Ta tablica będzie stanowiła świadectwo wydarzeń, które miały miejsce sto lat temu. Ta wizyta była takim przypieczętowaniem wolności tej ziemi i tego, że będzie ona częścią wolnej, suwerennej Polski

- powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Suwałk Łukasz Kurzyna.

Tablicę wykonano z brązu. Widnieje na niej wizerunek Piłsudskiego i napis informujący o tym, że w tym budynku 13 września 1919 roku przebywał Naczelnik Państwa Polskiego Józef Piłsudski. 

Dzisiaj ją odsłoniliśmy w dokładnie setną rocznicę wizyty Piłsudskiego i przez następne lata będzie nam przypominała te ważne wydarzenia z 1919 roku

- powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Jerzy Brzozowski.

Po odsłonięciu tablicy, w muzeum wyświetlono film pt. "Suwalszczyzna 1918-1919. W drodze do Niepodległej”. Wykonanie tablicy sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.

Suwałki odzyskały niepodległość 24 sierpnia 1919 roku. Po I wojnie światowej miały być włączone do Litwy, ale dzięki zabiegom dyplomatycznym i wojskowym ziemie te znalazły się ostatecznie w granicach Rzeczypospolitej.

Blisko trzy tygodnie po odzyskaniu niepodległości, 12 września, przyjechał do Suwałk marszałek Józef Piłsudski. Całe miasto zostało ozdobione biało-czerwonymi barwami, ustawiono cztery bramy triumfalne. Przy ostatniej, największej z nich, władze wojskowe i miejskie, delegacje ze sztandarami oraz mieszkańcy Suwałk owacyjnie przywitali Naczelnika Państwa.

Główne uroczystości miały miejsce 13 września. Rano na schodach kościoła pw. św. Aleksandra została odprawiona polowa msza święta. Przez Suwałki przeszła defilada wojskowa, POW, straży pożarnej z orkiestrą i harcerze. W południe, podczas uroczystego obiadu w Resursie Obywatelskiej wydanego przez władze miasta, Piłsudski wypowiedział historyczne słowa: „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną. Broni jej Armia Polska przed obcą przemocą".