Linie autobusowe czeka dofinansowanie

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Free-Photos

  

Nie będzie przerwania dofinansowywania deficytowych linii autobusowych, niech samorządowcy się tego nie obawiają - zapewnił we Włocławku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że jeżeli rząd PiS coś obiecuje, to dotrzymuje słowa.

"Zwracam się do samorządowców - wójtów, burmistrzów, starostów i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, żeby składali wnioski do wojewody celem pozyskania środków na dofinansowanie deficytowych linii autobusowych. Środki finansowe są. Program już ruszył. 2 sierpnia ogłosiliśmy nabór wniosków na ten rok - po kilkunastu dniach od wejścia w życie ustawy. Nie wszystkie samorządy były jeszcze przygotowane i gotowe, żeby złożyć te wnioski, ale od 1 września funkcjonuje już 1400 linii autobusowych w całym kraju. Ten program działa, sprawdza się i nie jest trudny 

- mówił minister Adamczyk podczas konferencji prasowej we Włocławku.

Dodał, że według ekspertów ok. 14 mln Polaków mieszka na obszarach, które można uznać za dotknięte wykluczeniem komunikacyjnym.

"Ten program jest dedykowany dla wszystkich Polaków. Mamy świadomość, że z dnia na dzień nie przywrócimy dziesiątek, setek tysięcy linii autobusowych likwidowanych przez 30 lat. Potrzebny jest czas, ale na pewno nie zajmie nam to tyle czasu, ile trwała likwidacja linii. (...) Nie będzie przerwania dofinansowywania deficytowych linii autobusowych, niech samorządowcy się tego nie obawiają. Jestem przekonany, że wynik wyborów nie będzie miał z tym żadnego związku. (...) Dofinasowanie będzie, bo my dotrzymujemy słowa"

- wskazał Adamczyk.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka dodała, że przywracanie kolejnych linii autobusowych będzie pokazywało kolejnym samorządom drogę, którą warto pójść.

"Mieszkańcy pytają o przywracanie połączeń, więc wielką rolę mają do odegrania w tym względzie radni i samorządowcy. Kiedy wszyscy zobaczą stałość tego dofinansowania, to jestem przekonana, że następni samorządowcy będą składali kolejne wnioski"

- podkreśliła wiceminister Gembicka.

Szef resortu infrastruktury wziął także udział we Włocławku we wręczeniu promes w ramach Funduszu Dróg Samorządowych samorządowcom powiatu włocławskiego.

"Nasze drogi muszą być bezpieczne, nasze drogi muszą być komfortowe. Większość Polaków na co dzień korzysta z dróg gminnych i powiatowych - dojeżdżając do pracy czy szkół. Element walki z wykluczeniem komunikacyjnym jest naszym wspólnym staraniem"

- podkreślił Adamczyk.

Dodał, że Fundusz Dróg Samorządowych oraz wielkość środków przekazanych na ten cel przez rząd Prawa i Sprawiedliwości nie mają precedensu.

Wiceminister Gembicka wskazała, że inwestycje w drogi gminne i samorządowe są "przede wszystkim niezwykle istotne dla mieszkańców".

"6 mld zł w skali roku na ten cel, to skala dotychczas niespotykana. Wiele gmin otrzymało dofinansowanie na 2-3 drogi. (...) Kierujemy się hasłem, że rozwój jest tam, gdzie można dojechać"

- stwierdziła Gembicka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Kobietę uratował paszport Ładosia. Jej syn został lordem i publicystą „Timesa”

zdjęcie ilustracyjne / derwiki CC0

  

Matka Daniela Finkelsteina, brytyjskiego dziennikarza i publicysty „The Times” i członka Izby Lordów, została uratowana z Holokaustu dzięki fałszywemu paszportowi Paragwaju, dostarczonemu przez poselstwo w RP w Bernie w ramach akcji tzw. grupy Ładosia.

O tym, że Mirjam Wiener, jej dwie siostry oraz matka zostały w styczniu 1945 r. wypuszczone z niemieckiego obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen w ramach wymiany więźniów dzięki fałszywym paszportom Paragwaju, wiadomo było już wcześniej. Ten wątek pojawił się np. przed trzema laty we wspomnieniu opublikowanym na łamach „The Timesa” po śmierci Mirjam, która po wojnie wyszła za mąż za Ludwika Finkelsteina i osiedliła się w Wielkiej Brytanii.

Dotychczas nie było jednak wiadomo, że paszporty zostały wystawione przez poselstwo RP w Szwajcarii, które w ramach pomocy niesienia pomocy Żydom dostarczyło kilka tysięcy sfałszowanych dokumentów. Nazwiska Mirjam, Evy i Ruth Wiener oraz ich matki Margarethe (zmarła zaraz po uwolnieniu) z rodziny znanego działacza żydowskiego Alfreda Wienera znajdują się na tzw. liście Ładosia, opublikowanej w połowie grudnia ubiegłego roku przez Instytut Pileckiego.

[polecam:https://niezalezna.pl/301666-lista-ladosia-opublikowana-zawiera-spis-zydow-ratowanych-przez-polskich-dyplomatow]

Zawiera ona nazwiska 3262 Żydów, którzy dzięki działaniom poselstwa RP otrzymali fałszywe paszporty któregoś z państw Ameryki Łacińskiej - najczęściej Paragwaju - lub inne dokumenty poświadczające obywatelstwo. Na liście znajduje się tylko część osób, którym próbowali pomóc polscy dyplomaci, bo ocenia się, że grupa Ładosia wystawiła 8-10 tys. takich dokumentów. Oprócz Ładosia kluczowe role odgrywali w niej konsulowie Konstanty Rokicki i Stefan Ryniewicz. Prace nad ustaleniem pozostałych nazwisk trwają. Ta nieznana do niedawna historia ujrzała światło dzienne dzięki badaniom obecnego ambasadora RP w Szwajcarii, Jakuba Kumocha.

- Potomkowie Alfreda Wienera to jedna z wielu rodzin ratowanych przez grupę Ładosia. Oceniamy, że polscy dyplomaci i ich żydowscy partnerzy sfałszowali paszporty dla 8-10 tysięcy ludzi. Wiedziałem o tej rodzinie, ale nie wiedziałem, że lord Finkelstein jest jej potomkiem

- powiedział ambasador Kumoch. Dodał, że jest w kontakcie z Finkelsteinem.

[polecam:https://niezalezna.pl/303698-izraelscy-historycy-podkreslaja-polski-rzad-prowadzil-szeroka-akcje-ratowania-zydow]

Finkelstein potwierdził na Twitterze, że jest w posiadaniu jednego z tych paszportów - jak sądzi, oryginału - który został wystawiony w Bernie w 1943 r., co potwierdzałoby ustalenia Instytutu Pileckiego.

57-letni Daniel Finkelstein jest związany z „The Times” od 2001 r. W 2013 r. został członkiem Izby Lordów z nominacji Partii Konserwatywnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts