Koniec ze smakowymi e-papierosami?

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Biały Dom planuje wprowadzenie zakazu sprzedaży większości smakowych wkładów do e-papierosów - podaje dziś "New York Times". Pomysł powstał w czasie, gdy setki ludzi zapadają na niezidentyfikowaną chorobę płuc, a "vapuje" coraz więcej młodych.

Amerykański prezydent Donald Trump spotkał się w środę w Biały Domu z urzędnikami odpowiedzialnymi za sprawy zdrowotne. Tematem rozmów były kroki służące ograniczeniu palenia e-papierosów przez nastolatków.

Po spotkaniu ogłoszono, że administracja wprowadzi zakaz sprzedaży smakowych "liquidów" do e-papierosów. Szef resortu zdrowia Alex Azar poinformował, że Agencja Żywności i Leków (FDA) ma w najbliższych tygodniach opracować plan wycofania wkładów smakowych oraz zawierających nikotynę; w sprzedaży mają pozostać za to "liquidy" z aromatem tytoniu. Zakazem objęte mają być również wkłady mentolowe, mimo że producenci nalegają, by nie postrzegać ich jako smakowych.

"NYT" zauważa, że Biały Dom i FDA "mierzą się z rosnącą presją ze strony ustawodawców, przedstawicieli służby zdrowia, rodziców i nauczycieli, którzy coraz głośniej biją na alarm w związku z rosnącą popularnością e-papierosów" wśród młodych.

Obawy te - czytamy w nowojorskiej gazecie - podsyciły najnowsze doniesienia o związanych z "vapowaniem" chorobach układu oddechowego. Obecnie odnotowano już prawie 500 przypadków w ponad 30 stanach; choroby te łączy się również z sześcioma zgonami. Pacjenci, którzy zmarli, cierpieli na choroby płuc lub inne przewlekłe schorzenia. Na nowo "pojawiły się więc apele o całkowity zakaz" sprzedaży e-papierosów i "liquidów" zawierających marihuanę - pisze "NYT".

W ubiegłym tygodniu smakowe e-papierosy ze sklepów wycofał stan Michigan; podobne zakazy rozważają też m.in. Massachusetts czy Kalifornia. Wcześniej w tym roku zakaz sprzedaży e-papierosów wprowadziło San Francisco - o ich cofnięcie walczy główny producent tych produktów w USA Juul Labs.

Jak podkreślił Azar, aż pięć milionów niepełnoletnich zadeklarowało, że w ostatnim czasie "vapowało". W ankiecie około 25 proc. uczniów szkół średnich podało, że e-papierosy paliło w ostatnich 30 dniach - w ubiegłym roku odsetek ten wynosił 20 proc.

"NYT" zauważa, że w wielu przypadkach smakowe wkłady zawierają więcej nikotyny niż zwykłe papierosy. "Lekarze mówią, że wydaje się, iż wielu pacjentów cierpiących na ostre choroby płuc używało liquidów zawierających THC czy produktków z pochodnymi konopi".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Historyczny fałsz na mapie pokazanej w Jad Waszem. Zamiast polskich Kresów... Białoruś

/ foto w tle: By Ted Eytan from Washington, DC, USA - 2014.06.15 Yad Vashem 43536, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34830083; Twitter.com/Czarna Żmija (@ZmijaCzarna) [screenshot]

  

W siedzibie instytutu Jad Waszem w Jerozolimie trwa właśnie Światowe Forum Holokaustu, w którym udział biorą przedstawiciele wielu krajów świata. Podczas prezentacji filmu edukacyjnego, przedstawiono mapę, który zawiera ewidentny historyczny fałsz. Wynika z niej bowiem, że polskie Kresy to Białoruś.

Na fałsz zwrócili uwagę użytkownicy Twittera. Mapa, na której pokazano m.in. miejsca niemieckich nazistowskich obozów zagłady, przedstawia kontury granic z państw z 1939 r., jednak nie do końca wiernie.

Zamiast Kresów, które były integralną częścią Polski, widzimy na mapie nieistniejące przed II wojną światową i w jej trakcie państwo Białoruś. 

Sprawa ludności zamieszkałej na Kresach Rzeczypospolitej poruszona zostać mogła aluzyjnie w przemówienie Władimira Putina podczas Światowego Forum Holocaustu. Zwraca na to uwagę Anna M. Dyner z PISM.

- Mamy żałobę po ofiarach Holokastu, zamordowanych w sposób zwierzęcy. Ponad 40 proc. z nich to obywatele byłego Związku Radzieckiego - mówił w Jerozolimie Putin.

- (...) Otóż na pewno nie było to 40 proc., bo za obywateli ZSRR nie można uznać obywateli RP zamieszkałych na jej wschodnich terenach zajętych przez Armię Czerwoną we wrześniu 1939 - napisała na Twitterze Dyner.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Twitter, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts