Francuzi brązowymi medalistami mistrzostw świata

/ fot. fiba

  

Koszykarze Francji pokonali Australię 67:59 w meczu o brązowy medal mistrzostw świata w Chinach. Finał z udziałem Hiszpanii i Argentyny rozpocznie się w Pekinie o godz. 14. Polacy zajęli ósme miejsce.

Francuzi po raz drugi w historii uplasowali się na trzeciej pozycji. W 2014 roku, w poprzedniej edycji czempionatu, o brąz wygrali z Litwą 95:93. Z kolei Australijczycy nigdy nie byli na podium MŚ. W niedzielnym spotkaniu w chińskiej stolicy długo prowadzili z "Trójkolorowymi", ale końcówka należała do rywali.

Skrót meczu

W igrzyskach w Rio de Janeiro przed trzema laty, zespół z antypodów o trzecią lokatę uległ jednym punktem Hiszpanii. W niedzielę o 14 w finale mistrzostw globu Hiszpania zagra z Argentyną.

Biało-czerwoni sklasyfikowani zostali na ósmym miejscu. Polacy zagrali w mundialu drugi raz w historii i pierwszy od 52 lat. W 1967 roku w Urugwaju zespół legendarnego trenera Witolda Zagórskiego uplasował się na piątym miejscu

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czy przeciwnicy marszu w Hajnówce przekroczyli prawo?

/ Policja

  

Policja prowadzi postępowania o wykroczenia związane z Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który w minioną niedzielę odbył się Hajnówce (Podlaskie). Chodzi o próbę jego zablokowania przez aktywistów ruchu Obywatele RP. W sumie policja wyjaśnia udział w tych wydarzeniach 60 osób.

Marsz przeszedł ulicami Hajnówki po raz piąty. Wzbudza w mieście emocje, bo jego uczestnicy wśród upamiętnianych wymieniają stale Romualda Rajsa "Burego", którego oddział niepodległościowego podziemia zimą 1946 roku dokonał pacyfikacji kilku wsi w okolicach Bielska Podlaskiego, zamieszkiwanych przez prawosławną ludność pochodzenia białoruskiego. Zginęło wówczas 79 osób, w tym dzieci.

W niedzielę po raz kolejny przeciwnicy marszu podjęli próbę jego zablokowania. Próbowała to zrobić grupa ok. 30 osób, które usiadły na trasie pod dużym banerem z hasłem "Bury nie jest naszym bohaterem" i logo ruchu Obywatele RP; protestujący mieli w rękach tablice z imionami, pierwszymi literami nazwisk, wiekiem i datą śmierci ofiar pacyfikacji sprzed 74 lat.

Po wezwaniu do zachowań zgodnych z prawem, policjanci usunęli na chodnik i otoczyli kordonem wszystkich protestujących, zanim w to miejsce doszedł marsz. Tylko kilka osób zeszło z ulicy dobrowolnie, resztę policjanci przenieśli. Po marszu zespół prasowy podlaskiej policji poinformował, że w stosunku do 60 osób policjanci "podjęli czynności w związku z podejrzeniem popełnienia wykroczenia".

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa powiedział, że chodzi przede wszystkim o próbę przeszkodzenia w przebiegu niezakazanego zgromadzenia (art. 52 par. 2 pkt 1 kodeksu wykroczeń). Dodał, że żadna z osób, które funkcjonariusze chcieli ukarać mandatami, takich mandatów nie przyjęła. "Analizujemy dokumentację, trwają czynności wyjaśniające" - powiedział Krupa, dodając, że chodzi też o ustalenie, czy nie doszło do popełnienia innych wykroczeń.

Po ubiegłorocznym marszu policja skierowała do sądu ponad 70 wniosków o ukaranie uczestników podobnej kontrmanifestacji przeciwników marszu. Dotąd nie zapadł żaden prawomocny wyrok. Sąd w Hajnówce rozpoznał w trzech sprawach wnioski o ukaranie ok. dwudziestu osób.

W każdej z nich w pierwszej instancji zapadło inne orzeczenie. W pierwszej sąd ukarał dziesięć osób mandatami w kwocie 180-200 zł, w drugiej siedmioro innych obwinionych sąd uniewinnił, a w trzeciej uznał pięć osób za winnych, ale odstąpił od wymierzenia im kary. Sprawy pozostałych obwinionych mają być rozpoznane przez hajnowski sąd rejonowy w kwietniu.

W czerwcu 2019 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił kilkunastu aktywistów ruchu Obywatele RP, obwinionych o próbę zakłócenia trzeciej edycji marszu, czyli zorganizowanego w 2018 roku. Protestujący również stanęli wtedy na trasie marszu z transparentami m.in. "Bury nie jest bohaterem" i "Moją ojczyzną jest człowieczeństwo".

Policja usunęła demonstrantów, uznając, że doszło do próby zakłócenia legalnie zgłoszonej manifestacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts