To właśnie na podwórzu przy ul. Poznańskiej 12 odbywały się katolickie nabożeństwa mające na celu podtrzymanie ducha walczących i umocnienie wiary w ostateczne zwycięstwo. Polowe msze odprawiał kapelan VII Obwodu „Obroża”, kapitan ksiądz Mieczysław Paszkiewicz „Ignacy”, a nad skromnym polowym ołtarzem górował krzyż zbudowany z nadpalonych drewnianych belek, pochodzących ze zniszczonej powstańczej placówki.

Krzyż ten jeszcze długie dziesięciolecia po zakończeniu II wojny światowej trwał w tym samym miejscu, by wreszcie po konserwacji znaleźć się w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Emilii Plater (Parafia rzymskokatolicka św. Barbary).

Wybór miejsca na uroczystą Mszę Świętą nie jest przypadkowy - podkreśla IPN. W budynku przy ul. Poznańskiej 12 podczas Powstania Warszawskiego stacjonowało dowództwo batalionu AK „Zaremba” – „Piorun” z rotmistrzem Romualdem Radziwiłłowiczem „Zarembą” i kapitanem cichociemnym Franciszkiem Malikiem „Piorunem” na czele.

Msza zostanie odprawiona w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (Msza trydencka, przedsoborowa w języku łacińskim). Po Mszy św. odbędzie się krótki koncert piosenek powstańczych.