Rokita wsparł kandydaturę Mazura do Senatu

zdjęcie ilustracyjne / acebook.com/MazurDoSenatu

  

Były poseł i polityk PO Jan Rokita wsparł dziś startującego z Krakowa do Senatu z poparciem PiS Krzysztofa Mazura – politologa, b. prezesa Klubu Jagiellońskiego.

Kontrkandydatami Mazura w okręgu 33 (Kraków) są: starający się o ponowny wybór Bogdan Klich z KO i krakowski radny Rafał Komarewicz, który startuje z własnego komitetu.

- Krzysztof Mazur poprosił mnie o publiczną rekomendację jego kandydatury do polskiego Senatu. W tym wypadku ta rekomendacja jest dla mnie większą przyjemnością i satysfakcją niż dla Krzysztofa Mazura – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Rokita.

Podkreślił, że „czyni to z przekonaniem i radością”. Jak zastrzegł nie ze względów politycznych, ale ze względu na wieloletnią znajomość i „unikalny – we współczesnej polityce, także polityce polskiej - zestaw cech kandydata”.

- Krzysztof Mazur to z jednej strony człowiek, którego charakteryzuje rzadka dzisiaj, a w polityce w ogóle nieobecna chrześcijańska pokora ducha, taka zwyczajność – coś co jest zaprzeczeniem mody politycznej dzisiejszej. Dzisiejsza moda polityczna każe wszystkim wykrzykiwać o własnej wielkości – mówił Rokita. - Z drugiej strony to jest człowiek z kartezjańsko błyskotliwą umysłowością i inteligencją. Połączenie tej skromności ducha z kartezjańską inteligencją jest rzeczą unikalną – podkreślił.

Rokita mówił, że dzisiejsza polityka „ciągnie ludzi będących nie tylko zaprzeczeniem tej skromności, ale także zaprzeczeniem tej inteligencji”. - Większość uprawiających politykę partyjną pełni funkcję intelektualnych baranów dzisiaj, które mają uprawiać kult swojego szefa, przewodniczącego i powtarzać przekazy dnia – powiedział.

- Jeśli ktoś taki [jak Krzysztof Mazur] chce iść do polityki, to ja jako stary już człowiek żywię nadzieję na to, że to może zwiastować jakieś odrodzenie, próbę naprawy, coś pozytywnego

– mówił Rokita. Przyznał, że widzi w Mazurze trochę „siebie sprzed 30 lat”.

Rokita powiedział, że liczył na inne rozpoczęcie politycznej kariery Mazura, na to, że wystartuje w wyborach prezydenta Krakowa, ale tak się nie stało.

Krzysztof Mazur powiedział, że poprosił Rokitę o publiczne wsparcie, bo „reprezentuje on dla niego to, co w polityce jest deficytowe”. - Z jednej strony zgodę, że polityka musi być jakiegoś rodzaju konfrontacją. Zawsze widziałem Jana Rokitę jako człowieka odważnego w mówieniu, o tym w co wierzy i co jest dla niego ważne - powiedział kandydat przypominając debatę radiową sprzed lat Rokity z Andrzejem Lepperem.

- Z drugiej strony to było nastawienie na jakiś cel, a nie walka dla samej walki, za tym stał jakiś pomysł na państwo, na miasto. Widziałem w tym połączenie, które chciałbym w polityce reprezentować: gotowość do mówienia otwarcie, do walczenia o to, w co się wierzy, żeby na końcu okazywało się, że to ma coś budować a nie być sporem dla samego sporu. To polityczne credo, które przy tej okazji chciałbym wygłosić

 – zaznaczył Mazur.

Rokita mówił, że udziela rekomendacji jako „obywatel Krakowa, który być może zna Krzysztofa Mazura lepiej niż bardzo wielu ludzi, którzy mogliby na niego głosować”.

Pytany, czemu nie poparł nikogo spośród swoich dawnych kolegów z PO Rokita powiedział, że „nikt nigdy go nie prosił”.

Mazur podkreślił, że prosząc o poparcie nie kierował się kalkulacją polityczną. - Chodzi o relacje między mną a panem Janem. Uważałem, że jest to na tyle ważna postać w moim myśleniu o polityce, że o taką rekomendację poprosiłem. Nie jest to wynik kalkulacji – zapewnił.

Jan Rokita, który od kilkunastu lat nie bierze aktywnego udziału w życiu politycznym nie po raz pierwszy poparł kandydata prawicy. W kampanii samorządowej 2006 r. w drugiej turze wyborów prezydenta Krakowa poparł kandydata PiS Ryszarda Terleckiego, a w 2014 r. startującego z poparciem PiS kandydata prawicy na prezydenta Krakowa Marka Lasotę.

W wyborach parlamentarnych 2011 r. Jan Rokita wsparł popieraną przez PiS kandydatkę do Senatu Zuzannę Kurtykę - żonę zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej prezesa IPN Janusza Kurtyki.

We wrześniu 2007 r. Rokita ogłosił, że nie będzie kandydował w przedterminowych wyborach parlamentarnych, motywując to nominacją swej żony Nelli Rokity na stanowisko doradcy ówczesnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Irański generał: "Jesteśmy gotowi do wojny"

/ Ansar Allah/Houthi movement

  

Dowódca sił lotniczych irańskiej Gwardii Rewolucyjnej Amir Ali Hadżizadeh ostrzegł w niedzielę, że bazy USA i lotniskowce znajdują się w zasięgu irańskich rakiet. Była to reakcja na oskarżenie Iranu przez Waszyngton o atak dronów na saudyjskie zakłady Aramco.

"Każdy powinien wiedzieć, że wszystkie amerykańskie bazy i ich lotniskowce położone w odległości do 2000 kilometrów od Iranu znajdują się w zasięgu naszych rakiet" - powiedział, cytowany przez półoficjalną irańską agencję Tasnim. Hadżizadeh dodał, że "Iran jest zawsze gotowy na pełnoprawną wojnę".

[Polecam:https://niezalezna.pl/288102-to-oni-zaatakowali-dronami-rafinerie]

Wcześniej odpowiedzialność za sobotni atak wziął na siebie szyicki rebeliancki ruch Huti w Jemenie. Do uderzenia dronów w zakłady największego światowego eksportera ropy doszło w czasie, gdy Aramco przyspieszyło plany pierwszej oferty publicznej koncernu, aby mógł trafić na giełdę w Rijadzie może jeszcze w tym roku. Sobotnie ataki, według Reutera, sprawiają wrażenie najśmielszych z dotychczasowych.

O atak na saudyjską rafinerię amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo oskarżył w sobotę Iran, twierdząc, że nie ma wyraźnych dowodów, aby stał za nim ruch Huti.

Saudyjski książę Muhammad ibn Salman poinformował w sobotę, że ataki dronów na dwie instalacje spowodowały „tymczasowe” wstrzymanie działalności tych dwóch zakładów. Saudyjskie ministerstwo energii oszacowało, że wstrzymana została produkcja 5,7 mln baryłek ropy dziennie, czyli ok. 50 proc. całkowitej produkcji Aramco, co stanowi 5 proc. globalnej podaży na ten surowiec.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl