Polska naprawdę smakuje!

/ Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Podczas V Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” odbyła się debata na temat polskiego rolnictwa i działalności Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego. – Polska żywność to hit eksportowy, a wartość sprzedaży przekroczyła już 30 mld zł rocznie, co chyba najlepiej świadczy o jakości – powiedział podczas spotkania z klubowiczami Janusz Ciesielski, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego w Łodzi.

Podczas odbywającego na początku września spotkania Klubów „GP” w Sulejowie jednym z głównych tematów było rolnictwo. Gościem specjalnym zjazdu był minister Jan Krzysztof Ardanowski, który powiedział o problemach obszarów wiejskich i szansach polskiego rolnictwa. Szczególną uwagę zebranych zwrócił jednak panel z udziałem Janusza Ciesielskiego, dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego w Łodzi.

Polskie przewagi

Gość Klubów „GP” na początku scharakteryzował sytuację polskiego rolnictwa. Jak podkreślił, wartość eksportu płodów rolnych z naszego kraju stale rośnie i przekroczyła już 30 mld zł rocznie. Zdaniem eksperta wynika to przede wszystkim z jakości i smaku, który jest ceniony na całym świecie.

Dużym atutem jest nasza ziemia. To, że nie jest ona skażona chemią i nawozami. Polscy rolnicy nadal stosują nawóz naturalny i płodozmian, co znacznie wpływa na jakość produktów. Jesteśmy na przykład największym w Europie i trzecim na świecie producentem drobiu. Mimo że niektórzy krytykują fermy, to jednak drób jest karmiony polskimi paszami, co oczywiście wpływa na smak mięsa

– mówił Ciesielski. Zdaniem dyrektora podejmowane są działania, aby utrzymać charakter polskiej produkcji rolnej. Szczególny nacisk kładziony jest na zapewnienie rozwoju małych rodzinnych gospodarstw.

Wiele się zadziało w ostatnich latach. Rolniczy handel detaliczny – sprzedaż bezpośrednia i zwolnienie z podatków. To duża zmiana i aż chciałoby się zapytać, dlaczego nie zrobiliśmy tego wcześniej, bo wiele małych gospodarstw można by uratować. Niestety dużą część straciliśmy bezpowrotnie

– mówił dyrektor KOWR. Kierowana przez niego instytucja również podejmuje wiele działań, aby ulżyć losowi mniejszych farmerów. Przede wszystkim dąży się do skrócenia drogi od pola do stołu klienta. W ramach tych działań KOWR m.in. realizuje program odtwarzania miejskich bazarów. Pomysł zakłada stworzenie miejsc, do których rolnicy będą mogli przyjechać, by handlować własnymi produktami – zarówno owocami i warzywami, jak i przetworami. Co ciekawe, nie wszyscy są takimi działaniami zachwyceni. Kłody pod nogi rzuca się tym działaniom m.in. w Łodzi. Innym działaniem, które podejmuje KOWR, jest aplikacja „Polska smakuje”. Na niej możemy sprawdzić, gdzie w naszym kraju możemy nabyć produkty regionalne i zapoznać się z ofertą z okolic, w których się znajdujemy.

Wyzwania klimatyczne

Jednym z głównych wyzwań, przed którym staje dzisiaj polskie rolnictwo, są zmiany klimatyczne. Niestety 2019 to kolejny rok, w którym nasi farmerzy muszą mierzyć się z niedostatkiem wody. Według Janusza Ciesielskiego należy zawczasu zacząć się przygotowywać.

Z pewnością polska nauka powinna stworzyć nowe odmiany roślin, które będą lepiej przystosowane do warunków klimatycznych. (…) Te odmiany, które mamy, nie są przystosowane do panujących u nas obecnie warunków i do aż takich różnic temperatur

– mówił dyrektor KOWR. Zdaniem eksperta należałoby się zastanowić nad uprawą roślin bardziej ciepłolubnych. O tym, że klimat zaczyna być bardziej temu sprzyjający, może świadczyć fakt, że coraz więcej pojawia się upraw winorośli. Oczywiście podczas debaty w Sulejowie nie mogło zabraknąć tematu dyskryminacji polskiego rolnictwa. Zrównanie dopłat w ramach Unii Europejskiej to cel rządu, nie bez znaczenia są więc szanse na objęcie funkcji komisarza ds. rolnictwa przez Janusza Wojciechowskiego.

Absolutnie cel, który postawił sobie rząd, jest realny i powinniśmy do niego dążyć

– mówił Ciesielski. Zdaniem eksperta ważną zapowiedzią są również programy skierowane do rolników hodujących zwierzęta w tradycyjny i bardziej ekologiczny sposób, który szerzej znany jest jako „Świnia plus” i „Krowa plus”. Ten program może pomóc małym gospodarstwom, ale jednocześnie pozwoli zachować dobrą jakość polskiej żywności – mówił Ciesielski. Jak tłumaczył, Polska w ostatnich latach stała się importerem wieprzowiny, a na rynku trzody chlewnej mamy do czynienia z zapaścią.

W 1978 roku pogłowie świń w Polsce wynosiło 26 mln sztuk. Teraz produkowane jest 8–9 mln sztuk. Taki stan nie zaspokaja nawet naszego rynku, bo zjadamy około 17 mln sztuk. Staliśmy się importerem wieprzowiny, a przez lata byliśmy jej eksporterem

– mówił Ciesielski. Dyrektor KOWR przez niemal godzinę odpowiadał również na pytania klubowiczów i m.in. opowiadał o systemie kontroli żywności, ustawie odorowej, problemach ze sprzedażą płodów rolnych. Co warto podkreślić, klubowicze mieli również okazję spróbować nowej odmiany jabłek z sadów w województwie łódzkim. Przez cały dzień KOWR przekonywał, aby jeść lokalne i zdrowe produkty.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nagrody BohaterONy 2019 r. wręczone

/ https://bohateron.pl/o-nas/nasze-nagrody/

  

22 osoby, firmy, instytucje i organizacje zostały wyróżnione Nagrodą BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich podczas Gali w Teatrze Wielkim w Warszawie. Nagrodę Specjalną otrzymali Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki.

W środę w warszawskim Teatrze Wielkim odbyła się Gala pierwszej edycji Nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: powstańcy warszawscy, członkowie Kapituły Nagrody i Komitetu Honorowego projektu, przedstawiciele partnerów, polskiego rządu, dyplomacji, samorządów, wojska, policji, a także reprezentacji polskich spółek i mediów.

Decyzją Kapituły Nagrody i internautów łącznie wyróżniono 22 osoby, firmy, instytucje i organizacje w 7 kategoriach. Komitet Organizacyjny Nagrody przyznał także Nagrodę Specjalną – za wytrwałość w dążeniu do prawdy oraz podtrzymywanie pamięci o rtm. Witoldzie Pileckim, który stał się dla nas symbolem niezłomności i odwagi - Zofii Pileckiej-Optułowicz i Andrzejowi Pileckiemu, dzieciom rtm. Witolda Pileckiego.

List do uczestników uroczystości skierował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który jest przewodniczącym Kapituły Nagrody.

"Niezmiernie żałuję, że nie mogę osobiście uczestniczyć w dzisiejszej Gali, podczas której poznamy laureatów nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich"

- napisał szef resortu kultury w liście odczytanym przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką.

Przypomniał, że "organizowana od kilku lat kampania BohaterON – włącz historię konsekwentnie powiększa swój zasięg". "Z wielkim uznaniem obserwuję, jak akcja pisania listów, pocztówek, laurek do Powstańców Warszawskich angażuje coraz więcej – w szczególności młodych – ludzi. Ta społeczna inicjatywa niesie ze sobą ogromną wartość edukacyjną, kształtując w jej uczestnikach świadomość historyczną i narodową" - ocenił wicepremier.

Gliński dodał, że jako minister kultury i dziedzictwa narodowego z radością objął funkcję przewodniczącego kapituły przyznającej tegoroczne nagrody. "Firmy, osoby bądź instytucje, które wyjątkowo przyczyniły się do popularyzacji wiedzy o historii Polski, zostaną wyróżnione w siedmiu kategoriach. Wszystkim laureatom składam najserdeczniejsze gratulacje" - napisał.

"Państwa zaangażowanie jest tym bardziej godne docenienia, że nie ma przecież wymiaru utylitarnego. Nie spodziewacie się Państwo żadnych osobistych korzyści, chcecie po prostu przysłużyć się Rzeczpospolitej, dokładając swoją cegiełkę w wymagającym procesie budowania patriotyzmu wśród kolejnych pokoleń Polaków"

- podkreślił.

Wicepremier Gliński zwracając się do Powstańców Warszawskich napisał: "bez Was nie byłoby nas dziś tutaj". "Oddajemy dziś hołd całemu Waszemu pokoleniu – pokoleniu młodych ludzi, którzy, nie oglądając się na tak cenną przecież wartość własnego życia, 1 sierpnia 1944 r. stawili czoła niemieckiej machinie wojennej" - zaznaczył minister kultury.

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria – organizatorów ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! – w celu wyróżnienia tych, których aktywność w 2018 roku w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–89 oraz edukację historyczno-patriotyczną.


Spośród zgłoszonych blisko 200 kandydatów do wyróżnienia Komitet Organizacyjny Nagrody wybrał po pięciu nominowanych w siedmiu kategoriach: dziennikarz, firma, instytucja, nauczyciel, organizacja non-profit, osoba publiczna i pasjonat. O tym, kto zostanie laureatem Złotych, Srebrnych i Brązowych BohaterONów, zdecydowała Kapituła Nagrody składająca się z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, przedstawicieli środowisk kombatanckich oraz ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Ponadto, na podstawie wyników głosowania internautów w każdej kategorii przyznano Złotego BohaterONa Publiczności.

W kategorii "dziennikarz" Złotego BohaterONa otrzymał Tadeusz Płużański (Telewizja Polska, Polskie Radio); Srebrnego - Tomasz Wolny (TVP2); Brązowego - Piotr Kuśmierzak (Polsat News). Złotego BohaterONa Publiczności odebrał Tomasz Wolny.

W dziedzinie "firma" nagrodzeni zostali: Złotym BohaterONem - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo; Srebrnym - Przewozy Regionalne POLREGIO; Brązowym - TOM-TECH. Złoty BohaterON Publiczności przyznano Polskiemu Koncernowi Naftowemu ORLEN.

Złotego BohaterONa w kategorii "instytucja" przyznano Instytutowi Pileckiego, Srebrnego - Narodowemu Banku Polskiemu, Brązowego - Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Publiczność uhonorowała Narodowy Bank Polski.

W kategorii "nauczyciel" Złoty BohaterON otrzymał Przemysław Szot (Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 1 w Brzegu Dolnym); Srebrny - Ludmiła Fabiszewska (Miejskie Przedszkole nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim); Brązowy - Adam Czarniawski (Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie). Nagrodę publiczności odebrał Przemysław Szot.

Złotym BohaterONem w kategorii "Organizacja non-profit" wyróżniona została Fundacja Willa Jasny Dom; Srebrnym - Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej; Brązowym - Fundacja PZU. Publiczność nagrodziła Fundację Generał Elżbiety Zawackiej.

W dziedzinie "osoba publiczna" Złotego BohaterONa otrzymał Dariusz "Maleo" Malejonek; Srebrnego - dr Karol Nawrocki; Brązowego - Filip Chajzer, który również odebrał Złotego BohaterONa Publiczności.

W kategorii "pasjonat" nagrodę Złoty BohaterON otrzymał Patrick Ney; Srebrny - Mikołaj Kaczmarek; Brązowy - Piotr Jeżółkowski. Złotego BohaterONa Publiczności otrzymał Mikołaj Kaczmarek. Ney powiedział, że ma nadzieję, iż jest "dowodem na to, że nie trzeba być ani Polakiem, ani polskim bohaterem, aby kochać Polskę i działać na rzecz upamiętnienia polskich bohaterów i ofiar".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl