Wśród nominowanych znalazły się osoby niezwykle ważne dla rozwoju kultury narodowej, których twórczość przyczynia się do budowania polskiej świadomości i wspólnoty niezależnie od formy przekazu.

Media publiczne po jedenastu latach przerwy przywróciły w nowej odsłonie ideę przyznawania tych nagród a patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych. Niezależne kapituły składające się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie dokonały wyboru nominowanych, z których wyłonią laureatów Nagród Mediów Publicznych. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.

Laureatów Nagród Mediów Publicznych w kategoriach Obraz, Muzyka i Słowo poznamy podczas uroczystej gali zorganizowanej przez TVP, PR i PAP, która odbędzie się już dziś, 16 września, w Teatrze Polskim w Warszawie.

W "Sygnałach Dnia" Katarzyny Gójskiej zbliżające się wydarzenie skomentował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański (PiS).

Bardzo cieszę się, że wróciliśmy do Nagrody Mediów Publicznych. Ich głównym sensem jest promocja polskiej kultury i przedstawianie współczesnej twórczości w tych trzech obszarach. Kapituły są zacne. My jesteśmy tylko tymi, którzy zainicjowali te nagrody, finansują je, ale też wprowadzają polską kulturę na antenę i nie kierują się żadnymi względami cenzorskimi, czy politycznymi 

- mówił.

Jak podkreślił, dzięki nagrodom, media publiczne pełnią rolę mecenasów polskiej kultury.

Mecenat państwowy jest potrzebny, bo mecenat prywatny jest słaby i podporządkowany celom politycznym (...) My robimy tak: spółki medialne należą do Skarbu Państwa, a my powołujemy kapituły niezależne od władz spółek, składające się z wybitnych twórców i nie zamierzamy ingerować w ich decyzje

- dodał.

Przypomniał też, że 11 lat przerwy było spowodowane faktem, że "media publiczne miały się zwijać".

Ktoś kiedyś uznał, że nie ma sensu, żeby istniały media publiczne, więc po co nagrody mediów publicznych? Tymczasem media publiczne od półtora roku dostają bardzo potężną kroplówkę, co postawiło je na nogi i w związku z tym przyszła pora, by wrócić do tych nagród

- tłumaczył Czabański.


Nominowani w kategorii Obraz:

• Wojciech Korkuć – za twórczy wkład w najlepsze tradycje polskiej szkoły plakatu oraz za wybitny rozwój plakatu zaangażowanego patriotycznie. Za znakomity warsztat ilustratorski i graficzny doceniany przez światowe gremia krytyków oraz kuratorów międzynarodowych wystaw.

• Wawrzyniec Kostrzewski – za zaangażowaną i wielokrotnie nagradzaną pracę reżyserską na polu Teatru Telewizji, przybliżanie sztuki teatru z wykorzystaniem mediów audiowizualnych oraz wirtuozerskie zmierzenie się z kamieniem milowym polskiego dramatu patriotycznego – „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego.

• Bolesław Pawica – za nowatorską działalność reżyserską i produkcję widowisk muzycznych, gal, koncertów oraz programów telewizyjnych budujących narodową wspólnotę kultury, za odkrywczy i unikalny wkład w upamiętnienie setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

• Zbigniew Rytel – za wybitną działalność dziennikarską i reżyserską a także pracę kronikarza budującego wspólnotę narodową skupioną wokół polskich sukcesów sportowych, za twórczość dokumentalisty nagradzaną na licznych festiwalach filmowych w Polsce i za granicą.

Krzysztof Talczewski – za rozbudzanie tożsamości narodowej i umacnianie postaw patriotycznych przez dokumentowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu wiedzy o trudnych chwilach odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz kreatywne wykorzystanie nowoczesnych technik medialnych dla ukazania prawdy historycznej.

Nominowani w kategorii Muzyka:

• Marek Moś – za niezrównane interpretacje muzyki współczesnej, odwagę łączenia gatunków muzycznych – jazzowych, folkowych, rozrywkowych z twórczością kompozytorów współczesnych oraz za popularyzację muzyki klasycznej poza salami koncertowymi.

• Janusz Prusinowski – za konsekwentne przywracanie świadomości społecznej znaczenia i piękna muzyki tradycyjnej, aktywność w popularyzowaniu nurtu muzyki źródeł zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami oraz za łączenie pokoleń i środowisk na Festiwalu „Wszystkie mazurki świata”.

• Józef Skrzek – za artystyczną bezkompromisowość i piątą dekadę obecności na muzycznej scenie światowego rocka progresywnego i futurystycznej elektronik. Za pokazywanie piękna muzyki sakralnej oraz wspaniałą, ponadczasową umiejętność łączenia gatunków muzycznych a także za ukochanie awangardy i szacunek dla słowiańskiej i śląskiej tradycji.

• Jan Ptaszyn Wróblewski – za niezwykłą osobowość muzyczną i bezprecedensową obecność na jazzowej scenie od ponad 60-ciu lat, za kompozycje, które tworzyły i niezmiennie tworzą idiom polskiego jazzu, za działalność pedagogiczną i niestrudzoną pracę popularyzatorską prowadzoną w Polskim Radiu, której owocem jest wielopokoleniowa rzesza miłośników jazzu.

• Agata Zubel – za wyjątkową umiejętność łączenia aktywności kompozytorskiej i wykonawczej, za wprowadzanie muzyki polskiej do repertuaru wybitnych zespołów zagranicznych a także za nową interpretację dzieł Szymanowskiego i Lutosławskiego i umiejętność łączenia muzycznych światów.

Nominowani w kategorii Słowo:

• Włodzimierz Bolecki – za wieloletnią wybitną pracę teoretyka i historyka literatury, oraz eksperta z dziedziny poetyki historycznej, historii literatury XX w., oraz literatury emigracyjnej jak również za prace dotyczące twórczości Czesława Miłosza, Witolda Gombrowicza i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

• Andrzej Horubała – za oryginalne łączenie talentu kreacyjnego z niezwykłą przenikliwością krytyka, pracowitość kronikarza i wnikliwe interpretacje polskiej literatury i sztuki teatru a przede wszystkim za nieustające poszerzanie ciągle ciasnych granic wolności słowa w Polsce.

• Antoni Libera – za wprowadzanie Polaków w świat największych dzieł literatury anglosaskiej w szczególności Samuela Becketta, Williama Szekspira i Oscara Wilde, jak również za wybitną działalność reżyserską oraz udział w rozwoju teatru polskiego.

• Andrzej Nowak – za niezrównany wkład w rozwój publicystyki obywatelskiej i ożywianie w niej wartości patriotycznych a także za znakomite prace badawcze i działalność edukacyjną odpowiadającą na fundamentalne pytanie: czym była i czym jest polskość.

• Jarosław Marek Rymkiewicz – za nieustające poszukiwanie ducha polskości zarówno w historii jak i w dniu dzisiejszym oraz za mistrzowskie przedstawienie go w swojej poezji, esejach i dramatach, za ponad 60-letnią twórczą obecność w dyskursie narodowym oraz za ukazanie Polakom ich największego poety Adama Mickiewicza i jego twórczości w sposób nieoczywisty, wysoce oryginalny, daleki od wszelkich konwencji.