Jak wykorzystywać media społecznościowe? "Czasem mogą być środowiskiem izolacji"

/ twitter.com/@EpiskopatNews

  

Media społecznościowe powinny być wykorzystane dla dobra człowieka i całej ludzkości, a wiemy, że w rzeczywistości te środki są niewłaściwie wykorzystywane – podkreślił sekretarz KEP bp Artur Miziński na konferencji przed obchodami w niedzielę 53. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.

Nawiązując do orędzia "Wszyscy tworzymy jedno. Od wirtualnych wspólnot społecznościowych do wspólnot wiernych" papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, bp Miziński powiedział, że Ojciec Święty zwraca w nim uwagę na "spotkanie człowieka z człowiekiem, a media mają temu służyć".

Jednak "czasami mogą być także środowiskiem izolacji (...), kiedy poprzez bycie w sieci i kontakt wirtualny zatraca się możliwość, a czasem nawet potrzebę kontaktu bezpośredniego, osobistego, indywidualnego".

Zdaniem biskupa, korzystając z tych mediów, niejednokrotnie osłabiamy relacje w rodzinie i zakłócamy proces wychowawczy. Tymczasem papież w orędziu zwraca uwagę na to, żeby "wirtualne wspólnoty społecznościowe stawały się źródłem wspólnot ludzkich, by prowadziły do spotkania, do otwarcia się na drugiego człowieka".

Kolejny aspekt, który dotyka naszej codzienności przy korzystaniu ze środków społecznego przekazu, to – jak podkreślił sekretarz Konferencji Episkopatu Polski – "kwestia kultury i piękna języka", które niejednokrotnie są przez media osłabiane.

Bp Miziński zaapelował, aby media przyczyniały się do zaspakajania potrzeb każdego z nas, bo człowiek jest istotą wspólnotową, a więc potrzeby kontaktu, relacji, aby przyczyniały się do łączenia ludzi.

Uczestniczący w konferencji Krzysztof Ziemiec zwrócił uwagę na to, że choć zawód dziennikarza jest zawodem podwyższonego ryzyka, to "tam gdzie jest duch Boży, tam jest prawda, tam jest wolność, zasada nie krzywdzimy, nie kłamiemy".

Prezes Instytutu Nowych Mediów Eryk Mistewicz zaapelował, by nie przekazywać złych treści w internecie, bo "rolą dziennikarza jest przekazywanie takich treści, żeby ludzie stawali się mądrzejsi".

Prezes Signis-Polska ks. prof. Marek Lis podkreślił z kolei, że papież Franciszek w orędziu wzywa do "mądrego bycia w sieciach społecznościowych".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Dożynki Prezydenckie w Spale rozpoczęte

/ Twitter: @prezydentpl

  

Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale (Łódzkie) rozpoczęła w niedzielę Dożynki Prezydenckie. Spalskie święto plonów to tradycja sięgająca 20-lecia międzywojennego.

Po nabożeństwie para prezydencka - wraz z korowodem dożynkowym w strojach ludowych z różnych regionów Polski - przejdzie na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zaplanowana jest ceremonia dożynkowa w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz wystąpienie Andrzeja Dudy.

Po części oficjalnej prezydent odwiedzi rozstawione na spalskim stadionie Miasteczko Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentuje każde z 16 województw. Dożynkowe atrakcje - kiermasze i występy - będą trwać przez całą niedzielę, a ich zwieńczeniem będzie wieczorny plenerowy koncert muzyki disco.

Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w roku 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-08 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski. Andrzej Duda przyjmie symboliczny dożynkowy bochen chleba po raz czwarty

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl