Wojciechowski jedzie przekonać do siebie

zdjęcie ilustracyjne / @jwojc CC0

  

Kandydat na komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w przyszłym tygodniu uda się do Strasburga, by przekonywać europosłów i grupy polityczne w Parlamencie Europejskim do swojej kandydatury. Polak ma już swój przejściowy gabinet.

- W Strasburgu mam spotkania z wieloma posłami, także z szefami grup politycznych, z niektórymi delegacjami, to będzie bardzo intensywny czas - powiedział dziś Wojciechowski.

Zdobycie poparcia PE jest niezbędne, by nowa Komisja Europejska mogła objąć urząd. Kandydaci na komisarzy będą przesłuchiwani od końca września przez odpowiednie komisje parlamentarne. Wysłuchanie na posiedzeniu komisji rolnej Wojciechowskiego planowane jest wstępnie na 8 października.

Polski kandydat zaczął rozmowy z przedstawicielami PE, jeszcze zanim przyszła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oficjalne ogłosiła w tym tygodniu skład proponowanego przez siebie kolegium.

- Bardzo dużo takich rozmów prowadzę (...). Dla mnie ważne też jest, żeby usłyszeć bezpośrednio od posłów, jakie sprawy uważają oni za szczególnie ważne. Oczywiście większość tych spraw znam, bo klimat polityczny komisji rolnictwa jest mi bardzo dobrze znany

- zaznaczył Wojciechowski.

Kandydat na komisarza przez wiele lat zasiadał w komisji rolnictwa PE, a nawet był jej wiceprzewodniczącym, zanim w 2016 r. trafił do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Spotkania w PE nie mają ograniczać się jednak do członków komisji rolnictwa. Choć teoretycznie to koordynatorzy grup politycznych z tej komisji będą podejmować decyzję o pozytywnej bądź negatywnej opinii wobec kandydata, to w praktyce może się okazać, że kluczowe będzie nastawienie całej grupy politycznej.

- Rolnictwo nie jest samo dla siebie, ono się wiąże z innymi sferami życia i innymi sferami polityki

- oświadczył Wojciechowski.

Podobnie jak pozostali kandydaci do objęcia urzędów komisarzy, również Polak mógł już na tym etapie stworzyć swój przejściowy gabinet, który składa się z dwóch osób. Merytorycznym wsparciem Wojciechowskiego zajmuje się jego była asystentka z czasów, gdy był eurodeputowanym, a potem doradczyni w grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Magdalena Majerczyk. Za wsparcie techniczne odpowiada Monika Kordula. - Obie panie są po egzaminach europejskich, egzaminach urzędniczych - zaznaczył Wojciechowski.

Docelowy gabinet komisarza będzie liczył kilkanaście osób. Choć w Brukseli nie brak spekulacji na ten temat, na razie jest za wcześnie, by mówić o jego składzie. Sprawa ta ma znaczenie o tyle, że gabinety mają duży wpływ na politykę danego komisarza, a kraje członkowskie wymieniają się członkami gabinetów.

Każdej stolicy zależy na tym, żeby mieć swoich przedstawicieli u kluczowych z krajowego punktu widzenia komisarzy. W przypadku Polski chodzi np. o komisarzy ds. energii, klimatu, gospodarki czy wspólnego rynku. - Sprawy kadrowe to przyszłość, jeśli ta funkcja zostanie mi powierzona - ucina Wojciechowski.

Poza spotkaniami z eurodeputowanymi polski kandydat przygotowuje się merytorycznie do wysłuchania, współpracując przy tym z urzędnikami Komisji. - Muszę znać dużo liczb, faktów, zdarzeń, procedur legislacyjnych, które są w toku, a także kwestii związanych z porozumieniami handlowymi. Komisja na pewno będzie wymagająca. Pytania mogą być szczegółowe i moim obowiązkiem i wyzwaniem jest, żeby dobrze się do tego przygotować. Na tym się skupiam - zaznaczył były europoseł PiS.

W czwartek komisja prawna PE rozpocznie na tajnym posiedzeniu weryfikację oświadczeń majątkowych kandydatów na komisarzy. Niewykluczone jest też zajęcie się przez eurodeputowanych kwestią postępowań, jakie Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) prowadzi wobec Wojciechowskiego i francuskiej kandydatki Sylvie Goulard.

- Chciałbym, żeby wszystkie ustalenia w tej sprawie były dostępne dla opinii publicznej. Nie mam nic do ukrycia i czekam na odpowiedź [z OLAF-u] na moją prośbę o zgodę na to, żebym mógł przedstawić opinii publicznej to, co zostało ustalone wobec mnie

- zaznaczył polski kandydat.

Warunkiem niezbędnym przystąpienia do wysłuchania na komisji merytorycznej jest pozytywna opinia komisji na temat braku konfliktu interesów danego kandydata. Na wydanie takiej opinii ma ona czas do 27 września.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Włosi nie przestrzegają zakazów

/ pixabay.com

  

- 173 tysiące osób ukarano dotąd we Włoszech za złamanie przepisów o walce z epidemią - poinformował włoski resort spraw wewnętrznych. Chodzi przede wszystkim o zakaz wychodzenia z domu bez uzasadnionego powodu.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że w piątek skontrolowanych zostało w całym kraju prawie 255 tysięcy osób i 93 tysiące placówek handlowych. Kary za łamanie zakazu przemieszczania się otrzymało jednego dnia ponad 8 tysięcy osób. Wynoszą one od 400 do 3 tysięcy euro.

30 osób zostało ukaranych za naruszenie zasad kwarantanny. Grozi za to do 4 lat więzienia za stworzenia zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Według danych MSW od 11 marca, gdy weszły w życie restrykcyjne przepisy, skontrolowano 4,6 miliona osób.

Już zapowiedziano nasilenie kontroli w dniach świąt, by nie dopuścić do zjawiska masowych odwiedzin i wyjazdów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts