Jak przekazał w poniedziałek rzecznik Rady sędzia Maciej Mitera, sędzia Dudzicz przekazał Radzie oświadczenie, w którym poinformował o zawieszeniu swoich działań jako zastępcy rzecznika prasowego KRS.

W ub. czwartek "Gazeta Wyborcza" napisała, że zastępca rzecznika prasowego KRS sędzia Jarosław Dudzicz miał zamieszczać w 2015 r. w internecie pod anonimowym profilem antysemickie wpisy.

"Podły, parszywy naród, nic im się nie należy"

- taki wpis o Żydach, jak pisał dziennik, umieścił w internecie anonimowy użytkownik "jorry123". Jak dodawała "GW" prokuratorzy "ustalili, że 'jorry123' to Jarosław Dudzicz, wtedy jeszcze sędzia Sądu Rejonowego w Słubicach". Prokuratura Krajowa poinformowała PAP, że w sprawie wpisów Dudzicza wszczęte zostało śledztwo, w ramach którego zlecono przeprowadzenie ekspertyz przez biegłych.

W poniedziałek odbyło się posiedzenie prezydium KRS, które miało ustalić porządek rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Rady. Sędzia Maciej Mitera po zakończeniu posiedzenia poinformował, że prezydium KRS zleciło komisji KRS ds. etyki sędziów i asesorów przeprowadzenie wewnętrznego postępowania wyjaśniającego dot. udostępnienia antysemickich treści w Internecie przypisywanych sędziemu Dudziczowi.

Mitera poinformował także, ze sędzia Dudzicz przekazał Radzie oświadczenie dot. doniesień o jego rzekomych wpisach w internecie.

"W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi informacji o moim rzekomym udziale w internetowych wypowiedziach, które jak zostało przedstawione, mogą nosić cechy antysemityzmu, wyrażam z tego powodu stanowczy sprzeciw i ubolewanie. Mając na względzie wizerunek KRS do czasu wyjaśnienia sprawy nie będę występował w jej imieniu w charakterze zastępcy rzecznika prasowego oraz zawieszę w tym zakresie wszelką aktywność"

- oświadczył Dudzicz.

Zapowiedział też, że zamierza podjąć wszelkie kroki prawne zmierzające do ochrony jego dóbr osobistych naruszonych przez informacje medialne.

Sędzia Mitera przekazał też, że prezydium Rady zleciło też przedstawienie rekomendacji w tej sprawie w trakcie rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia KRS.