Vive uratowało remis z niemieckim THW Kiel

/ kielcehandball.pl

  

Piłkarze ręczni PGE VIVE Kielce zremisowali na wyjeździe z niemieckim THW Kiel 30:30 (15:14) w meczu 1. kolejki grupy B Ligi Mistrzów. Bramkę na wagę jednego punktu zdobył dla gości w ostatniej sekundzie Alex Dujshebaev.

Przed meczem niemiecka publiczność owacyjnie przywitała bramkarza PGE VIVE Andreasa Wolffa, który ostatnie trzy sezony spędził właśnie w Kilonii. Na tym jednak serdeczności się skończyły, a na boisku od pierwszej akcji trwała zażarta walka.

Pierwszego gola uzyskał skrzydłowy THW Kiel Rune Dahmke, ale kielczanie odpowiedzieli z rzutu karnego, pewnie wykorzystanego przez Arkadiusza Morytę. Początkowe minuty toczone były w zawrotnym tempie, a w ciągu pierwszych siedmiu minut w Sparkassen Arena padło aż siedem bramek.

Sytuacja na parkiecie zmieniała się jak w kalejdoskopie. W 14. min choć na ławkę kar powędrował Chorwat Domagoj Duvnjak, to gospodarze wygrywali 8:7 po trafieniu Henrika Pekelera. Pięć minut później Wolff obronił rzut Dahmkego, a po czasie wziętym przez Tałanta Dujszebajewa Francuz Romanic Guillo zdobył ramkę dla gości (10:9 dla VIVE). Było to już trzecie trafienie nowego obrotowego kielczan i - jak się okazało - ostatnie.

VIVE wyrwało remis w ostatnich sekundach

Minutę później po bramce Alexa Dujshebaeva kielczanie odskoczyli na 11:9 i minimalną przewagę utrzymali do końca pierwszej połowy. Po 30 minutach prowadzili 15:14. Duża w tym zasługa świetnie broniącego Wolffa.

Drugą odsłonę mistrzowie Polski rozpoczęli w osłabieniu (kara dla Mariusza Jurkiewicza), ale po rzucie z drugiej linii Władysława Kulesza podwyższyli na 16:14. Gospodarze nie zamierzali jednak rezygnować - w 35. min Steffen Weinhold pokonał Wolffa i niemiecka drużyna doprowadziła do remisu po 17. Po chwili na ławkę kar po raz drugi powędrował Jurkiewicz, ale zaraz siły się wyrównały, bo karę otrzymał także Pekeler.

W 45. min Alex Dujshebaev był faulowany przez Dahmkego i niemiecki skrzydłowy otrzymał czerwoną kartkę. Pięć minut później przez 40 sekund kielczanie (przy wyniku 24:24) grali w podwójnym osłabieniu (kary dla Kulesza i Guillo). Kiedy na parkiet wrócił Białorusin, goście odzyskali piłkę w ataku i po kontrze oraz bramce Janca wyszli na prowadzenie.

Remis na wyjeździe z THW to dobry wynik polskiego zespołu

Wtedy gościom zdarzył się krótki przestój. Świetnej sytuacji nie wykorzystał Hiszpan Angel Fernandez Perez, do polskiej bramki trafił Wiencek i było już 27:25 dla THW Kiel. Po chwili rzut karny wykorzystał Julen Aguinagalde i kielczanie zredukowali straty (26:27). W 57. min Hiszpan ponownie się nie pomylił z linii siedmiu metrów i był remis (27:27).

Kolejne minuty należały do gospodarzy, którzy po bramkach Bilyka (siódme trafienie) i Pekelera odskoczyli na 30:28. Kielczanie odpowiedzieli efektowną bramką Kulesza. Na cztery sekundy przed końcem Wolff obronił rzut Zarabeca i o czas poprosił trener mistrzów Polski. Jego zespół popisowo rozegrał ostatnią akcję i przy dość biernej postawie zawodników z Kilonii równo z końcową syreną Alex Dujshebaev potężnym strzałem zaskoczył Duńczyka Niklasa Landina w bramce "Zebr". 30:30.

THW Kiel – PGE VIVE Kielce 30:30 (14:15).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nagrody BohaterONy 2019 r. wręczone

/ https://bohateron.pl/o-nas/nasze-nagrody/

  

22 osoby, firmy, instytucje i organizacje zostały wyróżnione Nagrodą BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich podczas Gali w Teatrze Wielkim w Warszawie. Nagrodę Specjalną otrzymali Zofia Pilecka-Optułowicz i Andrzej Pilecki.

W środę w warszawskim Teatrze Wielkim odbyła się Gala pierwszej edycji Nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: powstańcy warszawscy, członkowie Kapituły Nagrody i Komitetu Honorowego projektu, przedstawiciele partnerów, polskiego rządu, dyplomacji, samorządów, wojska, policji, a także reprezentacji polskich spółek i mediów.

Decyzją Kapituły Nagrody i internautów łącznie wyróżniono 22 osoby, firmy, instytucje i organizacje w 7 kategoriach. Komitet Organizacyjny Nagrody przyznał także Nagrodę Specjalną – za wytrwałość w dążeniu do prawdy oraz podtrzymywanie pamięci o rtm. Witoldzie Pileckim, który stał się dla nas symbolem niezłomności i odwagi - Zofii Pileckiej-Optułowicz i Andrzejowi Pileckiemu, dzieciom rtm. Witolda Pileckiego.

List do uczestników uroczystości skierował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który jest przewodniczącym Kapituły Nagrody.

"Niezmiernie żałuję, że nie mogę osobiście uczestniczyć w dzisiejszej Gali, podczas której poznamy laureatów nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich"

- napisał szef resortu kultury w liście odczytanym przez wiceminister kultury Wandę Zwinogrodzką.

Przypomniał, że "organizowana od kilku lat kampania BohaterON – włącz historię konsekwentnie powiększa swój zasięg". "Z wielkim uznaniem obserwuję, jak akcja pisania listów, pocztówek, laurek do Powstańców Warszawskich angażuje coraz więcej – w szczególności młodych – ludzi. Ta społeczna inicjatywa niesie ze sobą ogromną wartość edukacyjną, kształtując w jej uczestnikach świadomość historyczną i narodową" - ocenił wicepremier.

Gliński dodał, że jako minister kultury i dziedzictwa narodowego z radością objął funkcję przewodniczącego kapituły przyznającej tegoroczne nagrody. "Firmy, osoby bądź instytucje, które wyjątkowo przyczyniły się do popularyzacji wiedzy o historii Polski, zostaną wyróżnione w siedmiu kategoriach. Wszystkim laureatom składam najserdeczniejsze gratulacje" - napisał.

"Państwa zaangażowanie jest tym bardziej godne docenienia, że nie ma przecież wymiaru utylitarnego. Nie spodziewacie się Państwo żadnych osobistych korzyści, chcecie po prostu przysłużyć się Rzeczpospolitej, dokładając swoją cegiełkę w wymagającym procesie budowania patriotyzmu wśród kolejnych pokoleń Polaków"

- podkreślił.

Wicepremier Gliński zwracając się do Powstańców Warszawskich napisał: "bez Was nie byłoby nas dziś tutaj". "Oddajemy dziś hołd całemu Waszemu pokoleniu – pokoleniu młodych ludzi, którzy, nie oglądając się na tak cenną przecież wartość własnego życia, 1 sierpnia 1944 r. stawili czoła niemieckiej machinie wojennej" - zaznaczył minister kultury.

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria – organizatorów ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! – w celu wyróżnienia tych, których aktywność w 2018 roku w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918–89 oraz edukację historyczno-patriotyczną.


Spośród zgłoszonych blisko 200 kandydatów do wyróżnienia Komitet Organizacyjny Nagrody wybrał po pięciu nominowanych w siedmiu kategoriach: dziennikarz, firma, instytucja, nauczyciel, organizacja non-profit, osoba publiczna i pasjonat. O tym, kto zostanie laureatem Złotych, Srebrnych i Brązowych BohaterONów, zdecydowała Kapituła Nagrody składająca się z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, przedstawicieli środowisk kombatanckich oraz ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!. Ponadto, na podstawie wyników głosowania internautów w każdej kategorii przyznano Złotego BohaterONa Publiczności.

W kategorii "dziennikarz" Złotego BohaterONa otrzymał Tadeusz Płużański (Telewizja Polska, Polskie Radio); Srebrnego - Tomasz Wolny (TVP2); Brązowego - Piotr Kuśmierzak (Polsat News). Złotego BohaterONa Publiczności odebrał Tomasz Wolny.

W dziedzinie "firma" nagrodzeni zostali: Złotym BohaterONem - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo; Srebrnym - Przewozy Regionalne POLREGIO; Brązowym - TOM-TECH. Złoty BohaterON Publiczności przyznano Polskiemu Koncernowi Naftowemu ORLEN.

Złotego BohaterONa w kategorii "instytucja" przyznano Instytutowi Pileckiego, Srebrnego - Narodowemu Banku Polskiemu, Brązowego - Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Publiczność uhonorowała Narodowy Bank Polski.

W kategorii "nauczyciel" Złoty BohaterON otrzymał Przemysław Szot (Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 1 w Brzegu Dolnym); Srebrny - Ludmiła Fabiszewska (Miejskie Przedszkole nr 2 im. Juliana Tuwima w Aleksandrowie Łódzkim); Brązowy - Adam Czarniawski (Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie). Nagrodę publiczności odebrał Przemysław Szot.

Złotym BohaterONem w kategorii "Organizacja non-profit" wyróżniona została Fundacja Willa Jasny Dom; Srebrnym - Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej; Brązowym - Fundacja PZU. Publiczność nagrodziła Fundację Generał Elżbiety Zawackiej.

W dziedzinie "osoba publiczna" Złotego BohaterONa otrzymał Dariusz "Maleo" Malejonek; Srebrnego - dr Karol Nawrocki; Brązowego - Filip Chajzer, który również odebrał Złotego BohaterONa Publiczności.

W kategorii "pasjonat" nagrodę Złoty BohaterON otrzymał Patrick Ney; Srebrny - Mikołaj Kaczmarek; Brązowy - Piotr Jeżółkowski. Złotego BohaterONa Publiczności otrzymał Mikołaj Kaczmarek. Ney powiedział, że ma nadzieję, iż jest "dowodem na to, że nie trzeba być ani Polakiem, ani polskim bohaterem, aby kochać Polskę i działać na rzecz upamiętnienia polskich bohaterów i ofiar".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl