Poseł B. Wróblewski o postawie sędziego Markiewicza: "Anarchizuje wymiar sprawiedliwości"

Bartłomiej Wróblewski / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Krystian Markiewicz zdecydował, że nie stawi się na wezwanie rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych. Podkreślił przy tym, że stawiał się będzie tylko przed sądem. O tym, czy sędzia ma prawo wybierać sobie organy, przed którymi stawiał będzie się na wezwania, rozmawialiśmy z posłem Bartłomiejem Wróblewskim.

Taka postawa sędziego Markiewicza anarchizuje wymiar sprawiedliwości. Sędzia stawia się ponad prawem. Przecież stawienie się przed rzecznikami dyscyplinarnymi nie oznacza wyroku, później i tak ta sprawa będzie rozstrzygana przez sąd. Natomiast taki sposób działania należy ocenić bardzo negatywnie. Dlaczego obywatele mieliby przestrzegać prawa i stawiać się w sądach, jeżeli takie lekceważenie wobec prawa wykazują sami sędziowie? Niestety, stało się bardzo źle, że część środowiska sędziowskiego, mając prawo do swoich poglądów politycznych, prowadzi spór polityczny w taki sposób, który jest szkodliwy dla wymiaru sprawiedliwości. Trzeba by było przekonywać sędziego Markiewicza do refleksji. Tak naprawdę szkodzi wizerunkowi własnego środowiska”

- mówi w rozmowie z portalem Niezalezna.pl,  poseł Bartłomiej Wróblewski

Nie da się nie zauważyć, że część środowiska sędziowskiego angażuje się mocno w spory polityczne w Polsce, opowiadając się wyraźnie po jednej ze stron. Według parlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości, nie jest to właściwa postawa. Tylko jak temu zaradzić?

“Doszło do polityzacji części środowiska. Moim zdaniem nie ma prostego sposobu na rozwiązanie tego problemu. Trzeba przekonywać większość sędziów, która nie uczestniczy w takich praktykach, że polityce to nie pomaga, a szkodzi wymiarowi sprawiedliwości. Mam nadzieję, że jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory, to ta refleksja też nastąpi. Musimy szukać środowisk, które są w stanie podjąć rozmowę na temat koniecznych zmian w wymiarze sprawiedliwości”

- komentuje poseł Wróblewski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef WHO mówi o "szansie" w walce z koronawirusem. Apeluje, by jej "nie zaprzepaścić"

/ zdjęcie ilustracyjne / pixabay/@Free-Photos

  

Każdy scenariusz jest możliwy - powiedział w poniedziałek w Genewie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jak dodał, „najnowsze dane pozwalają lepiej zrozumieć, jak się rozwija epidemia koronawirusa”.

Tedros poinformował, że ostatnie dane z Chin pokazują spadek nowych przypadków zakażenia koronawirusem. "Ta tendencja musi być traktowana z wielką ostrożnością" - podkreślił.

- Jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, czy zanotowany spadek zachorowań się utrzyma. (...) Trend może się zmienić, gdy wirus zaatakuje nowe regiony

- powiedział podczas poniedziałkowego briefingu szef WHO.

[polecam:http://niezalezna.pl/311410-nie-stwierdzono-zarazenia-koronawirusem-w-polsce-13-osob-jest-w-szpitalu-a-17-kontrolowanych]

Dzisiaj władze chińskie opublikowały szczegółowe dane dotyczące ponad 44 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem. Jak ocenił Tedros, dane te dają nam większą wiedzę na temat przedziałów wiekowych pośród zainfekowanych, przebiegu choroby oraz wskaźników śmiertelności i są bardzo ważne dla dalszych prac WHO. Zachęcił również wszystkie kraje do udostępniania i dzielenia się informacjami związanymi z wirusem.

Szef WHO zaznaczył również, że koronawirus Covid-19 wydaje się być mniej śmiertelny niż inne koronawirusy, w tym SARS i MARS. "Ponad 80 proc. pacjentów łagodnie przechodzi chorobę i wyzdrowieje" - zapewnił.

Tedros wyjaśnił, że nowe dane nie tłumaczą wszystkich wątpliwości związanych z chorobą, ale odpowiadają na kilka pytań. Podkreślił, że pracownicy WHO starają się ograniczyć rozmiary epidemii przygotowując personel medyczny, zabezpieczając produkcję i dystrybucję środków ochronnych oraz testów na obecność wirusa, doradzając rządom, jak koordynować badania i leczenie.

[polecam:http://niezalezna.pl/311391-zatrzymano-dzialacza-krytykujacego-chinskie-wladze-ws-epidemii-koronawirusa]

Dyrektor generalny organizacji ponownie wezwał do zebrania 675 mln dolarów na walkę z wirusem.

- Jak powtarzam, mamy teraz szansę. Potrzebujemy teraz środków, by kraje były przygotowane (na walkę z wirusem -red.). Nie wiadomo, jak długo będziemy mieć tę szansę. Nie zaprzepaśćmy jej

- zakończył swoje wystąpienie.

Według podanych na konferencji danych do piątkowego poranka w Chinach odnotowano 70 635 przypadków zarażenia koronawirusem, z czego 2051 w ciągu ostatnich 24 godzin. 1 772 chorych zmarło. Poza Chinami kontynentalnymi zachorowały 694 osoby z 25 krajów, trzy z nich zmarły.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts