Jesteśmy dziś bezpieczniejsi niż cztery lata temu

Czy pełna suwerenność państwa jest możliwa bez swobodnego wyboru dostawców kluczowych nośników energii? Oczywiście, że nie. Dziś jednak jesteśmy bliżej osiągnięcia tego celu niż kiedykolwiek wcześniej. Dzieli nas tylko krok od uzyskania niezależności energetycznej na rynku ropy i gazu.

min. Piotr Naimski
mat.pras.

Wszyscy zapewne słyszeliśmy już takie słowa-klucze jak dywersyfikacja dostaw ropy, budowa drugiej nitki ropociągu pomorskiego Baltic Pipe czy terminal LNG. Część z tych inwestycji już się realizuje, inne za chwilę się rozpoczną. To fundamenty naszego bezpieczeństwa, nad którymi pieczę sprawuje Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Realizacja rządowej strategii dywersyfikacji pozwoli naszemu krajowi na swobodny wybór dostawcy gazu i ropy naftowej. Co to oznacza? Dla Polski niezależność energetyczną oraz niższe koszty zakupu surowców, gdyż nie będziemy uzależnieni od podmiotów rosyjskich, stosujących monopolistyczne praktyki. Dla odbiorców końcowych, tankujących paliwo na stacjach czy ogrzewających swoje domy gazem, to po prostu więcej pieniędzy w portfelu.

Dotrzymane obietnice

Rynek paliwowy w Polsce od 2016 r. przeszedł niesłychaną ewolucję. Za sprawą nowego rządu w połowie 2016 r. wprowadzono regulacje, które w radykalny sposób ukróciły proceder nielegalnego obrotu paliwami, pozostawiając w budżecie miliardy złotych. Te przepisy stały się także kołem zamachowym rozwoju polskich rafinerii i PERN – krajowego lidera logistyki naftowej i paliwowej.

– Realizujemy to, co obiecaliśmy, tak aby nasi klienci mogli bezpiecznie dostarczać paliwo do stacji benzynowych. Chodzi o program Megainwestycji zarówno w obszarze ropy, jak i paliw. Mam tu na myśli nowe zbiorniki, ale także nowe rurociągi – podkreśla Igor Wasilewski, prezes PERN.

W segmencie paliw zakończył się I etap rozbudowy zbiorników. Do dyspozycji klientów PERN trafiły cztery nowe zbiorniki o łącznej pojemności 128 tys. m³. W drugim etapie powstanie kolejnych 9 zbiorników o pojemności 222 tys. m³. Ten etap jest już bardzo zaawansowany. Wdrożenie obu etapów rozbudowy oznacza wzrost pojemności paliwowej PERN o blisko jedną piątą.

Kluczowe zmiany na rynku ropy

Od kilku lat polskie rafinerie systematycznie zwiększają stopień dywersyfikacji dostaw surowca do Polski. Dziś trafia do nas ropa z najodleglejszych zakątków świata, a kluczowym parametrem staje się cena i jakość. 
Jak duże znaczenie ma skuteczna dywersyfikacja, przekonaliśmy się, kiedy do naszego kraju poprzez rurociąg Przyjaźń trafiła partia ropy zanieczyszczonej chlorkami organicznymi. Trwająca 46 dni przerwa w dostawach tą drogą potwierdziła też strategiczną rolę Naftoportu, spółki z grupy PERN.

Polski system logistyczny ropy naftowej zdał egzamin związany z tym kryzysem. Naftoport odbierał w tym czasie z morza dwukrotnie więcej ropy naftowej niż zwykle. Dzięki temu i dzięki posiadanym zapasom surowca, klienci na stacjach paliw nie odczuli tej sytuacji.

Na ostatniej prostej do suwerenności na rynku ropy

PERN rozbudowuje także parki zbiornikowe ropy naftowej: łącznie 7 nowych zbiorników na ropę u wybrzeży Morza Bałtyckiego – w Terminalu Naftowym oraz w Bazie w Gdańsku. W sumie pojemność magazynowa na ropę naftową zwiększy się o prawie 600 tys. m³ do poziomu 4,1 mln m³, co umożliwi dalszą dywersyfikację dostaw realizowanych drogą morską. Nowe magazyny trafią do użytku w 2020 r. To będzie moment, w którym uzyskamy większą niezależność energetyczną kraju w obszarze surowcowym. 
Specustawa przyspiesza prace

Kropka nad „i” pojawi się, gdy do eksploatacji wejdzie druga nitka Rurociągu Pomorskiego. W tym przypadku PERN zakończył już prace nad studium wykonalności i uruchomił postępowanie przetargowe, którego przedmiotem jest wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem wszelkich pozwoleń wymaganych do rozpoczęcia inwestycji. Od kilku miesięcy, dzięki skutecznym działaniom podjętym przez pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, ministra Piotra Naimskiego, obowiązuje już ustawa o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. Ustawa wprowadza m.in. uproszczenia w uzyskiwaniu pozwoleń administracyjnych oraz praw do gruntów, co znacznie przyspieszy realizację II nitki Rurociągu Pomorskiego. Prace budowlane powinny rozpocząć się w 2021 r. Oddanie inwestycji do użytku umożliwi jednoczesne zaopatrywanie rafinerii w Płocku i Gdańsku, skuteczniejszą dywersyfikację poprzez zwiększenie możliwości separacji różnych gatunków ropy naftowej sprowadzanej przez klientów PERN oraz zwiększy bezpieczeństwo tłoczeń na wypadek awarii.
 

 

Źródło: niezalezna.pl,

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo