Co dalej z ceną ropy?

  

Po informacji o ataku na rafinerię w Arabii Saudyjskiej cena ropy naftowej na giełdzie znacznie podskoczyła. Wzrost ten może zostać odzwierciedlony w ciągu kilku tygodni na stacjach paliw.

Niemniej jednak jeżeli ten incydent nie przerodzi się w gorącą wojnę na Bliskim Wschodzie albo jeżeli potęgi światowe nie zdecydują, że ropa ma być droższa, długofalowo musi ona stanieć. Główną bowiem przyczyną tak znacznego wzrostu ceny ropy jest strach inwestorów, a nie czynniki obiektywne. Te zaś są takie, że mamy na rynku nadpodaż surowca i nawet spadek podaży saudyjskiej ropy jest łatwy do uzupełnienia, czy to przez kraje OPEC, czy USA, które rozważają uwolnienie swoich rezerw. Warto podkreślić, że sytuacja nie może być aż tak dramatyczna, skoro Saudyjczycy, według nieoficjalnych informacji, nie chcą luzować porozumienia naftowego, w ramach którego kraje OPEC i kraje sprzymierzone utrzymują ograniczoną produkcję. Dodatkowo ewentualny wzrost cen ropy przełoży się na większą rentowność wydobycia ropy łupkowej, szczególnie w USA, i teoretycznie kilka miesięcy droższej ropy może uruchomić kolejną falę rewolucji łupkowej, która zwróci się ponownym spadkiem cen, i to spektakularnym.


Autor jest redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert.pl
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts