We Francji znów niespokojnie! Policja gazem tłumi protest "żółtych kamizelek". ZOBACZ WIDEO

Francuska policja użyła gazu łzawiącego w Nantes na zachodzie kraju wobec "żółtych kamizelek", protestujących przeciwko polityce gospodarczej prezydenta Emmanuela Macrona. Wcześniej demonstranci rzucali w stronę funkcjonariuszy różnymi przedmiotami. Zatrzymano 21 osób.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com, screen z twitter.com

W telewizji pokazano grupy demonstrantów ubranych na czarno, próbujących włamywać się do sklepów. Na miejsce przyjechała policyjna ciężarówka z armatką wodną - podaje agencja Reutera.

Jak informuje AFP, powołując się na miejscową policję, w sobotę w Nantes protestowało około 1800 osób.

"Wszyscy nienawidzą policji", "Policja okalecza, policja morduje"

- skandowali niektórzy uczestnicy manifestacji. Wiele sklepów i przystanków autobusowych zostało zdewastowanych, a kosze na śmieci spalone.

W kolejną sobotę z rzędu w całej Francji odbyły się protesty żółtych kamizelek. W Lyonie zebrało się 400 manifestantów; wielu nie miało na sobie charakterystycznych "żółtych kamizelek" - podaje AFP. W Tuluzie demonstrowało kilkaset osób, które krzyczały: "Tuluzo, Tuluzo, podnieś się". W Marsylii i Montpellier na protestach zebrało się po około 200 osób, a w Bordeaux - 150.

Oddolny ruch "żółtych kamizelek" rozpoczął w listopadzie 2018 r. serię protestów najpierw przeciwko podatkowi paliwowemu, a później przeciwko polityce gospodarczej rządu. Protesty, które przerodziły się w manifestacje przeciwko Macronowi, bardzo zaszkodziły jego notowaniom. Początkowo były to masowe marsze, teraz są dużo mniej liczne.

"Żółte kamizelki" odrzucają politykę gospodarczą Macrona, nastawioną - jak uważają - na duże koncerny i bogatych kosztem zwykłych pracowników. Ruch domaga się podniesienia płac, emerytur i zasiłków dla bezrobotnych.

W reakcji na protesty francuskie władze zorganizowały kilkumiesięczną "debatę narodową"; po jej przeprowadzeniu zapowiedziano obniżenie podatków, reformę systemu emerytalnego, ułatwienie rozpisywania referendów i reorganizację państwowej administracji.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Żółte kamizelki #Francja

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo