Rozbito fabrykę metamfetaminy. Okazało się, że produkty uboczne spuszczano do kanalizacji

/ nadwislanski.strazgraniczna.pl

  

W miniony weekend funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zlikwidowali wytwórnię metamfetaminy i zatrzymali trzech cudzoziemców, trudniących się produkcją i dystrybucją narkotyków - powiedziała dzisiaj ppor. Dagmara Bielec-Janas, rzecznik Nadwiślańskiego Oddziału SG.

Jak przekazała Bielec-Janas, "fabryka narkotyków znajdowała się w wilii wynajętej od 43–letniej obywatelki Polski w okolicy Łochowa w powiecie węgrowskim w woj. mazowieckim".

Funkcjonariusze przeprowadzili akcję 8 września. Zatrzymali trzech obywateli Wietnamu i "zabezpieczyli około 6,5 kg pseudoefedryny, tj. prekursora, z którego można było uzyskać 4,5 kg wysokiej jakości metamfetaminy, a także kompletną linię laboratoryjną służącą do produkcji narkotyku" - tłumaczyła Bielec-Janas.

Według niej "podczas każdego cyklu produkcyjnego sprawcy mogli uzyskać narkotyk o ponad 90 proc. czystości".

Funkcjonariusze Straży Granicznej szacują, że wartość wyprodukowanej metamfetaminy po wprowadzeniu jej do obrotu mogłaby wynieść co najmniej 650 tysięcy złotych.

Jak dodała rzeczniczka, funkcjonariusze ujawnili przy okazji niekonwencjonalny system odprowadzania i chłodzenia toksycznych i trujących oparów - niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi – wydzielających się w trakcie produkcji metamfetaminy.

- Niebezpieczne substancje były odprowadzane bezpośrednio do kanalizacji, stanowiąc w ten sposób poważne zagrożenie dla otoczenia

 - wyjaśniła.

Zatrzymani mężczyźni to Wietnamczycy mieszkający na stałe w Czechach. Mają od 32 do 43 lat. Po przewiezieniu do prokuratury przedstawiono im zarzuty usiłowania wytworzenia znacznej ilości narkotyków, posiadania przyrządów służących do ich produkcji, a także posiadania prekursorów. Grozi za to nie mniej niż 3 lata więzienia. Dagmara Bielec-Janas dodała, że wobec podejrzanych zastosowano tymczasowe areszty na trzy miesiące.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Władze USA deklaruje większe poparcie dla lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido

/ Juan Guaido / youtube.com/printscreen

  

Stany Zjednoczone podejmą więcej działań w celu wsparcia lidera wenezuelskiej opozycji Juana Guaido - powiedział dziś sekretarz stanu USA Mike Pompeo po spotkaniu z Guaido, uznanym za legalnego prezydenta Wenezueli przez ponad 50 krajów, w tym USA.

Oczekiwałbym w pełni, że Stany Zjednoczone podejmą dalsze działania, aby nadal wspierać prezydenta Guaido i naród wenezuelski” - powiedział dziennikarzom Pompeo po konferencji poświęconej walce z terroryzmem, która odbyła się w stolicy Kolumbii, Bogocie.

„Nie mówimy o konkretnych sankcjach, ale wszyscy mogą w pełni oczekiwać, że Stany Zjednoczone jeszcze nie skończyły (działać -red.)” - dodał Pompeo, nie precyzując, jakie działania podejmie Waszyngton.

Sekretarz stanu odmówił odpowiedzi na pytanie, czy Stany Zjednoczone są gotowe nałożyć sankcje na Rosję za poparcie Nicolasa Maduro. W 2018 roku Maduro wygrał wybory prezydenckie w Wenezueli, zapewniając sobie drugą kadencję, ale ponieważ nie dopuścił do startu głównych rywali, wybory nie zostały uznane przez większość krajów zachodnich i latynoamerykańskich.

Jak ocenił Pompeo, rządzona przez Maduro Wenezuela, która przeżywa załamanie gospodarcze i hiperinflację, jest "państwem upadłym".

„Odbędziemy ważne spotkania w Europie, w Unii Europejskiej, a szczególnie w Davos” - powiedział dziennikarzom Guaido, który po konferencji udał się do Davos w Szwajcarii, aby wziąć udział w Światowym Forum Ekonomicznym. „Istnieją siły, których nie sposób powstrzymać, takie jak te, które dążą do demokracji” - dodał.

W Wenezueli od roku trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Państwa UE i USA uznają Guaido za prawowitego prezydenta, a na reżim Maduro nałożono już w kilku rundach amerykańskie i europejskie sankcje.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zapowiedział wcześniej w poniedziałek, że w środę spotka się w Brukseli z Guaido.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts