Udostępniono tysiące dokumentów dotyczących Księdza Jerzego

Ks. Jerzy Popiełuszko / By Andrzej Iwański - http://fbc.pionier.net.pl/zbiorki/dlibra/docmetadata?id=25, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26562095

  

Dzisiaj w Warszawie odbyła się konferencja prasowa przedstawiająca działania mające na celu poznawanie, ochronę spuścizny i popularyzację osoby księdza Jerzego Popiełuszki. Na miesiąc przed jego 35. rocznicą śmierci udostępniono kilkadziesiąt tysięcy dotyczących go dokumentów i wspomnień.

- Postawa księdza Popiełuszki, pełna prostoty, szacunku dla człowieka oraz odwagi w wyznawaniu wiary czyniła świat bardziej ludzkim i wolnym

 – powiedział kustosz muzeum księdza Jerzego Popiełuszki ks. Marcin Brzeziński.

Na miesiąc przed 35. rocznicą śmierci księdza Popiełuszki udostępniono kilkadziesiąt tysięcy dotyczących go dokumentów i wspomnień.

Zdigitalizowano i udostępniono tysiące dokumentów, filmów i nagrań. Stworzono wirtualne, multimedialne muzeum zawierające wiele niepublikowanych materiałów i wspomnień. Tradycyjne muzeum księdza Jerzego zaopatrzono w audioprzewodniki w siedmiu językach, a stało się to dzięki projektowi realizowanemu przez muzeum i ośrodek dokumentacji ks. Jerzego Popiełuszki we współpracy z Polską Fundacją Narodową.

- Jest to unikalne archiwum stworzone w ciągu ostatnich 35 lat i właściwie proces digitalizacji pozwolił na nowe u porządkowanie materiału. Jest to zrobione z myślą o udostępnieniu tego materiału i o jego zabezpieczeniu

 – wyjaśnił historyk prof. Paweł Skibiński.

"Archiwum zawiera bardzo różne materiały nie tylko o życiu księdza i funkcjonowaniu sanktuarium, ale to także zapis dużego fragmentu historii Polski lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych i dużego fragmentu życia Kościoła" – dodał.

- Jednymi z podstawowych zadań statutowych Polskiej Fundacji Narodowej jest podtrzymanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Projekt ten odegra ważną rolę w kształtowaniu postaw patriotycznych

 – powiedział wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Jurkiewicz.

Dzięki zdigitalizowanym zasobom dokumentalnym zrealizowano multimedialną stronę internetową muzeum księdza Popiełuszki. Treści strony, zawierającej szerokie tło historyczne, które będą dostępne także w językach obcych, opracowali biografowie błogosławionego – Ewa Czaczkowska i Tomasz Wiścicki. Sutannę, w której zginął kapłan, i inne elementy jego stroju poddano specjalistycznej konserwacji. Mają one być udostępnione odwiedzającym 19 października w rocznicę śmierci ks. Jerzego.

Muzeum Popiełuszki, które rocznie odwiedza około 60 tys. osób, wzbogaciło się o audioprzewodniki dostępne w siedmiu językach, monitory dotykowe, a także zostało udźwiękowione. Na ekspozycji będzie można usłyszeć m.in nagrania archiwalne, w tym wypowiedzi księdza i jego matki Marianny Popiełuszko.

Wraz z rocznicą śmierci ks. Popiełuszki licealiści z całej Polski mogą wziąć udział w konkursie literackim "Dobrem zwyciężaj". Organizuje go Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, który przygotował szkolną lekcję historii o kapelanie Solidarności.

Inauguracja odbędzie się 14 września, w rocznicę urodzin księdza Jerzego, a zapoczątkowana zostanie koncertem "Litania wolności" wykonanym przez zespół El Camino i z czytanymi przez Adama Woronowicza fragmentami kazań z mszy za Ojczyznę. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Marszałek nie wyklucza "transferów" w Senacie. "Zdarzało się, że do PiS przechodzili senatorowie z PO"

/ fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

  

Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski, nie wyklucza możliwych fluktuacji wewnątrz Senatu. - Zdarzało się w poprzednio, że do PiS przechodzili senatorowie z Platformy Obywatelskiej, więc być może teraz będą chcieli przejść - powiedział dziś w RMF Karczewski. - Jeżeli ktoś będzie miał taką wolę, będziemy prowadzili takie rozmowy - dodał.

- Zdarzało się w poprzedniej kadencji, w poprzednich kadencjach, że przechodzili do nas senatorowie z Platformy Obywatelskiej, więc być może teraz będą chcieli przejść

 - podkreślił Karczewski pytany w radiu RMF FM o wyniki wyborów do Senatu. "Zawsze toczą się jakieś rozmowy" - dodał.

- eśli ktoś będzie miał taką wolę, to będziemy prowadzili takie rozmowy. (...) Jeśli będziemy mieli takie zgłoszenia, rozmowy, na pewno będziemy je prowadzić

 - zapowiedział marszałek.

[polecam:https://niezalezna.pl/292866-senat-nie-zatrzyma-nas-w-realizacji-programu-sasin-o-przyszlych-pracach-w-wyzszej-izbie]

Karczewski pytany o posiedzenie Senatu obecnej kadencji, które zgodnie z planem odbędzie się w najbliższy czwartek i piątek powiedział, że kadencja parlamentu kończy się za miesiąc. - To ustaliliśmy wcześniej, obrady powinny się odbyć. Odbędą się - te Sejmu i Senatu - dodał. Pytany, czy na posiedzeniu nie pojawią się nowe punkty, odpowiedział, że nie.

Dodał, że jeżeli we wtorek i środę zbiera się Sejm i przyjmie ustawy to "powinniśmy się do nich odnieść". Stanisław Karczewski podkreślił, że to "zgodne z przepisami, zgodne z prawem, zgodne z regulaminem".

W niedzielnych wyborach kandydaci popierani przez opozycję zdobyli większość (51) mandatów w Senacie. Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w nadchodzącej kadencji parlamentarnej 48 senatorów, w Senacie zasiądzie też ponownie Lidia Staroń, która startowała z własnego komitetu, ale z poparciem PiS.

Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli łącznie 43 mandaty w Senacie, kandydaci PSL - trzy mandaty, a kandydaci SLD - dwa. Trzy mandaty przypadły kandydatom niezależnym, kojarzonym jednak z opozycją.

[polecam:https://niezalezna.pl/292840-remis-ze-wskazaniem-w-senacie-pis-proponuje-wspolprace-jestesmy-na-to-zawsze-otwarci]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl