Dziś w Łodzi trwa pierwsza z cyklu konwencji tematycznych Prawa i Sprawiedliwości. Wśród uczestników spotkania, które ma być poświęcone rodzinie i programom społecznym, są prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Glińskim była premier Beata Szydło.

Podczas konwencji wyborczej w Lublinie, która odbyła się w minioną sobotę premier, lider PiS i była premier Beata Szydło przedstawili zapowiedzi programowe partii przed wyborami parlamentarnymi. Kaczyński zapowiedział wówczas, że program PiS będzie szerzej przedstawiany w trakcie konwencji tematycznych, które będą się odbywały w dalszej części kampanii wyborczej.

Piotr Gliński rozpoczynając konwencję w Łodzi, zapowiedział, że celem PiS jest polskie państwo dobrobytu.

Beata Szydło zwróciła uwagę, że, jak powiedział wicepremier Piotr Gliński „tworzymy biało-czerwoną drużynę, w której wszyscy muszą ze sobą współpracować, tak jak na boisku”.

– Jeżeli nie ma współpracy, to nie ma zwycięskiego meczu. Myśmy pokazali poprzez te intensywne cztery lata, że ta drużyna rzeczywiście zrealizowała założenia taktyczne, które w 2015 roku przyświecały przy tworzeniu naszego rządu

– powiedziała Beata Szydło.

Jak zauważyła, założenia te wynikały z niczego innego, jak z oczekiwań Polaków.

"Kiedy sięgniemy pamięcią do 2015 roku, to zobaczymy przede wszystkim galopujące bezrobocie, u bóstwo rodzin, szczególnie wśród dzieci – tak bardzo dotkliwe, wykluczone regiony z szans na rozwój – szczególnie Polska prowincjonalna, brak pracy, młodzi ludzie wyjeżdżający za granicę w poszukiwaniu lepszego życia" – mówiła.

Dodała, że musieli się z tym zmierzyć, mając świadomość, że budżet ma swoje ograniczenia, "A postawione zostało zadanie ambitne” - dodała.

Była premier w trakcie debaty prowadzonej przez wicepremiera Piotra Glińskiego mówiła o programach społecznych wprowadzanych przez PiS od 2015 r., w tym o programie 500 Plus.

"Rocznie będziemy wydawać od 2020 r. na ten program około 40 mld zł - tyle środków zostanie skierowanych do budżetów domowych Polaków" - mówiła Szydło. "Do tej pory wydaliśmy na ten program już około 80 mld zł" - podkreśliła.

Wśród innych programów społecznych wprowadzonych przez PiS wymieniła "Dobry start" (300 zł wyprawki szkolnej na każde dziecko), darmowe leki dla seniorów, dofinansowanie żłobków, przedszkoli oraz wsparcie dla osób niepełnosprawnych.

Szydło podkreśliła, że okazało się, że programy społeczne, które wprowadzili stały się kołem zamachowym polskiej gospodarki.

Postawiliśmy bowiem jasno tezę, że dziecko to nie koszt, a inwestycja, że rodzina to nie koszt, tylko inwestycja, a polskie rodziny są naszym największym kapitałem, kapitałem naszej ojczyzny. Można powiedzieć tak, w 2015 roku Polacy zaufali Prawu i Sprawiedliwości, powierzając nam rządzenie Polską, a rząd PiS zaufał w mądrość polskich rodzin, ponieważ program 500 plus jest bardzo prosty w swoim założeniu. Przekazujemy środki na wychowanie, opiekę, rozwój dzieci w rodzinach i nie stawiamy ograniczeń. Ufamy polskim rodzinom, że wydadzą te środki i zainwestują je właśnie w przyszłość swoich pociech. Tu pojawiali się malkontenci, którzy mówili, że pieniądze te będą marnowane. Wszystkie badania udowodniły, że rodziny zainwestowały te pieniądze w rozwój swoich dzieci

– mówiła Szydło.


Po zakończeniu konwencji Kaczyński i Morawiecki udadzą się do Wielkopolski, gdzie będą kontynuować objazd po kraju i spotkania z mieszkańcami. Morawiecki odwiedzi miejscowość Pleszew, a szef PiS - Piłę.