Odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą 100. rocznicę wizyty Józefa Piłsudskiego

/ twitter.com

  

W 100. rocznicę wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach, odsłonięto tam tablicę upamiętniającą jego pobyt w mieście. Monument wmurowano w budynek Muzeum Okręgowego, dawnej Resursy Obywatelskiej.

Ta tablica będzie stanowiła świadectwo wydarzeń, które miały miejsce sto lat temu. Ta wizyta była takim przypieczętowaniem wolności tej ziemi i tego, że będzie ona częścią wolnej, suwerennej Polski

- powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Suwałk Łukasz Kurzyna.

Tablicę wykonano z brązu. Widnieje na niej wizerunek Piłsudskiego i napis informujący o tym, że w tym budynku 13 września 1919 roku przebywał Naczelnik Państwa Polskiego Józef Piłsudski. 

Dzisiaj ją odsłoniliśmy w dokładnie setną rocznicę wizyty Piłsudskiego i przez następne lata będzie nam przypominała te ważne wydarzenia z 1919 roku

- powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Jerzy Brzozowski.

Po odsłonięciu tablicy, w muzeum wyświetlono film pt. "Suwalszczyzna 1918-1919. W drodze do Niepodległej”. Wykonanie tablicy sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.

Suwałki odzyskały niepodległość 24 sierpnia 1919 roku. Po I wojnie światowej miały być włączone do Litwy, ale dzięki zabiegom dyplomatycznym i wojskowym ziemie te znalazły się ostatecznie w granicach Rzeczypospolitej.

Blisko trzy tygodnie po odzyskaniu niepodległości, 12 września, przyjechał do Suwałk marszałek Józef Piłsudski. Całe miasto zostało ozdobione biało-czerwonymi barwami, ustawiono cztery bramy triumfalne. Przy ostatniej, największej z nich, władze wojskowe i miejskie, delegacje ze sztandarami oraz mieszkańcy Suwałk owacyjnie przywitali Naczelnika Państwa.

Główne uroczystości miały miejsce 13 września. Rano na schodach kościoła pw. św. Aleksandra została odprawiona polowa msza święta. Przez Suwałki przeszła defilada wojskowa, POW, straży pożarnej z orkiestrą i harcerze. W południe, podczas uroczystego obiadu w Resursie Obywatelskiej wydanego przez władze miasta, Piłsudski wypowiedział historyczne słowa: „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną. Broni jej Armia Polska przed obcą przemocą".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Projekt ustawy ws. Brexitu wraca do Izby Gmin

zdjęcie ilustracyjne / DANIEL DIAZ; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Brytyjska Izba Lordów zaaprobowała proponowany przez rząd Borisa Johnsona projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej, ale z pięcioma wprowadzonymi poprawkami, co oznacza, że w środę wróci on do Izby Gmin.

Przyjęcie ustawy, która ma dać prawnie obowiązującą moc politycznym uzgodnieniom zawartym w umowie z UE, wynegocjowanej w połowie października 2019 roku przez rząd Johnsona, jest niezbędne do uporządkowanego brexitu w dniu 31 stycznia.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts