„Superwizjer” TVN w ubiegłym tygodniu przedstawił materiał nt. funkcjonowania mafii lekowej w Polsce i mechanizmów jej działania. Z polskich aptek wykupywane są lekarstwa i wywożone tam, gdzie można je sprzedać nawet kilkanaście razy drożej. Żeby było to możliwe, przestępcy otwierają fikcyjne ośrodki zdrowia, nawet w stodołach i pustostanach.

To biznes wart miliardy, na którym wielu nieuczciwych przedsiębiorców zdążyło już zbić fortuny.

Ziobro zaznaczył podczas konferencji dotyczącej walki z mafią lekową, że rząd PiS zmienił prawo, „które pozwala od niedawna prokuratorom i organom ścigania w sposób nieporównywalnie bardziej skuteczny przeciwdziałać tego rodzaju przestępczości, która uderza w interesy polskich pacjentów”.

Minister podkreślił, że w roku 2015 rząd PO-PSL przeprowadził zmianę prawa, która może być - jego zdaniem - oceniana jako „prezent dla mafii lekowej”.

- W 2015 r. rząd PO-PSL zlikwidował prawnokarną odpowiedzialność za zachowania, które były uznawane wówczas za przestępcze, w obszarze którym parała się mafia lekowa. Ten przepis utrudniał działalność mafii lekowej, chociażby dlatego, że dawał organom ścigania prawo do wkraczania w obszar działalności tej zorganizowanej przestępczości

- wskazał szef resortu.

Ziobro dodał, że „z niezrozumiałych powodów przepis ten został zlikwidowany”. - To przestępstwo uchylono, zdekryminalizowano to zachowanie, wprowadzając całkowicie nieskuteczną karę administracyjną, która następnie nie była egzekwowana - zaznaczył Ziobro.

Minister przypomniał na konferencji prasowej, że 6 czerwca w życie weszły nowe przepisy dotyczące walki z tzw. mafią lekową. Jego zdaniem ustawa w tym obszarze w sposób fundamentalny zmieniła sytuację prawną organów ścigania i "uzbroiła" polskie państwo w "niezbędne narzędzia, które pozwalają w sposób skuteczny walczyć z przestępczością".

W ocenie ministra nowa sytuacja prawna odwraca stan w "bitwie pomiędzy mafią a państwem". "Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, że polskie państwo okaże się dzięki tym zmianom nieporównywalnie bardziej skuteczne i sprawnie radzące sobie z przestępczością w obszarze mafii lekowej niż miało to miejsce przed tymi zmianami" - podkreślił.

"Zrobiliśmy coś zgoła odwrotnego, niż uczyniła pod koniec swoich rządów koalicja Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Oni wtedy rozbroili to państwo, a my to państwo bardzo mocno uzbroiliśmy w takie narzędzia, które w naszej ocenie w sposób skuteczny pozwolą ścigać mafię lekową"

- powiedział.

Jak zaznaczył, są już "intensywnie" prowadzone śledztwa wykorzystujące nowe przepisy w zakresie czynu, który został popełniony po wprowadzeniu ich w życie. Dodał przy tym, że są także prowadzone postępowanie w oparciu o ten - jak powiedział - "bardzo niedoskonały stan prawny", które zostawiła poprzednia koalicja rządowa.

Ziobro poinformował, że w tej sprawie powstały specjalne wytyczne dla śledczych. "Dzięki wprowadzeniu nowego stanu prawnego przygotowany został dokument, mianowicie wytyczne dla prokuratorów związane z ukierunkowaniem prowadzenia tych postępowań, dzięki tym i w związku z tymi nowymi przepisami. Te wytyczne zostaną dziś wysłane do prokuratorów, które prowadzą te postępowania" - powiedział.