Superbohaterowie opanowują Łódź. Niezwykła wystawa w Hali Maszyn

Wystawa będzie dostępna od 27 września do 2 lutego 2020 roku / fot. piklodz.pl/art

  

Oryginalne kostiumy i rekwizyty ze słynnych hollywoodzkich filmów o superbohaterach, m.in. Batmanie i Supermanie, oraz ponad 300 prac graficznych znajdzie się na wystawie "Sztuka DC - Świt Superbohaterów", która 27 września zostanie otwarta w Hali Maszyn EC1 w Łodzi.

Wystawa zostanie otwarta 27 września - wraz z 30. edycją Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Zaprezentujemy na niej 36 oryginalnych kostiumów z największych produkcji Warner Bros. osadzonych w świecie DC Comics, a także 15 makiet rekwizytów, ok. 300 prac graficznych - plansz komiksowych i scenorysów. Towarzyszą im materiały wideo, m.in. wywiady z najsłynniejszymi twórcami świata superbohaterów. Łączna wartość prezentowanej kolekcji to 20 mln dolarów

 - poinformował kurator ekspozycji Piotr Komorowski z Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Przygotowana przez Art Ludique - paryskie muzeum zajmujące się współczesną sztuką powiązaną z przemysłem rozrywkowym - oraz DC Entertainment i Warner Bros. Consumer Products wystawa "Sztuka DC – Świt Superbohaterów" dotarła już do Łodzi. W piątek przedstawiciele mediów mogli zobaczyć przygotowania do jej aranżacji w Hali Maszyn EC1, która swoim postindustrialnym wystrojem nawiązuje do wizerunku komiksowego Gotham City. Jak zapowiadano wcześniej, samo wypożyczenie, transport i ubezpieczenie wystawy miało kosztować 1,5 mln zł.

Łódź będzie czwartym - po Paryżu, Londynie i Abu Dhabi - miastem na świecie, gdzie będzie można obejrzeć m.in. pelerynę Christophera Reeve’a czy strój Lyndy Carter z serialu Wonder Woman z lat 70. Nie zabraknie również kostiumów i rekwizytów z nowszych produkcji Zacka Snydera, Tima Burtona, Joela Schumachera, Christophera Nolana i prac z filmu Wonder Woman. Obok nich prezentowane będą oryginalne plansze z komiksów o znanych herosach i łotrach ze świata DC, stworzone przez takich artystów jak Jim Lee, Bob Kane, Neal Adams, Frank Miller, Alex Ross. Wśród nich znajdą się np. pierwsze plansze Batmana z magazynu Detective Comics.

Wystawa prowadzi nas chronologicznie. Pierwszym superbohaterem ze stajni DC był Superman, a więc na początku zobaczymy kostiumy z filmów poświęconych tej postaci, w których wystąpił Christopher Reeve. Następnie poznamy kolejne wcielenia supermanów. Świat DC i Warner Bros. jest pełen ciekawostek ukrytych w obiektach, pracach graficznych kostiumach - warto przyglądać się im uważnie

 - dodał kurator.

Jak wyjaśnił szef łódzkiego Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Adam Radoń, na świecie nie ma innej wystawy prezentującej sztukę komiksową na taką skalę, zatem trudno byłoby zorganizować coś bardziej spektakularnego na otwarcie zbliżającego się jubileuszowego, 30. Festiwalu Komiksu.

Wystawie towarzyszy obszerny, bogato ilustrowany katalog, zawierający mnóstwo informacji - na pewno będzie on przedmiotem pożądania dla fanów komiksu. Przygotowaliśmy także specjalne zestawy dla nauczycieli, którzy zdecydują się przyjść do nas z uczniami i poprowadzić lekcje tematyczne z superbohaterami. Takiej wystawy w naszej części Europy jeszcze nie było; liczymy na obecność fanów z całej Polski i z zagranicy

 - podkreślił.

Wystawa "Świt Superbohaterów" będzie dostępna w łódzkim EC1 od 27 września do 2 lutego 2020 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wyciek oleju z elektrowni. Trwa akcja ratunkowa

Zdjęcie ilustracyjne / By PanSG - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57898777

  

Państwowa Straż Pożarna prowadzi akcję ratunkową, która ma na celu opanowanie oleju, który wyciekł z elektrowni Energa w Ostrołęce (mazowieckie) do kanału wpływającego do Narwi – poinformował dzisiaj oficer prasowy miejscowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Robert Chodkowski.

Chodkowski poinformował, że przedstawiciele Energa Elektrownie Ostrołęka potwierdzili wyciek oleju. "Uzyskaliśmy informację z zespołu elektrowni, że to olej turbinowy TU 32" – powiedział. Nie ma oficjalnych danych o ilości oleju, który dostał się do kanału i zagraża Narwi.

Koło elektrowni pracuje około 20 strażaków. Kolejne grupy stawiają zapory i rękawy sorpcyjne w Sieluniu (pow. makowski).

"Inspektorzy Delegatury WIOŚ (Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska) w Ostrołęce prowadzą rozpoznanie"

– napisała na Twitterze rzeczniczka Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Agnieszka Borowska. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl