O system emerytalny Mucha został zapytany w TVP1 w programie "Kwadrans polityczny". W programie PiS opublikowanym w sobotę pojawiła się zapowiedź m.in. nowego systemu waloryzacji rent i emerytur.

"Zmodyfikujemy system waloryzacji najniższych emerytur i rent. Emeryci i renciści o najniższych świadczeniach otrzymają waloryzację kwotową, żeby rosły jak najszybciej najniższe świadczenia. Minimalna coroczna procentowa waloryzacja emerytur i rent nie może być niższa niż 70 zł"

- czytamy w programie.

Mucha w TVP1 podkreślił, że z jednej strony prezydent "wprost artykułuje, że pensje powinny być godne i emerytury powinny być odpowiednie".

"Z drugiej strony prezydent się zaangażował – jesteśmy kilka dni po konferencji Centrum zdrowia 75+ - w to, żeby (...) doprowadzić do takiej zmiany systemowej, że osoby starsze nie będą wykluczone"

- powiedział.

Jak zaznaczył, musimy mieć świadomość zmieniającej się struktury społecznej. "Chcielibyśmy, żeby osoby starsze były jak najdłużej aktywne i były zdrowe" - podkreślał Mucha.

I taka wielka zmiana systemowa dzisiaj już na stole leży, to jest koncepcja przygotowana przez Narodową Radę Rozwoju. Jestem przekonany, że to będzie taka zmiana historyczna, że będziemy mogli mówić w przyszłości: "Tak, przygotowaliśmy się odpowiednio", "tak, ta opieka jest na odpowiednim poziomie"

- poinformował wiceszef KPRP.