Jak wykorzystywać media społecznościowe? "Czasem mogą być środowiskiem izolacji"

/ twitter.com/@EpiskopatNews

  

Media społecznościowe powinny być wykorzystane dla dobra człowieka i całej ludzkości, a wiemy, że w rzeczywistości te środki są niewłaściwie wykorzystywane – podkreślił sekretarz KEP bp Artur Miziński na konferencji przed obchodami w niedzielę 53. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.

Nawiązując do orędzia "Wszyscy tworzymy jedno. Od wirtualnych wspólnot społecznościowych do wspólnot wiernych" papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, bp Miziński powiedział, że Ojciec Święty zwraca w nim uwagę na "spotkanie człowieka z człowiekiem, a media mają temu służyć".

Jednak "czasami mogą być także środowiskiem izolacji (...), kiedy poprzez bycie w sieci i kontakt wirtualny zatraca się możliwość, a czasem nawet potrzebę kontaktu bezpośredniego, osobistego, indywidualnego".

Zdaniem biskupa, korzystając z tych mediów, niejednokrotnie osłabiamy relacje w rodzinie i zakłócamy proces wychowawczy. Tymczasem papież w orędziu zwraca uwagę na to, żeby "wirtualne wspólnoty społecznościowe stawały się źródłem wspólnot ludzkich, by prowadziły do spotkania, do otwarcia się na drugiego człowieka".

Kolejny aspekt, który dotyka naszej codzienności przy korzystaniu ze środków społecznego przekazu, to – jak podkreślił sekretarz Konferencji Episkopatu Polski – "kwestia kultury i piękna języka", które niejednokrotnie są przez media osłabiane.

Bp Miziński zaapelował, aby media przyczyniały się do zaspakajania potrzeb każdego z nas, bo człowiek jest istotą wspólnotową, a więc potrzeby kontaktu, relacji, aby przyczyniały się do łączenia ludzi.

Uczestniczący w konferencji Krzysztof Ziemiec zwrócił uwagę na to, że choć zawód dziennikarza jest zawodem podwyższonego ryzyka, to "tam gdzie jest duch Boży, tam jest prawda, tam jest wolność, zasada nie krzywdzimy, nie kłamiemy".

Prezes Instytutu Nowych Mediów Eryk Mistewicz zaapelował, by nie przekazywać złych treści w internecie, bo "rolą dziennikarza jest przekazywanie takich treści, żeby ludzie stawali się mądrzejsi".

Prezes Signis-Polska ks. prof. Marek Lis podkreślił z kolei, że papież Franciszek w orędziu wzywa do "mądrego bycia w sieciach społecznościowych".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Uwaga! Łódź: pacjentka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem trafiła do szpitala

/ Image by Ryan McGuire from

  

Na oddział zakaźny wojewódzkiego szpitala im. Biegańskiego w Łodzi we wtorek wieczorem trafiła pacjentka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Kobieta przebywała w jednym z łódzkich hoteli. Nie jest obywatelką Polski.

Jak podał rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego Adam Stępka, we wtorek wieczorem pogotowie zostało wezwane do kobiety przebywającej w jednym z łódzkich hoteli.

"To osoba z obcym obywatelstwem, u której wystąpiły objawy infekcji układu oddechowego. Pacjentka została przebadana na miejscu a następnie przewieziona do szpitala im. Biegańskiego. Podczas badania i transportu wdrożyliśmy specjalne procedury dotyczące chorób zakaźnych"

– wyjaśnił Stępka.

Jak nieoficjalnie podają lokalne media, chora miała przyjechać do Polski z Chin, a w Łodzi przebywała od kilku dni. Z tego powodu służby sanitarne miały podjąć daleko idące środki ostrożności i zdecydowano o hospitalizacji pacjentki.

Szpital im. Biegańskiego jest jedyną w regionie placówką przystosowaną do leczenia pacjentów z najcięższymi chorobami zakaźnymi w warunkach izolacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts