Sprawa symboli religijnych dzieli Kanadyjczyków. Kontrowersyjne prawo uchwalone w Quebeku

/ pixabay.com/CC0/wilhei

  

Świeckość państwa stała się nieoczekiwanie jednym z tematów rozpoczętej w tym tygodniu kampanii przed październikowymi wyborami do federalnego parlamentu Kanady. Powodem stała się przyjęta w prowincji Quebec ustawa o świeckości państwa.

Do zajęcia stanowiska zmusiła przywódców federalnych ustawa o laickości państwa, nad którą w prowincji Quebec w połowie czerwca zakończyły się prace legislacyjne, a której skutki widać m.in. z powodu nowego roku szkolnego.

Pierwszy artykuł ustawy stwierdza, że Quebec jest państwem świeckim, w artykule drugim - że „świeckość państwa opiera się na czterech zasadach: rozdziału państwa i religii, neutralności religijnej państwa, równości wszystkich obywateli i obywatelek, wolności sumienia i wolności religijnych”. Dla obywateli oznacza to prawną gwarancję świeckości instytucji publicznych. Na pracowników tych instytucji – od parlamentu przez policję po szkoły publiczne – ustawa nakłada zakaz noszenia widocznych symboli religijnych i zobowiązuje ich, by w kontaktach z obywatelami mieli odsłoniętą twarz. Wyjątki przewidziano dla tych, którzy pracowali już w sektorze publicznym w chwili wejścia ustawy w życie.

W mediach pojawiły się reportaże o nauczycielkach twierdzących, że przenoszą się do innych prowincji, by nadal móc nosić hidżab, ale – jak komentował dla publicznej telewizji CBC były lider socjaldemokratycznej Parti Quebecois Jean-Francois Lisee - „niewygodna prawda o quebeckiej ustawie o świeckości państwa (..) jest taka, że jest ona popularna”.

Lisee przypomniał, że kiedy kilka miesięcy temu rząd frankofońskiej prowincji złożył projekt ustawy, premier Kanady Justin Trudeau powiedział o niej, że zakaz noszenia widocznych symboli religijnych jest niesłychany. Lisee podkreślił jednak, że odkąd w czerwcu ustawa stała się obowiązującym prawem, rząd nie zrobił nic w tej sprawie, bo opinia publiczna jest ustawie przychylna.

Kwietniowy sondaż ośrodka Leger Marketing, w którym pytano, czy Kanadyjczycy są za zakazem noszenia widocznych symboli religijnych przez przedstawicieli władz, wykazał, że 46 proc. całkowicie lub raczej zgadza się z takim zakazem, 42 proc. - że raczej lub całkowicie się nie zgadza; pozostali nie mają opinii lub nie chcą jej ujawniać. Zakaz popierają nie tylko osoby o konserwatywnych poglądach, ale też znaczna część (średnio 38 proc.) wyborców Partii Liberalnej Kanady, a wśród zwolenników lewicowej Nowej Partii Demokratycznej (NDP) odsetek popierających zakaz jest jeszcze wyższy (42 proc.).

Toteż od kilku dni do oczywistych tematów wyborczych, takich jak zmiany klimatu, gospodarka i podatki, czy bardziej ideologicznych, takich jak przerywanie ciąży, które pojawiło się z powodu niejasnych stanowisk konserwatystów i Zielonych, dołączyła kwestia świeckości państwa.

Kilka godzin po rozpoczęciu kampanii wyborczej premier Quebecu Francois Legault powiedział, że chciałby, aby liderzy partii federalnych zobowiązali się do nieuczestniczenia „w prawnym podważaniu ustawy”. Pod adresem Trudeau, który mówił, że rząd federalny „na razie” jej nie zaskarży, powiedział wprost, że „mieszkańcy Quebecu wybrali”.

Trudeau powtarzał, że „w wolnym społeczeństwie nie można legitymizować dyskryminacji”. W czwartek podczas transmitowanej w mediach konferencji prasowej premier powiedział, że rząd nie uważa, by „państwo mogło wprowadzać prawa dotyczącego tego, jaki strój można nosić”. Dodał jednak, że jest to dyskusja, którą mieszkańcy Quebecu prowadzą ze swoim rządem, a „na razie” działanie rządu federalnego w celu podważenia nowego prawa byłoby „kontrproduktywne”.

Lider konserwatystów Andrew Scheer obiecał, że jeśli torysi wygrają październikowe wybory, ich rząd federalny nie wprowadzi przepisów podobnych do tych w Quebecu. Konserwatywni deputowani sygnalizowali też jednak, że ich rząd quebeckiej ustawy nie zaskarży.

Przewodniczący NDP Jagmeet Singh obiecał wsparcie dla mieszkańców Quebecu, którzy nie zgadzają się z nowym prawem, zadeklarował jednak, że nie chciałby go zaskarżać. Podobne stanowisko zajęła liderka Zielonych Elizabeth May.

Kanadyjska Karta Praw i Wolności, od 1982 roku część konstytucji, wymienia jako fundamentalne prawo do wolności sumienia i wolności religii. Jednak w 1985 roku Sąd Najwyższy Kanady w sprawie Regina przeciw Big M Drug Mart orzekł, że „jednakowo chronione z tego samego powodu jest wyrażanie i okazywanie niereligijności oraz odmowa uczestniczenia w praktykach religijnych”. Tymczasem konstytucjonaliści uznali podczas kwietniowej dyskusji, że Sąd Najwyższy uznałby quebecką ustawę za niekonstytucyjną. Na razie sprawą zajmują się organizacje muzułmańskie z pomocą organizacji ochrony praw człowieka.

Jak jednak zauważył Lisee w swoim komentarzu, warto pamiętać, że w Europie, „kolebce praw i wolności człowieka”, sądy już orzekały, że państwa mają prawne podstawy, by żądać rozdzielenia państwa i Kościoła.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dorota Kania UJAWNIA: Skąd Kwaśniewscy mają miliony?

Aleksander i Jolanta Kwaśniewscy / Fotomag/Gazeta Polska

  

Willa w Kazimierzu Dolnym należała nieformalnie do Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich – to, co do tej pory wiedzieliśmy w oparciu o fragmentaryczne dowody i poszlaki, potwierdziły niezbicie usystematyzowane materiały CBA. Ich zawartość pokazuje sieć powiązań, próby ominięcia prawa i poczucie bezkarności głównych bohaterów. Ale to nie wszystko – jak ustaliła „Gazeta Polska”, w związku z tą sprawą pojawiły się dowody dotyczące majątku byłej pary prezydenckiej. Dochody, które nie mają pokrycia w oficjalnych przychodach. Śledztwo dotyczy m.in. prania brudnych pieniędzy.

Gościem Doroty Kani w programie „Koniec systemu” na antenie Telewizji Republika był poseł PiS, prof. Przemysław Czarnek. Rozmowa dotyczyła przedstawionej w programie, a także w najnowszym numerze „Gazety Polskiej”, sprawy tzw. willi Kwaśniewskich w Kazimierzu.

Pytany o to, czy prokuratura, ujawniając materiał dowodowy, faktycznie złamała prawo – jak sugeruje część polityków opozycji - stwierdza jednoznacznie, że nic takiego nie miało miejsca.
 
Prawa nie złamano. Co do tego, czy to za wcześnie, to kwestia bardziej taktyki procesowej i taktyki prokuratury, niż przepisów prawa. Przepisy prawa jednoznacznie pozwalają prokuraturze na ujawnieniu materiałów, tym bardziej jeżeli występuje interes społeczny. Nie byłoby ujawnienia tego materiału dowodowego, gdyby nie rewelacje byłego agenta CBA, Tomasza Kaczmarka, który stwierdził, że całe śledztwo ws. willi Kwaśniewskich było pod naciskiem ówczesnego szefa CBA, Mariusza Kamińskiego. Według Kaczmarka, wszystkie te zarzuty wobec państwa Kwaśniewskich, dotyczące nielegalnego posiadania willi w Kazimierzu oraz nielegalności środków finansowych, za którą nabyli tę willę, są efektem wyłącznie nacisków Mariusza Kamińskiego. Ujawnienie materiałów dowodowych ma przekonać i jednoznacznie przekonuje społeczeństwo, że w tej sprawie nie mamy nacisków
- tłumaczył poseł Przemysław Czarnek.
 
Polityk przekonuje, że sprawa, która miała miejsce 15 lat temu „powinna jak najszybciej mieć swój finał, aby rozwiać wszelkie wątpliwości”.

Materiały, które znamy dotychczas, dla przeciętnego obywatela nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Rozmowy, które znaliśmy wcześniej, śp. premiera Józefa Oleksego z Aleksandrem Gudzowatym są druzgocące dla państwa Kwaśniewskich. Wyłania się z nich obraz świata mafijnego.
- zwraca uwagę poseł Przemysław Czarnek.
 
Dorota Kania biorąc pod lupę majątek Kwaśniewskich zwraca szczególną uwagę na zaskakującą grypserę byłej pierwszej damy Jolanty Kwaśniewskiej. Czym jest „garaż”, „buty”, „zmniejszenie dziurek” i „szewc”? Odpowiedź w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.
[https://niezalezna.pl/311584-w-najnowszym-numerze-gp-izajasz-jeremiasz-i-ezechiel-w-sluzbie-pis]

 Jest to także infantylne, bo każdy, kto to czyta, wie od początku, o co chodzi. Ukrywanie się za „zielonymi butami” pokazuje, że sytuacja jest jednoznaczna.
- kwituje poseł Czarnek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika, Gazeta Polska

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts