Wenezuela: będzie pojednanie?

Władze Wenezueli nie wykluczają powrotu deputowanych z rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli do zdelegalizowanego przez prezydenta Maduro Zgromadzenia Narodowego, które kontynuuje działalność. Gest ten miałby zjednać przychylność opozycji.

aleksandersr

O możliwości włączenia się w prace Zgromadzenia Narodowego parlamentarzystów z PSUV poinformował w poniedziałek wiceprezydent ds. komunikacji i kultury, a zarazem minister łączności i informacji Jorge Rodriguez Gomez. Zasugerował on również, że Krajowa Komisja Wyborcza - oskarżana o stronniczość i jednoznaczne wspieranie rządu podczas wyborów w 2018 r., które zapewniły Maduro zwycięstwo - zostanie rozwiązana i skompletowana na nowo.

W zamian władze w Caracas spodziewają się gotowości opozycji do podjęcia rozmów z rządem.

"Nie zamykamy drzwi przed jakąkolwiek inicjatywą, które pomogłaby samym Wenezuelczykom w rozwiązywaniu problemów ich dotyczących"

- oświadczył w poniedziałek Rodriguez.

"W niektórych sprawach już się porozumieliśmy; udało się nam wypracować plan działań w odniesieniu do szeregu innych"

- dodał.

Propozycje wiceprezydenta Rodrigueza pojawiły się po niedzielnym oświadczeniu przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Juana Guaido, uznawanego przez społeczność międzynarodową - w tym: USA, kraje Unii Europejskiej oraz Japonię za jedynego prawowitego przywódcę kraju, że "negocjacje ze stroną rządową znalazły się w martwym punkcie, po tym , gdy reżym Maduro podjął w sierpniu decyzję o wycofaniu z nich swych przedstawicieli".

Decyzja o wycofaniu delegacji rządowej z rozmów okrągłego stołu, prowadzonych na Barbados pod egidą władz Norwegii, była reakcją na decyzję Białego Domu o zamrożeniu aktywów Wenezueli w USA.

Nowe sankcje, które weszły w życie od razu, prezydent Donald Trump uzasadniał "utrzymującą się uzurpacją władzy" przez Maduro oraz łamaniem praw człowieka przez lokalne wobec niego siły bezpieczeństwa.

Retorsje te nie oznaczały embarga na handel z Wenezuelą, stanowiły jednak najbardziej zdecydowane działanie USA, mające na celu odsunięcie Maduro od władzy, odkąd w styczniu władze w Waszyngtonie uznały przewodniczącego wenezuelskiego parlamentu i przywódcę tamtejszej opozycji Juana Guaido za prawowitego tymczasowego prezydenta kraju.

Wenezuela przeżywa skrajny kryzys polityczny, odkąd Maduro po nieuznanych przez opozycję wyborach w 2018 r. rozpoczął w styczniu nową kadencję jako prezydent kraju.

Od tego momentu kryzys polityczny w Wenezueli coraz bardziej się zaostrza, podczas gdy Norwegia próbuje dopomóc w uruchomieniu mechanizmów, które mogłyby doprowadzić do jego negocjowanego przezwyciężenia.

Po rozmowach wstępnych w Oslo w połowie maja, na początku lipca odbyła się pierwsza runda rozmów z udziałem rządu Wenezueli i opozycji. Miała ona miejsce na Barbados. Runda druga została w ostatniej chwili odwołana.

54 deputowanych wywodzących się z rządzącej Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV) wycofało się z prac Zgromadzenia Narodowego (liczącego 167 mandatów) w 2017 r. Poparli oni ideę zdelegalizowania tego ciała ustawodawczego i wsparli ideę rozpisania wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego, co proponował prezydent Nicholas Maduro.

Reuters zauważa, że w komunikacie wydanym przez wiceprezydenta Rodrigueza nie ma mowy o samorozwiązaniu się Konstytuanty, którą opozycją uważa za nielegalną, ale raczej mówi się o "zachowaniu równowagi obu organów władzy".

Przedstawiciel strony opozycyjnej w negocjacjach prowadzonych na Barbados, Stalin Gonzalez ocenił w poniedziałek w rozmowie z agencją Reutera, że rządowi Maduro "pali się grunt pod nogami i dlatego dąży do wznowienia rozmów".

W jego ocenie tylko rozmowy z szerokim udziałem pozycji pozwoliłyby zażegnać kryzys. "Próby podpisania porozumienia z wybranymi przez rząd niewielkimi ugrupowaniami, takiego rozwiązania nie gwarantują" - dodał.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo