Islamiści uprowadzili ponad 20 tys. osób

zdjęcie ilustracyjne / Diariocritico de Venezuela CC BY 2.0

  

Po 10 latach działania w północno-wschodniej Nigerii islamistów z Boko Haram liczba uprowadzonych przez tę organizację osób zbliża się do 22 tys. Według dzisiejszego komunikatu Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), znaczna ich część została zamordowana.

Szacuje się, że 60 proc. uprowadzonych to nieletni.

- To tragiczna rzeczywistość, w której żyją tysiące nigeryjskich rodziców

- powiedział dziś szef MKCK Peter Maurer, który przez pięć dni przebywał w Nigerii, by szczegółowo zapoznać się z sytuacją.

Maurer na zakończenie pobytu spotkał z prezydentem tego kraju Muhammadu Buharim oraz z członkami rządu i społeczeństwa nigeryjskiego. Dotąd dzięki współdziałaniu władz nigeryjskich i MKCK zdołano w 367 przypadkach doprowadzić do uwolnienia uprowadzonych i połączenia rodzin, których dzieci bądź inni członkowie byli przez jakiś czas więźniami Boko Haram.

26 lipca upłynęło 10 lat od pierwszego zbrojnego ataku tej grupy islamistycznej w Nigerii; zaatakowała ona wówczas komisariat policji w odwecie za aresztowanie przywódców Boko Haram w tym kraju. Cztery dni później, 30 lipca 2009 roku, duchowy przywódca tej organizacji Mohamed Yusuf, który utworzył ją w 2002 roku, został zastrzelony przez policję. Jego następca Abubakar Shekau nadał Boko Haram bardziej radykalny charakter. Organizacja zaczęła atakować nie tylko członków nigeryjskich sił bezpieczeństwa, ale także cywilów.

Od tego czasu w większości muzułmańska północno-wschodnia Nigeria jest terenem, na którym Boko Haram walczy o ustanowienie szariatu. Ugrupowanie to znalazło się w 2014 roku na czołówkach światowej prasy, gdy jego bojownicy uprowadzili 276 dziewcząt, uczennic szkoły w miejscowości Chibok, w stanie Borno. Miejsce pobytu około setki spośród nich nadal nie jest znane.

Według danych ONZ, islamiści z Boko Haram, którzy przeprowadzają również zbrojne wypady na tereny sąsiednich krajów - Czadu i Kamerunu, mają dotąd na sumieniu śmierć ponad 27 tys. ludzi. W strefie działania tej organizacji około 2 mln ludzi musiało opuścić swoje miejsce zamieszkania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Remont ulicy Garbary. Wkrótce koniec!

/ poznan.pl

  

Szybkie tempo prac i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót na ul. Garbary w Poznaniu – poinformował poznański magistrat. Jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się po całej szerokości ulicy.

Celem prac prowadzonych na jednej z głównych poznańskich ulic jest przygotowanie ulicy Garbary do wprowadzenia buspasa. Remont nawierzchni prowadzony jest na lewym pasie jezdni, na odcinku od ulicy Wielkiej do posesji nr 48.

Urząd Miasta Poznania poinformował, że szybkie tempo prac remontowych i sprzyjające warunki atmosferyczne spowodowały zmiany w harmonogramie robót. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to od poniedziałku kierowcy będą mogli poruszać się już po całej szerokości ulicy.

"Następny etap został zaplanowany już od 2 do 7 marca, kiedy drogowcy z Zakładu Robót Drogowych wyremontują prawy pas na odcinku od ulicy Estkowskiego do ulicy Wielkiej. Tydzień przerwy między kolejnymi etapami jest spowodowany koniecznością odtworzenia jezdni pobliskich ulic Mostowej i Wszystkich Świętych wraz ze skrzyżowaniem ulic Wszystkich Świętych i Garbary"

– podał Urząd Miasta Poznania.

Następnie na ulicy wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni środkowego pasa na odcinku od okolic przystanku autobusowego Małe Garbary do ulicy Wielkiej. Przy sprzyjającej pogodzie prace te rozpoczną się 7 marca i potrwają tydzień.

Magistrat podał, że kolejne działania na ul. Garbary uzależnione będą od rozpoczęcia robót na ul. Jana Pawła II, gdzie dobudowany zostanie trzeci pas jezdni; od ronda Śródka w kierunku ul. Berdychowo.

Ulica Garbary to jedna z głównych dróg w ścisłym centrum Poznania. Według danych zaprezentowanych przez Urzęd Miasta Poznania, poruszające się nią autobusy czterech linii przewożą dziennie ok. 15 tys. osób. Według rozkładu jazdy autobusy powinny przejechać ul. Garbary w ciągu pięciu minut, ale ze względu m.in. na natężenie ruchu w centrum często zdarzają się opóźnienia. Magistrat wskazał, że wprowadzenie buspasa w tym miejscu pozwoli zminimalizować rozbieżności pomiędzy rozkładowym a rzeczywistym czasem przejazdu. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts