Festiwal Eufonie: muzyka wielu kultur zabrzmi w stolicy

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie od 15 do 23 listopada w Warszawie / fot. nck.pl/mat.pras.

  

Eufonie to piękne brzmienia. Taką nazwę wymyślili twórcy tego festiwalu i rzeczywiście wiele tych pięknych brzmień usłyszeliśmy w ubiegłym roku i zapewne usłyszymy podczas drugiej edycji – powiedział wiceminister kultury Jarosław Sellin, zapraszając na II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie od 15 do 23 listopada.

W tegorocznym programie organizatorzy wytyczają nowe ścieżki, wzbogacają repertuar o kolejne nurty i style muzyczne. Ponadto nawiązują do rocznic: 450. rocznicy zawarcia unii lubelskiej i 200-lecia urodzin Moniuszki. Narodowe Centrum Kultury, bardzo dynamiczna, sprawna i efektywna instytucja podległa MKiDN, organizując ten festiwal, staje się ekspertem w obszarze dialogu kultury polskiej z kulturami Europy Środkowo-Wschodniej

– podkreślił minister Sellin.

II edycja Festiwalu Eufonie to blisko 640 artystów z 20 państw, 15 koncertów, osiem orkiestr, trzy prapremiery i siedem polskich premier. Wydarzenia festiwalowe utrzymane w różnej konwencji, stylistyce i nurtach muzycznych odbędą się w Warszawie, m.in. w Filharmonii Narodowej, Zamku Królewskim czy Teatrze Palladium.

Zabrzmią kompozycje wybitnych, dobrze znanych na świecie polskich twórców, jak Witold Lutosławski, Andrzej Panufnik, Krzysztof Penderecki, Grażyna Bacewicz, Wojciech Kilar oraz Stanisław Moniuszko. W repertuarze pojawiły się perełki muzyki klasycznej w wykonaniu znamienitych solistów i orkiestr symfonicznych, np. NOSPR, Sinfonii Varsovii. W tym roku na festiwalu po raz pierwszy wystąpi I, CULTURE Orchestra zrzeszająca muzyków z Europy Środkowo-Wschodniej

– zapowiedział dyrektor NCK Rafał Wiśniewski.

Podczas koncertu inaugurującego publiczność usłyszy Scherzo fantastyczne g-moll op. 25 na orkiestrę Josefa Suka, „Lament/Sabat czarownic” na klarnet i orkiestrę Mathew Rosenbluma oraz III symfonię Witolda Lutosławskiego. Ciekawie zapowiada się „Pieśń o śmierci” – wyjątkowe widowisko na podstawie odnalezionego przez prof. Wiesława Wydrę tekstu „Rozmowy mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, przygotowane specjalnie na Eufonie przez Adama Struga oraz autorskie interpretacje dzieł Wojciecha Kilara („Conversations with Wojciech Kilar”), którymi z pewnością zaskoczy nas Francesco Tristano. W programie ponadto opera „Gismondo, re di Polonia” Leonarda Vinci i na zakończenie festiwalu „Polskie Requiem” Krzysztofa Pendereckiego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie, niezalezna.pl, gpcodziennie.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Burza wokół unijnego budżetu. Węgry mówią dość! „Propozycja nie do przyjęcia”

zdjęcie ilustracyjne / Astryd_MAD; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Przedstawiona dziś fińska propozycja dalszej redukcji budżetu UE na lata 2021-2027 spotkała się z ostrą krytyką. Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga nie przebierała w słowach podkreślając, że oferta przedstawiona przez Finlandię jest „absolutnie nie do przyjęcia”. Wśród głównych zarzutów pojawia się m.in. ograniczenie funduszy spójnościoweych w ramach sumy na rozwój.

Judit Varga oceniła w rozmowie z węgierskimi dziennikarzami w Luksemburgu, że Finlandii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE, nie udało się przedstawić bezstronnej propozycji.

Jak powiedziała węgierska minister, w propozycji przewidziano znacznie mniejsze wpływy niż w budżecie postulowanym przez Komisję Europejską, co wraz z wystąpieniem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty oznaczałoby dużo mniejsze fundusze dla UE. Jej zdaniem niekorzystne jest również to, że Węgry miałyby dostęp do dużo mniejszych funduszy spójnościowych niż obecnie. Fińska propozycja nie jest zatem w jej opinii dobrą podstawą do rozpoczęcia debaty politycznej.

Za niedopuszczalne uznała Varga też to, że wypłata środków byłaby powiązana z praworządnością, a z funduszy spójnościowych należałoby finansować integrację migrantów. Odnośnie tej pierwszej kwestii oceniła, że nie ma na razie takiego projektu, który kwestię praworządności „normowałby gwarantując pewność prawną, a to jednoznacznie oznacza weto”.

Węgierska minister sprawiedliwości dodała, że propozycja uwzględnia interesy krajów płatników netto, a jednocześnie narusza interesy wielu innych krajów UE przez to, że nie stara się znaleźć wspólnego mianownika dla rozmaitych postulatów.

Prezydencja fińska proponuje budżet UE na poziomie 1,055 proc. dochodu narodowego brutto UE27. Oznaczałoby to cięcia wysokości 60-65 mld euro wobec i tak przewidującej redukcję propozycji KE.

Nie ma zgody co do tego, które z programów unijnych miałyby zostać uszczuplone. Ustępujący komisarz ds. budżetu UE Guenther Oettinger ocenił w ubiegłym tygodniu w Komitecie Regionów, że cięcia w polityce rolnej i polityce spójności zostaną zmniejszone. Z kolei niektóre źródła w unijnych instytucjach utrzymują, że prezydencja fińska chciałaby skoncentrować cięcia właśnie na polityce spójności (około 25 mld euro).

Większość krajów UE jest jednak przeciwna dalszemu redukowaniu budżetu polityki spójności, który w porównaniu z obecnym okresem 2014-2020 i tak ma być mniejszy o 7 proc., a nawet 10 proc. w zależności od tego, czy uwzględniana jest inflacja. Polityka spójności to fundusze unijne, które wpływają na codzienne życie; jej celem jest niwelowanie różnic w jakości życia mieszkańców UE i likwidacja zacofania gospodarczego europejskich regionów.

Prezydencja fińska powinna do końca roku ujawnić schemat negocjacyjny zawierający dane liczbowe. Nie oczekuje się, by kolejna prezydencja, chorwacka, doprowadziła do osiągnięcia ostatecznego porozumienia. Jego zawarcie spodziewane jest dopiero podczas prezydencji niemieckiej, czyli w drugiej połowie 2020 roku. Harmonogram ten pociąga za sobą poważne opóźnienia w rozpoczęciu kolejnego etapu programowania unijnego budżetu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl