Superbohaterowie opanowują Łódź. Niezwykła wystawa w Hali Maszyn

Wystawa będzie dostępna od 27 września do 2 lutego 2020 roku / fot. piklodz.pl/art

  

Oryginalne kostiumy i rekwizyty ze słynnych hollywoodzkich filmów o superbohaterach, m.in. Batmanie i Supermanie, oraz ponad 300 prac graficznych znajdzie się na wystawie "Sztuka DC - Świt Superbohaterów", która 27 września zostanie otwarta w Hali Maszyn EC1 w Łodzi.

Wystawa zostanie otwarta 27 września - wraz z 30. edycją Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Zaprezentujemy na niej 36 oryginalnych kostiumów z największych produkcji Warner Bros. osadzonych w świecie DC Comics, a także 15 makiet rekwizytów, ok. 300 prac graficznych - plansz komiksowych i scenorysów. Towarzyszą im materiały wideo, m.in. wywiady z najsłynniejszymi twórcami świata superbohaterów. Łączna wartość prezentowanej kolekcji to 20 mln dolarów

 - poinformował kurator ekspozycji Piotr Komorowski z Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Przygotowana przez Art Ludique - paryskie muzeum zajmujące się współczesną sztuką powiązaną z przemysłem rozrywkowym - oraz DC Entertainment i Warner Bros. Consumer Products wystawa "Sztuka DC – Świt Superbohaterów" dotarła już do Łodzi. W piątek przedstawiciele mediów mogli zobaczyć przygotowania do jej aranżacji w Hali Maszyn EC1, która swoim postindustrialnym wystrojem nawiązuje do wizerunku komiksowego Gotham City. Jak zapowiadano wcześniej, samo wypożyczenie, transport i ubezpieczenie wystawy miało kosztować 1,5 mln zł.

Łódź będzie czwartym - po Paryżu, Londynie i Abu Dhabi - miastem na świecie, gdzie będzie można obejrzeć m.in. pelerynę Christophera Reeve’a czy strój Lyndy Carter z serialu Wonder Woman z lat 70. Nie zabraknie również kostiumów i rekwizytów z nowszych produkcji Zacka Snydera, Tima Burtona, Joela Schumachera, Christophera Nolana i prac z filmu Wonder Woman. Obok nich prezentowane będą oryginalne plansze z komiksów o znanych herosach i łotrach ze świata DC, stworzone przez takich artystów jak Jim Lee, Bob Kane, Neal Adams, Frank Miller, Alex Ross. Wśród nich znajdą się np. pierwsze plansze Batmana z magazynu Detective Comics.

Wystawa prowadzi nas chronologicznie. Pierwszym superbohaterem ze stajni DC był Superman, a więc na początku zobaczymy kostiumy z filmów poświęconych tej postaci, w których wystąpił Christopher Reeve. Następnie poznamy kolejne wcielenia supermanów. Świat DC i Warner Bros. jest pełen ciekawostek ukrytych w obiektach, pracach graficznych kostiumach - warto przyglądać się im uważnie

 - dodał kurator.

Jak wyjaśnił szef łódzkiego Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Adam Radoń, na świecie nie ma innej wystawy prezentującej sztukę komiksową na taką skalę, zatem trudno byłoby zorganizować coś bardziej spektakularnego na otwarcie zbliżającego się jubileuszowego, 30. Festiwalu Komiksu.

Wystawie towarzyszy obszerny, bogato ilustrowany katalog, zawierający mnóstwo informacji - na pewno będzie on przedmiotem pożądania dla fanów komiksu. Przygotowaliśmy także specjalne zestawy dla nauczycieli, którzy zdecydują się przyjść do nas z uczniami i poprowadzić lekcje tematyczne z superbohaterami. Takiej wystawy w naszej części Europy jeszcze nie było; liczymy na obecność fanów z całej Polski i z zagranicy

 - podkreślił.

Wystawa "Świt Superbohaterów" będzie dostępna w łódzkim EC1 od 27 września do 2 lutego 2020 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Burza wokół unijnego budżetu. Węgry mówią dość! „Propozycja nie do przyjęcia”

zdjęcie ilustracyjne / Astryd_MAD; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Przedstawiona dziś fińska propozycja dalszej redukcji budżetu UE na lata 2021-2027 spotkała się z ostrą krytyką. Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga nie przebierała w słowach podkreślając, że oferta przedstawiona przez Finlandię jest „absolutnie nie do przyjęcia”. Wśród głównych zarzutów pojawia się m.in. ograniczenie funduszy spójnościoweych w ramach sumy na rozwój.

Judit Varga oceniła w rozmowie z węgierskimi dziennikarzami w Luksemburgu, że Finlandii, która sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie UE, nie udało się przedstawić bezstronnej propozycji.

Jak powiedziała węgierska minister, w propozycji przewidziano znacznie mniejsze wpływy niż w budżecie postulowanym przez Komisję Europejską, co wraz z wystąpieniem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty oznaczałoby dużo mniejsze fundusze dla UE. Jej zdaniem niekorzystne jest również to, że Węgry miałyby dostęp do dużo mniejszych funduszy spójnościowych niż obecnie. Fińska propozycja nie jest zatem w jej opinii dobrą podstawą do rozpoczęcia debaty politycznej.

Za niedopuszczalne uznała Varga też to, że wypłata środków byłaby powiązana z praworządnością, a z funduszy spójnościowych należałoby finansować integrację migrantów. Odnośnie tej pierwszej kwestii oceniła, że nie ma na razie takiego projektu, który kwestię praworządności „normowałby gwarantując pewność prawną, a to jednoznacznie oznacza weto”.

Węgierska minister sprawiedliwości dodała, że propozycja uwzględnia interesy krajów płatników netto, a jednocześnie narusza interesy wielu innych krajów UE przez to, że nie stara się znaleźć wspólnego mianownika dla rozmaitych postulatów.

Prezydencja fińska proponuje budżet UE na poziomie 1,055 proc. dochodu narodowego brutto UE27. Oznaczałoby to cięcia wysokości 60-65 mld euro wobec i tak przewidującej redukcję propozycji KE.

Nie ma zgody co do tego, które z programów unijnych miałyby zostać uszczuplone. Ustępujący komisarz ds. budżetu UE Guenther Oettinger ocenił w ubiegłym tygodniu w Komitecie Regionów, że cięcia w polityce rolnej i polityce spójności zostaną zmniejszone. Z kolei niektóre źródła w unijnych instytucjach utrzymują, że prezydencja fińska chciałaby skoncentrować cięcia właśnie na polityce spójności (około 25 mld euro).

Większość krajów UE jest jednak przeciwna dalszemu redukowaniu budżetu polityki spójności, który w porównaniu z obecnym okresem 2014-2020 i tak ma być mniejszy o 7 proc., a nawet 10 proc. w zależności od tego, czy uwzględniana jest inflacja. Polityka spójności to fundusze unijne, które wpływają na codzienne życie; jej celem jest niwelowanie różnic w jakości życia mieszkańców UE i likwidacja zacofania gospodarczego europejskich regionów.

Prezydencja fińska powinna do końca roku ujawnić schemat negocjacyjny zawierający dane liczbowe. Nie oczekuje się, by kolejna prezydencja, chorwacka, doprowadziła do osiągnięcia ostatecznego porozumienia. Jego zawarcie spodziewane jest dopiero podczas prezydencji niemieckiej, czyli w drugiej połowie 2020 roku. Harmonogram ten pociąga za sobą poważne opóźnienia w rozpoczęciu kolejnego etapu programowania unijnego budżetu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl