Z OSTATNIEJ CHWILI

Polska przegrywa z Francją 1:3 w 90+9. minucie meczu 1/8 finału mistrzostw świata. Bramkę zdobył Robert Lewandowski z rzutu karnego • • •

Inauguracja Instytutu Pileckiego w Berlinie

- Życiorys Witolda Pileckiego symbolizuje w sobie w zasadzie II wojnę światową i jej doświadczenia dla narodu polskiego - powiedział w Berlinie w czasie zwiedzania wystawy o Pileckim wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

https://twitter.com/MKiDN_GOV_PL

Dziś w Berlinie Instytut Pileckiego otwiera swój pierwszy zagraniczny oddział. Inauguracji towarzyszy m.in. wernisaż wystawy "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", przygotowanej na podstawie najnowszych badań międzynarodowych ekspertów.

Wicepremier Gliński powiedział dziennikarzom, że wystawa jest ważna, bo "opowiada o Witoldzie Pileckim, który symbolizuje w sobie w zasadzie II wojną światową i jej doświadczenia dla narodu polskiego".

Prof. Gliński mówił, że "Pilecki i jego życiorys, jego postawa, jego integralne działania, wynikające właśnie z określonej aksjologii, dobrze oddają w zasadzie wysiłek czy postawę bardzo wielu ludzi". Ocenił, że "Polska by się tak nie zachowała, jak się zachowała w czasie II wojny światowej, gdyby nie tacy ludzie, więc to jest w jakimś sensie skrót i symbol tych najważniejszych wartości, dzięki którym ludzie w momencie najcięższej próby być może w ogóle w historii świata potrafili zachować człowieczeństwo".

"Pilecki jest tego uosobieniem i jednocześnie przenosi to w szerszym zakresie na można powiedzieć całe polskie społeczeństwo"

- dodał.

Minister dodał, że "ważne jest to, że tutaj powstała polska instytucja, bo tutaj powstał oddział Instytutu Pileckiego w Berlinie, a więc instytucja naukowa, która w oparciu o badania naukowe będzie prezentowała to, co jest ważne z punktu widzenia interesu naszej wspólnoty politycznej, bo ważne jest to, żeby Polska historii była znana na świecie, niestety jest często lekceważona".

"Mamy obowiązek tworzyć takie instytucje, które przekazują wartości i dlatego to otwieramy"

- podkreślił.

W ocenie Instytutu Pileckiego "otwierana w symbolicznym czasie 80. rocznicy Września'39 stała placówka, położona w wyjątkowym punkcie miasta - naprzeciw Bramy Brandenburskiej - utrwali polską obecność w kulturalnej i naukowej topografii Berlina".

Otwarcie oddziału Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Berlinie rozpoczyna kolejny etap działalności Instytutu w Niemczech, pogłębiając trwającą już współpracę w zakresie badań i refleksji nad doświadczeniem XX wieku. Od kilku miesięcy Instytut Pileckiego współpracuje z Bundesarchiv w zakresie cyfryzacji i udostępniania materiałów, co zaowocowało już m.in. 150 tysiącami zdigitalizowanych dokumentów obejmujących m.in. akta gestapo i niemieckiej policji działającej na terenie okupowanej Polski. Prowadzony jest także na terenie Polski, Niemiec i Izraela interdyscyplinarny projekt "Ćwiczenie nowoczesności" dla artystów i naukowców badających tematykę modernizmu i nowoczesności, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego doświadczenia XX wieku.

Partnerami wydarzenia są Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz PKP Intercity.

 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Witold Pilecki #MKiDN #Piotr Gliński #Berlin

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo