Trump daje czas Chińczykom

/ The White House from Washington, DC [Public domain]

  

Donald Trump poinformował, że przekłada o dwa tygodnie podwyższenia do 30 procent ceł na chiński eksport do USA o wartości 250 mld dolarów. To "gest dobrej woli" - napisał na Twitterze amerykański prezydent.

Trump wyjaśnił, że odroczenie nastąpiło "na prośbę wicepremiera Chin Liu He oraz z uwagi na fakt, że Chińska Republika Ludowa będzie obchodzić 70. rocznicę istnienia".

Cła w wysokości 25 proc. na chińskie dobra o wartości 250 mld dol. nakładane są od ponad roku. 1 października ich wysokość miała wzrosnąć do 30 proc., ale zgodnie z postanowineiem Trumpa nowa stawka będzie obowiązywać od 15 października.

Waszyngton nakłada karne cła na chiński eksport, by przekonać Pekin do zmiany polityki gospodarczej i handlowej. Prezydent Trump oskarża Chiny o wymuszanie transferów technologii od zagranicznych firm w zamian za dostęp do rynku, nieuczciwe dotacje do rodzimego przemysłu i brak wzajemności w barierach rynkowych.

Chińskie władze zaprzeczają tym zarzutom i oskarżają Trumpa o protekcjonizm handlowy, a na karne cła odpowiadają taryfami odwetowymi. Urzędnicy w Pekinie wielokrotnie powtarzali, że Chiny nie chcą wojny handlowej, ale będą walczyć do końca w obronie swoich interesów.

Od 1 września obowiązują dodatkowe 15-procentowe cła na chiński eksport do USA o wartości 300 mld dol. Trump podjął tę decyzję, rozczarowany brakiem postępów na lipcowym spotkaniu zespołów negocjacyjnych w Szanghaju, które miały rozmawiać o umowie handlowej między obydwoma krajami.

Także 1 września weszły w życie taryfy odwetowe na 1717 rodzajów sprowadzanych do Chin produktów amerykańskich, w tym ropę naftową, która została przez Pekin oclona po raz pierwszy od czasu rozpoczęcia wojny handlowej. W środę chiński rząd ogłosił, że wyłączy 16 rodzajów towarów z ceł odwetowych, a dotyczyć do ma niektórych leków na raka i lubrykantów, a także serwatki i mączki rybnej.

W połowie września urzędnicy handlowi z Chin mają spotkać ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami w Waszyngtonie na spotkaniu roboczym, dotyczącym wznowienia negocjacji handlowych. Kolejne spotkanie wysokiego szczebla z udziałem wicepremiera ChRL Liu He oraz ministra finansów USA Stevena Mnuchina i przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera planowane jest w tym samym mieście na początek października. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

"Farmazon" siądzie na ławie oskarżonych. Niedawno pojawił się na "Marszu 1000 Tóg"

/ / fot. TVP Info/ print screen

  

Jak poinformował dzisiaj portal tvp.info, prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Franciszkowi J. Znany jako "Farmazon" ochroniarz KOD-u i Obywateli RP podejrzany jest m.in. o nakłanianie do użycia przemocy wobec dziennikarza oraz o nielegalne posiadanie broni. A jeszcze niedawno pojawił się na "Marszu Tysiąca Tóg"

O Franciszku J. "Farmazonie" zrobiło się głośno w grudniu 2017 r., gdy na jednej z manifestacji ulicznej opozycji w niewybredny sposób odnosił się do dziennikarki Telewizji Polskiej, a towarzyszącemu jej operatorowi groził "połamaniem rąk".

- Więcej szacunku mam dla k... spod latarni niż dla ciebie - mówił "Farmazon" do dziennikarki.

Prostackie wyczyny Franciszka J. szybko obiegły media. Mimo tego, "Farmazon" wciąż ochoczo brał udział w wielu manifestacjach, maszerując nierzadko na ich czele, jak to miało miejsce np. podczas proaborcyjnego protestu organizowanego przez środowiska feministyczne. 

[polecam:https://niezalezna.pl/220689-farmazon-obrazal-dziennikarke-tvp-a-wczoraj-walczyl-o-rzekome-prawa-kobiet-sakiewicz-kompromitacja-organizatorow]

18 grudnia 2017 r. policja zatrzymała Franciszka J. Łukasz Łapczyński z warszawskiej prokuratury mówił wówczas, że planowane jest przedstawienie mężczyźnie dwóch zarzutów w śledztwie w sprawie kierowania 8 grudnia w Warszawie groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarzy TVP do zaniechania interwencji prasowej.

Ostatecznie jednak, "Farmazonowi" postawiono trzy zarzuty - kolejny dotyczył bowiem nielegalnego posiadania broni. W mieszkaniu Franciszka J. śledczy ujawnili - jak ustalił wówczas portal niezalezna.pl - m.in. pistolet z 2017 roku na amunicję ostrą o kalibrze 9 mm, a także pistolet gazowy Rohm (8 mm) i dwie inne sztuki broni. [polecam:https://niezalezna.pl/211925-internauci-nie-przebaczaja-prostak-farmazon-na-zawsze-zapamieta-te-lekcje]

Dziś portal tvp.info informuje, że do sądu trafił w połowie stycznia akt oskarżenia przeciwko Franciszkowi J. Prokurator zarzuca mu posiadanie bez zezwolenia czterech sztuk broni oraz dwa czyny związane z próbą doprowadzenia do zaniechania interwencji prasowej - nakłaniania użycia przemocy wobec dziennikarza na manifestacji 10 lipca 2017 r. i gróźb spowodowania uszkodzenia ciała wobec dziennikarza Telewizji Polskiej podczas manifestacji 8 grudnia 2017 r. 

W grudniu 2018 r. Michał Rachoń przekazał informację, że śledztwo prowadzone przeciwko Franciszkowi J. zostało zawieszone ze względu na "długotrwałą przeszkodę uniemożliwiającą kontynuowanie postępowania karnego, wobec ustalenia, iż stan zdrowia (...) uniemożliwia podejrzanemu branie udziału w postępowaniu". Stan zdrowia nie przeszkadzał jednak "Farmazonowi" w uczestniczeniu w różnego rodzaju manifestacjach ulicznej opozycji. Franciszek J. brał również udział w niedawnym "Marszu 1000 Tóg", co znajduje potwierdzenie na nagraniu naszej reporterki:

[polecam:https://niezalezna.pl/250274-powaznie-chory-farmazon-na-manifestacji-kod-a-do-sadu-mu-za-daleko]

Jak ustalił w przeszłości portal niezalezna.pl, "Farmazon" był już w przeszłości karany za rozmaite czyny - groźby karalne, spowodowanie uszczerbku na zdrowiu, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz dwukrotnie za naruszenie zakazu sądowego. Skazania dotyczą lat 2007-2014 r.

[polecam:https://niezalezna.pl/211891-przeszlosc-farmazona-liczne-wyroki-skazujace-do-tego-nielegalnie-posiadana-bron]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: tvp.info, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts