Poseł B. Wróblewski o postawie sędziego Markiewicza: "Anarchizuje wymiar sprawiedliwości"

Bartłomiej Wróblewski / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Krystian Markiewicz zdecydował, że nie stawi się na wezwanie rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych. Podkreślił przy tym, że stawiał się będzie tylko przed sądem. O tym, czy sędzia ma prawo wybierać sobie organy, przed którymi stawiał będzie się na wezwania, rozmawialiśmy z posłem Bartłomiejem Wróblewskim.

Taka postawa sędziego Markiewicza anarchizuje wymiar sprawiedliwości. Sędzia stawia się ponad prawem. Przecież stawienie się przed rzecznikami dyscyplinarnymi nie oznacza wyroku, później i tak ta sprawa będzie rozstrzygana przez sąd. Natomiast taki sposób działania należy ocenić bardzo negatywnie. Dlaczego obywatele mieliby przestrzegać prawa i stawiać się w sądach, jeżeli takie lekceważenie wobec prawa wykazują sami sędziowie? Niestety, stało się bardzo źle, że część środowiska sędziowskiego, mając prawo do swoich poglądów politycznych, prowadzi spór polityczny w taki sposób, który jest szkodliwy dla wymiaru sprawiedliwości. Trzeba by było przekonywać sędziego Markiewicza do refleksji. Tak naprawdę szkodzi wizerunkowi własnego środowiska”

- mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl,  poseł Bartłomiej Wróblewski

Nie da się nie zauważyć, że część środowiska sędziowskiego angażuje się mocno w spory polityczne w Polsce, opowiadając się wyraźnie po jednej ze stron. Według parlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości, nie jest to właściwa postawa. Tylko jak temu zaradzić?

“Doszło do polityzacji części środowiska. Moim zdaniem nie ma prostego sposobu na rozwiązanie tego problemu. Trzeba przekonywać większość sędziów, która nie uczestniczy w takich praktykach, że polityce to nie pomaga, a szkodzi wymiarowi sprawiedliwości. Mam nadzieję, że jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory, to ta refleksja też nastąpi. Musimy szukać środowisk, które są w stanie podjąć rozmowę na temat koniecznych zmian w wymiarze sprawiedliwości”

- komentuje poseł Wróblewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nigeria. Dżihadyści zabili zakładników

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Działająca w Nigerii międzynarodowa organizacja pomocowa Action Against Hunger poinformowała, że dzihadyści zabili czterech jej pracowników, którzy zostali porwani w lipcu br. Przy życiu pozostaje jeszcze jeden z zakładników.

W lipcu sześć osób z organizacji humanitarnej zostało uprowadzonych w pobliżu miasta Damasak w stanie Borno. Uprowadzenia dokonała Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP), odłam Boko Haram. Jedna z osób porwanych została zabita we wrześniu.

Wczoraj poinformowano, że dżihadyści zgładzili kolejne cztery osoby mimo apeli Action Against Hunger o uwolnienie zakładników.

- Nasza organizacja potępia te zabójstwa w najostrzejszych słowach i głęboko ubolewa, że nie wykonano wezwań do uwolnienia zakładników

- oświadczono. Jednocześnie ponownie zaapelowano do uwolnienia ostatniej żyjącej porwanej osoby.

Organizacja Boko Haram, której nazwę tłumaczy się jako „zachodnia edukacja to świętokradztwo”, walczy zbrojnie o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii. Szariat obowiązuje w północnych stanach kraju, gdzie mieszka najwięcej muzułmanów. 10 lat istnienia Boko Haram w Nigerii pozbawiło życia ok. 30 tys. osób, a ponad 2 mln musiało opuścić swoje domostwa.

Action Against Hunger jest międzynarodową organizacją pozarządową mającą na celu walkę z głodem na świecie. Została założona w 1979 przez grupę francuskich lekarzy, naukowców, dziennikarzy i pisarzy. Obecnie działa w 40 krajach

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl