Miasto zyskało tytuł stolicy zakochanych. Za sprawą znajdujących się w tutejszym kościele, relikwiom świętego Walentego. Każdego roku w walentynki dla odwiedzających Chełmno przygotowano wiele atrakcji. Ławeczki, planty otoczone dywanami kwiatowymi w kształcie serc oraz spacerową trasę zakochanych. W tym czasie odbywa się także Festiwal Piosenki Miłosnej, a na rynku miasta gości tradycyjny już jarmark, na którym w środku zimy panuje ciepła i miłosna atmosfera.

Pierwotnie gród chełmiński znajdował się na górze św. Wawrzyńca w obecnej wsi Kałdus. W XI wieku Piastowie wznieśli tam obronny gród wyznaczający prawdopodobnie północny punkt ówczesnej granicy ich państwa. Budowa katedry w tym miejscu, potwierdzona odkryciem pozostałości bazyliki romańskiej z XI w. (niedokończonej ze względu na reakcję pogańską), świadczy o nadzwyczajnej wadze grodu w tym okresie który do XII w. pełnił funkcję grodu kasztelańskiego.

Chełmno uzyskało prawa miejskie w roku 1233 roku. Nazwa Chełmno związana jest z jego położeniem i krajobrazem. W dosłownym znaczeniu oznacza osadę na wzgórzu. To malownicze położenie miasta sprawia, że nie sposób oderwać wzroku od panoramy, jaka rozciąga się z Chełmna na okoliczne tereny Doliny Dolnej Wisły.

Miasto zostało wybrane przez zakon krzyżacki na stolicę tych ziem, co sprawiło, że był to najważniejszy ośrodek zakonu. Od tego momentu miasto przeżywało swoje lata świetności i największego rozwoju aż do XVIII wieku, kiedy znalazło się w zaborze pruskim. Jednak nawet wtedy miasto nadal było rozbudowywane. 
Miasto do dziś zachowało wiele wyjątkowych zabytków, z których najstarsze powstały w XIII wieku.

Całe Stare Miasto od 2005 roku znajduje się na liście Pomników historii. Chełmno posiada wiele miejsc wartych odwiedzenia. Sześć gotyckich kościołów, renesansowy ratusz oraz kamienice z XIII wieku to najważniejszy historyczny dobytek miasta.
Najważniejsze zabytki Chełmna to: kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIII wieku, ratusz, brama Grudziądzka, jedne z najdłuższych w Polsce murów miejskich z basztami, barokowy budynek Akademii Chełmińskiej oraz liczne zabytkowe kamienice.