Ofiary zbrodni sowieckich i niemieckich – pracownicy służby więziennej

  

Tablicę upamiętniającą byłych funkcjonariuszy, pracowników i kapelanów więziennych z Górnego Śląska i z Zagłębia Dąbrowskiego - ofiary represji i zbrodni sowieckich, niemieckich i okresu stalinowskiego - odsłonięto w niedzielę przy bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Uroczystość zorganizowano z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu stulecia więziennictwa w niepodległej Polsce.

W hołdzie funkcjonariuszom, kapelanom i pracownikom Straży Więziennej, pełniącym służbę na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, poległym w walkach z niemieckim i sowieckim najeźdźcą, zamordowanym w niemieckich obozach i sowieckich łagrach, w tym – ofiarom zbrodni katyńskiej, zgładzonym przez NKWD w Katyniu, Kalininie, Charkowie, Kijowie i Mińsku wiosną 1940 roku oraz innym ofiarom komunistycznych represji okresu stalinowskiego, w setną rocznicę powołania więziennictwa w II Rzeczypospolitej Polskiej. 

– napisano na tablicy.

Odsłonili ją nadzorujący więziennictwo wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński oraz dyrektor okręgowy w Katowicach płk Andrzej Baliński.

Jak mówił gen. Kitliński, współczesna Służba Więzienna jest sukcesorką tradycji przedwojennej Straży Więziennej. „Dlatego z należnym poprzednim pokoleniom szacunkiem przechowuje i czci pamięć o minionych latach i swoich poprzednikach” – wskazał. Wiceminister Wójcik ocenił, że „dzięki przedwojennym funkcjonariuszom Straży Więziennej dzisiaj możemy żyć w państwie suwerennym, niepodległym i wolnym”.

Szczególnym gościem uroczystości była prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Tarnowskich Górach Krystyna Zatoń. Jej ojca, funkcjonariusza Straży Więziennej z Tarnowskich Gór, zamordowano w Twerze.

My, synowie i córki jesteśmy z naszych ojców bardzo dumni, że nie wyparli się wiary, godła i nie zhańbili ojczyzny. 

– mówiła.

Uroczystość poprzedziła msza św. pod przewodnictwem biskupa sosnowieckiego Grzegorza Kaszaka. Pod właśnie odsłoniętą tablicą odbył się uroczysty apel pamięci i została oddana salwa honorowa. Na zakończenie zorganizowano defiladę Kompanii Reprezentacyjnej Służby Więziennej ze sztandarem Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Poza przedstawicielami Służby Więziennej i innych służb mundurowych, w uroczystościach brali udział m.in. przedstawiciele resortu sprawiedliwości, władz wojewódzkich, samorządowych i wymiaru sprawiedliwości.

Jak przypomniała rzeczniczka dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Katowicach mjr Justyna Siedlecka, Służba Więzienna od kilkunastu lat oddaje hołd i upamiętnia byłych funkcjonariuszy, pracowników i kapelanów szczególnie zasłużonych dla polskiego więziennictwa – ofiar represji i zbrodni sowieckich, niemieckich i okresu stalinowskiego.

W ubiegłym roku na placu katedralnym w Sosnowcu odsłonięto pomnik poświęcony „Funkcjonariuszom służb mundurowych, urzędnikom państwowym i samorządowym, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej ojczyźnie i społeczeństwu”. „W środowisku duszpasterskim i w więziennictwie zrodziła się inicjatywa odsłonięcia przy pomniku tablicy pamiątkowej poświęconej więziennikom i kapelanom więziennym Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego” – wskazała Siedlecka.

Dotąd w regionie jedynie na murach aresztów śledczych w Tarnowskich Górach i Mysłowicach znajdowały się tablice upamiętniające służących w tych jednostkach strażników więziennych, zamordowanych w 1940 r. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Poseł Wróblewski o rezultacie PO-KO. "Czerwona kartka dla Schetyny"

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Kolejne setki tysięcy Polaków zaufało Prawu i Sprawiedliwości. Wyraźnie potwierdzono, że oczekuje się naszej dalszej polityki - mówił w rozmowie z portalem Niezalezna.pl poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski. I skomentował też wynik Koalicji Obywatelskiej.

PiS z poparciem 43,6 proc. (239 mandatów) zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych. Kolejne miejsca zajęły KO - 27,4 proc. (130 mandatów); SLD - 11,9 proc.(43 mandaty); PSL - 9,6 proc.(34 mandaty); Konfederacja - 6,4 proc. (13 mandatów).

To wynik znacznie lepszy niż cztery lata temu. Według wstępnych wyników badania IPSOS, notujemy sześcioprocentowy wzrost. Jednocześnie trzeba dodać, że zwiększyła się frekwencja. To oznacza, że kolejne setki tysięcy Polaków zaufało Prawu i Sprawiedliwości. Wyraźnie potwierdzono, że oczekuje się naszej dalszej polityki

- mówił w rozmowie z portalem Niezalezna.pl poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Po ogłoszeniu wyników, Grzegorz Schetyna natychmiast wyszedł z apelem do ugrupowań opozycyjnych ws. współpracy w przyszłym Senacie. „Będziemy pracować nad współpracą. Senat… Senat jeszcze. Te wyniki ciągle przed nami. Wierzymy w zwycięstwo” – mówił.

Poseł Wróblewski wskazuje, że obecnie „Grzegorz Schetyna robi dobrą minę do złej gry, w której znalazła się Platforma Obywatelska, a wcześniej już Koalicja Europejska”.

[polecam:https://niezalezna.pl/292548-schetyna-juz-szuka-wymowki-po-przegranych-wyborach-to-nie-byla-rowna-walka]

Cztery lata temu PO i Nowoczesna mieli łącznie ponad 30 proc. poparcia. Dziś otrzymali o wiele gorszy wynik. Oznacza to drugą żółtą, lub czerwoną kartkę dla kierownictwa partii. To sytuacja trudna dla Grzegorza Schetyny

- odniósł się polityk.

Pytany o wysoką, ponad 60-procentową frekwencję odparł, że „poziom mobilizacji rodaków jest bardzo duży”.

Nie chcą pozostać z boku, chcą się wypowiedzieć. Mają do tego prawo. Tym, co mnie cieszy, to to, że oddanych głosów sumarycznie na prawicę jest bardzo dużo

- podsumował poseł Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl