"Polska wieś jest coraz piękniejsza" - mówi prezydent. To widać po barwnych dożynkach w Spale!

dożynki prezydenckie w Spale / prezydent.pl

Dożynki Prezydenckie. To spalskie święto plonów jest tradycją sięgająca 20-lecia międzywojennego. Dzisiaj rozpoczęła je Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy odprawiona w Kaplicy Polowej AK. Padły ważne słowa prezydenta, a dożynkowe atrakcje - kiermasze i występy - będą trwać przez całą niedzielę. - Polska wieś jest coraz piękniejsza i daje nie tylko żywność, ale także możliwość wypoczynku w gospodarstwach agroturystycznych - mówił Duda.

"Polska wieś jest coraz zamożniejsza, coraz piękniejsza. Wystarczy pojechać dzisiaj na polską wieś i ją zobaczyć: te piękne zadbane domy, te piękne zadbane gospodarstwa, czyste obejścia"

- mówił podczas dożynek Andrzej Duda. Podkreślał, że dziś sąsiedzi "konkurują ze sobą pod względem estetyki gospodarstwa".
 

"Polska wieś jest piękna. Polska wieś nie tylko dostarczycielem tego wielkiego dobra, jakim jest żywność, dla reszty społeczeństwa, ale też estetykę, daje możliwość wypoczynku: gości w gospodarstwach agroturystycznych. Dzisiaj służy społeczeństwu nie tylko poprzez to, że produkuje wytwarza żywność. Służy także właśnie tym, że daje miejsce, w którym możesz odpocząć"

- przypomniał.

Prezydent podkreślił też, że rolnictwo jest bardzo istotną dziedziną polskiej gospodarki i ważnym segmentem polskiego eksportu. Wymienił także zasługi wsi w historii oporu podczas zaborów i kolejnych wojen. 

"Jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko program 500 plus i spojrzymy na to, jakie skutki wywiera on na polskiej wsi, to dzisiaj, gdy to 500 zł wypłacane jest na każde dziecko poczynając od pierwszego, to są pieniądze większe niż unijne dopłaty bezpośrednie, jakie przychodzą do naszego kraju"

- mówił prezydent.

Dodał, że dla polskiej, wiejskiej rodziny stanowi to ogromny zastrzyk finansowy, który doprowadził do likwidacji ubóstwa.

Przypomniał też, że rolnicy otrzymają wyrównanie szkód, które ponieśli w wyniku tegorocznej suszy.

"Rolnik musi być pewny, że jeśli nawet dotknie go klęska żywiołowa, nieszczęście, nie zostanie sam. Będzie pod tą właśnie wszechstronną opieką państwa, które doceniając jego trud, który co roku ponosi, zapewniając nam bezpieczeństwo, pomoże mu, kiedy on sam znajdzie się w trudnej sytuacji"

- podkreślił.

Dożynkowe atrakcje - kiermasze i występy - będą trwać przez całą niedzielę, a ich zwieńczeniem będzie wieczorny plenerowy koncert muzyki disco.

Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w roku 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-08 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski. Andrzej Duda przyjmie symboliczny dożynkowy bochen chleba po raz czwarty.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts