Odsłonięto tablicę pamiątkową upamiętniającą 100. rocznicę wizyty Józefa Piłsudskiego

/ twitter.com

  

W 100. rocznicę wizyty marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach, odsłonięto tam tablicę upamiętniającą jego pobyt w mieście. Monument wmurowano w budynek Muzeum Okręgowego, dawnej Resursy Obywatelskiej.

Ta tablica będzie stanowiła świadectwo wydarzeń, które miały miejsce sto lat temu. Ta wizyta była takim przypieczętowaniem wolności tej ziemi i tego, że będzie ona częścią wolnej, suwerennej Polski

- powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Suwałk Łukasz Kurzyna.

Tablicę wykonano z brązu. Widnieje na niej wizerunek Piłsudskiego i napis informujący o tym, że w tym budynku 13 września 1919 roku przebywał Naczelnik Państwa Polskiego Józef Piłsudski. 

Dzisiaj ją odsłoniliśmy w dokładnie setną rocznicę wizyty Piłsudskiego i przez następne lata będzie nam przypominała te ważne wydarzenia z 1919 roku

- powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Jerzy Brzozowski.

Po odsłonięciu tablicy, w muzeum wyświetlono film pt. "Suwalszczyzna 1918-1919. W drodze do Niepodległej”. Wykonanie tablicy sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.

Suwałki odzyskały niepodległość 24 sierpnia 1919 roku. Po I wojnie światowej miały być włączone do Litwy, ale dzięki zabiegom dyplomatycznym i wojskowym ziemie te znalazły się ostatecznie w granicach Rzeczypospolitej.

Blisko trzy tygodnie po odzyskaniu niepodległości, 12 września, przyjechał do Suwałk marszałek Józef Piłsudski. Całe miasto zostało ozdobione biało-czerwonymi barwami, ustawiono cztery bramy triumfalne. Przy ostatniej, największej z nich, władze wojskowe i miejskie, delegacje ze sztandarami oraz mieszkańcy Suwałk owacyjnie przywitali Naczelnika Państwa.

Główne uroczystości miały miejsce 13 września. Rano na schodach kościoła pw. św. Aleksandra została odprawiona polowa msza święta. Przez Suwałki przeszła defilada wojskowa, POW, straży pożarnej z orkiestrą i harcerze. W południe, podczas uroczystego obiadu w Resursie Obywatelskiej wydanego przez władze miasta, Piłsudski wypowiedział historyczne słowa: „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną. Broni jej Armia Polska przed obcą przemocą".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Z czwórką małych dzieci wyjechała na wojnę. Skazano ją na 14 lat więzienia

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com /Creative Commons CC0/WilliamCho

  

Sąd w Paryżu skazał dzisiaj na 14 lat więzienia Jihane Makhzoumi, która z czwórką małych dzieci wyjechała na wojnę do Syrii. Skazana była sądzona za terroryzm, świadomy udział w przedsięwzięciu kryminalnym, porwanie dzieci oraz porzucenie dziecka.

Makhzoumi w 2014 roku wyjechała z Francji wraz ze swoim partnerem, Eddym Leroux, ich trzema córkami z poprzednich związków w wieku od trzech do pięciu lat i ich trzytygodniowym niemowlęciem.

Makhzoumi i Leroux, który tak jak ona został radykalnym dżihadystą, dołączyli do dżihadystów z Państwa Islamskiego w Ar-Rakce. Kobieta została zatrzymana na paryskim lotnisku po powrocie do Francji w 2016 roku.

Wróciła bez partnera, który prawdopodobnie zginął i bez jego córki. Od trzech lat nie ma żadnych wieści na temat dziewczynki, która nazywa się Jana.

Oskarżyciele opisali ją podczas procesu jako osobę, która "nie jest zdolna do empatii", a jej "egocentryzm jest przerażający".

Obrońcy Makhzoumi zapowiedzieli apelację. Adwokatka matki zaginionej Jany - poprzedniej partnerki Leroux - powiedziała po wydaniu wyroku, że był on "konieczny", aby Makhzoumi "posłużyła za przykład innym mamom, które wyjechały (do Syrii) z dziećmi".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl