Jak przekazała Bielec-Janas, "fabryka narkotyków znajdowała się w wilii wynajętej od 43–letniej obywatelki Polski w okolicy Łochowa w powiecie węgrowskim w woj. mazowieckim".

Funkcjonariusze przeprowadzili akcję 8 września. Zatrzymali trzech obywateli Wietnamu i "zabezpieczyli około 6,5 kg pseudoefedryny, tj. prekursora, z którego można było uzyskać 4,5 kg wysokiej jakości metamfetaminy, a także kompletną linię laboratoryjną służącą do produkcji narkotyku" - tłumaczyła Bielec-Janas.

Według niej "podczas każdego cyklu produkcyjnego sprawcy mogli uzyskać narkotyk o ponad 90 proc. czystości".

Funkcjonariusze Straży Granicznej szacują, że wartość wyprodukowanej metamfetaminy po wprowadzeniu jej do obrotu mogłaby wynieść co najmniej 650 tysięcy złotych.

Jak dodała rzeczniczka, funkcjonariusze ujawnili przy okazji niekonwencjonalny system odprowadzania i chłodzenia toksycznych i trujących oparów - niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi – wydzielających się w trakcie produkcji metamfetaminy.

- Niebezpieczne substancje były odprowadzane bezpośrednio do kanalizacji, stanowiąc w ten sposób poważne zagrożenie dla otoczenia

 - wyjaśniła.

Zatrzymani mężczyźni to Wietnamczycy mieszkający na stałe w Czechach. Mają od 32 do 43 lat. Po przewiezieniu do prokuratury przedstawiono im zarzuty usiłowania wytworzenia znacznej ilości narkotyków, posiadania przyrządów służących do ich produkcji, a także posiadania prekursorów. Grozi za to nie mniej niż 3 lata więzienia. Dagmara Bielec-Janas dodała, że wobec podejrzanych zastosowano tymczasowe areszty na trzy miesiące.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi.