Papież: Panuje przyzwolenie na nienawiść. "Należy dyskutować, ale nie niszczyć drugiej osoby"

Papież Franciszek / flickr.com/Long Thien/CC BY-SA 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

Papież Franciszek powiedział podczas mszy w Watykanie, że czasem politycy, a także biskupi i księża są obrażani. - Niektórzy na to zasługują - dodał w homilii. Przestrzegał przed "niszczeniem" przeciwników politycznych.

Podczas pierwszej po letniej przerwie mszy w kaplicy watykańskiego Domu świętej Marty papież mówił, że rządzący słyszą "pochlebstwa ze strony ich faworytów albo obelgi". Obrażani są - jak wskazał - również księża i biskupi. Jak zauważył, "zwyczajem" stało się zjawisko, które nazwał "różańcem obelg, przekleństw i dyskredytowania".

Franciszek, którego słowa przytoczył oficjalny portal Vatican News, zachęcał do modlitwy za rządzących, gdyż - jak stwierdził - nie można ich "zostawić samych, nie prosząc o to, by Bóg ich pobłogosławił".

- Jestem pewien, że ludzie nie modlą się za rządzących - dodał.

Papież przypomniał, że Włochy mają za sobą niedawny kryzys rządowy. Następnie zapytał: "Kto z nas modlił się za rządzących? Kto z nas modlił się za parlamentarzystów, aby mogli się porozumieć i rozwijać dalej ojczyznę?".

- Wydaje się, że duch patriotyczny nie przenika do modlitwy

 - zauważył Franciszek. Jak stwierdził, panuje przyzwolenie dla "dyskredytowania, nienawiści, kłótni".

"Chcę, aby w każdym miejscu ludzie modlili się, wznosząc do nieba czyste ręce, bez gniewu i bez polemik" - powiedział papież. Zaznaczył, że należy dyskutować i temu służy parlament.

- Należy dyskutować, ale nie niszczyć drugiej osoby; modlić się za nią, za tego, kto ma inne zdanie niż ja

 - wskazał.

Franciszek zauważył, że polityka uważana jest przez niektórych za "brudną".

"Być może jest brudna, jak może być każde inne zajęcie. To my coś brudzimy, to nie ta rzecz jest brudna sama w sobie - wyjaśnił. - Musimy się nawrócić i modlić się za polityków wszystkich barw, wszystkich, modlić się za rządzących. Także rządzący powinni modlić się za swój lud".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jak będzie wyglądał nowy rząd? Müller potwierdza jedno: premierem pozostanie M. Morawiecki

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Rzecznik rządu Piotr Müller pytany o negocjacje między koalicjantami Zjednoczonej Prawicy poinformował, że trwają przygotowania do powołania nowego rządu, ale jest jeszcze sporo czasu do pierwszego posiedzenia nowego Sejmu. Szefem rządu - potwierdził - pozostanie Mateusz Morawiecki.

Müller potwierdził, że szefem rządu pozostanie Mateusz Morawiecki.

Jasna jest sprawa w tym zakresie i już przesądzona jakiś czas temu, w związku z tym tak - premierem nowego rządu będzie premier Mateusz Morawiecki

- mówił.

Pytany o możliwe zmiany w składzie i strukturze Rady Ministrów, poinformował: "Wszelkie decyzje personalne są jeszcze do ustalenia. Te kwestie nie są jeszcze rozstrzygnięte. Teraz pracujemy nad tym, jak będzie wyglądała nowa struktura rządu, jakie będą ministerstwa, jak będą wyglądały komitety Rady Ministrów, jak będzie funkcjonowała kancelaria premiera, jak będzie wyglądał proces legislacyjny".

Jak dodał, "rozważane są zmiany dotyczące łączenia, przekształcenia ministerstw, tak jak w każdym rządzie, które również w trakcie trwania poszczególnych kadencji rządowych się dzieją".

Müller zaznaczył, że "tego się nie robi w trzy dni po wyborach".

Mamy środę, w związku z tym, to jeszcze chwilę potrwa

- dodał.

Pytany, czy wzmocnione będzie centrum decyzyjne w rządzie, a także pozycja premiera, Müller zwrócił uwagę, że w programie PiS jest mowa o tym, żeby wzmocnić Prezesa Rady Ministrów, Centrum Analiz Strategicznych i kilku innych instytucji.

Więc zakładamy, że te zapowiedzi programowe będą realizowane, nie tylko te zresztą. A naszym pierwszym celem będzie na pewno zrealizowanie tej "piątki" - która została ogłoszona - w ciągu pierwszym stu dni (nowego rządu).

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział 7 października, że jeżeli PiS wygra wybory, to w ciągu pierwszych 100 dni zostaną uchwalone ustawy albo przygotowane programy rządowe dot. małego ZUS, 13 i 14 emerytury, pakietu kontrolnych badań profilaktycznych, budowy 100 obwodnic i planu dojścia do równych dopłat dla rolników.

Dziennikarze pytali Müllera, czy premier Morawiecki jest zadowolony z funkcjonowania dotychczasowego rządu oraz czy będzie chciał wprowadzić jakieś zmiany po to, żeby na przykład tę "piątkę" łatwiej zrealizować.

Zawsze wyciągamy wnioski z funkcjonowania Rady Ministrów, nie tylko na przełomie kadencji, ale też w trakcie funkcjonowania rządu. W związku z tym oczywiście jakieś zmiany w zakresie funkcjonowania czy to kancelarii premiera, czy poszczególnych ministerstw, będą miały miejsce

- odpowiedział. Zaznaczył, że w tej chwili "trwają analizy i decyzje będą w ciągu najbliższych kilku tygodni".

Dopytywany czy będą duże zmiany oraz ilu ministrów może się zmienić, rzecznik rządu przyznał, że według niego "będzie na pewno co najmniej kilka zmian". Pytany, czy na kształt rządu wpłynie zwiększenie "liczby szabel" w Sejmie IX kadencji przez Porozumienie i Solidarną Polskę, Müller zwrócił uwagę, że do tej pory blok Zjednoczonej Prawicy też był "zróżnicowany", ale współpracował bardzo dobrze.

Występujemy pod jednym klubem parlamentarnych - nie mamy różnych klubów parlamentarnych. Tak jak państwo widzicie, współpraca do tej pory układała się bardzo dobrze, i liczę na to, że będzie się układała cały czas bardzo dobrze. Tak wynika zresztą z deklaracji politycznych i Zbigniewa Ziobro (lidera Solidarnej Polski), i Jarosława Gowina (lidera Porozumienia)

- zaznaczył rzecznik rządu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl