Jakub Błaszczykowski kontuzjowany

/ facebook.com/KubaBlaszczykowski

  

Piłkarz Wisły Kraków Jakub Błaszczykowski, który w poniedziałkowym meczu eliminacji mistrzostw Europy reprezentacji Polski z Austrią doznał kontuzji, nie będzie mógł zagrać w najbliższym spotkaniu Ekstraklasy z Koroną Kielce.

Skrzydłowy "Białej Gwiazdy" przeszedł specjalistyczne badania, które wykazały uszkodzenie mięśnia przywodziciela. Jak poinformował krakowski klub, Błaszczykowski na pewno nie będzie do dyspozycji Macieja Stolarczyka na sobotni mecz w Kielcach z Koroną, a najprawdopodobniej także na kolejne spotkanie z Wisłą Płock.

33-letni Błaszczykowski w meczu z Austrią pojawił na boisku w 58. minucie zastępując Dawida Kownackiego, ale po niespełna dwudziestu minutach musiał opuścić boisko.

Błaszczykowski z Austrią zaliczył 108 występ w reprezentacji. Niestety pechowy

W tym sezonie ekstraklasy wystąpił w czterech spotkaniach, gdyż wcześniej przechodził rehabilitację po kontuzji (złamany palec stopy), której doznał w marcu.

Wszytko natomiast wskazuje na to, że w najbliższym spotkaniu w Kielcach trener Stolarczyk będzie mógł skorzystać już z Vullneta Bashy, który wrócił do zajęć z zespołem, po kilku tygodniach przerwy. Wisła po siedmiu kolejkach zajmuje ósme miejsce w tabeli z dorobkiem dziesięciu punktów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ekspert chwali rządową strategię onkologiczną. "Nie było do tej pory tak całościowego programu"

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Narodowa Strategia Onkologiczna pomoże we wprowadzeniu pacjenta na właściwą ścieżkę diagnozy i leczenia – powiedział dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii prof. Jan Walewski. Dodał, że w obecnym systemie pacjenci często bywają zagubieni i nie od razu właściwie leczeni. Jego zdaniem strategia onkologiczna, przyjęta przez rząd, jest całościowym programem, który może odwrócić wiele niekorzystnych zjawisk w tej dyscyplinie medycyny. "Nie było do tej pory tak całościowego programu" – zaznaczył.

Profesor, pytany o obraz polskiej onkologii, przyznał, że brakuje w niej koordynacji działań, a pacjent nadal często czuje się zagubiony.

"Pomijam też kwestie nakładów finansowych, które w ostatnim czasie oczywiście znacząco wzrosły, ale nadal są ciągle niewystarczające"

– stwierdził.

Dodał, że zdarza się, iż pacjent trafia na niewłaściwą ścieżkę diagnozy i leczenia.

"Dlatego też celem Narodowej Strategii Onkologicznej jest wyprostowanie tych ścieżek, koordynacja i skrócenie czasu, jaki upływa od podejrzenia choroby i właściwego jej rozpoznania do podjęcia odpowiedniego leczenia"

– wyjaśnił.

Jego zdaniem strategia onkologiczna, przyjęta przez rząd 4 lutego br., jest całościowym programem, który może odwrócić wiele niekorzystnych zjawisk w tej dyscyplinie medycyny.

"Nie było do tej pory tak całościowego programu, który obejmowałby wszystkie aspekty życia i angażował tylu interesariuszy, czyli pacjentów, lekarzy, instytucje państwowe i instytucje finansujące"

– powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/312239-rzad-wprowadza-nowy-model-opieki-onkologicznej-kiedy-chorzy-odczuja-poprawe-leczenia]

Profesor zwrócił też szczególną uwagę na aspekt edukacyjny zawarty w programie, czyli tzw. profilaktykę pierwotną.

"Edukacja musi zaczynać się w szkole. Wystarczy nauczyć człowieka od najmłodszych lat, że ruch jest rzeczą ważną. To taka sama konieczność jak prawidłowe odżywianie się czy unikanie używek – tytoniu, alkoholu. Tym bardziej że udowodniono, że alkohol jest czynnikiem sprzyjającym zachorowaniom na nowotwory, podobnie jak cukier i siedzący tryb życia. Niektóre wirusy również temu sprzyjają"

– stwierdził.

Przypomniał, że profilaktyka raka szyjki macicy i niektórych innych nowotworów wiąże się właśnie ze szczepieniami przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

"To też jest kolejny temat zaadresowany w narodowej strategii. Tutaj mamy możliwość zarówno diagnostyki molekularnej, jak i szczepień, które mogą wyeliminować ten problem"

– powiedział.

"Poza tym strategia skupia się też na profilaktyce wtórnej, czyli badaniach przesiewowych, a więc wczesnym wykrywaniu nowotworów – na etapie, kiedy jest jeszcze uleczalny. Dotyczy to tylko kilku niestety tylko nowotworów, np. raka piersi, jelita grubego, płuc"

– powiedział.

Dyrektor zauważył, że również w najnowszym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, już w jego podtytule "Badania chorób nowotworowych jako podstawa profilaktyki", zwraca się uwagę na istotę prewencji w walce z nowotworami.

"Główną tezą tego raportu jest stwierdzenie, że jedyną skuteczną metodą pozbycia się problemu globalnego nowotworów jest prewencja. Jest to najskuteczniejsza metoda, najbardziej spektakularna, przynosząca najszybsze efekty i najbardziej ekonomiczna"

– wyjaśnił profesor.

Zaznaczył, że w ostatniej dekadzie poprawiła się skuteczność leczenia nowotworów. Jej miarą jest pięcioletnie przeżycie chorych. Przytoczył dane Krajowego Rejestru Nowotworów, które pokazują, że w ciągu 10 lat przeżycie kobiet chorych na raka wzrosło średnio o 5 proc., a mężczyzn o 7 proc. "Jednocześnie są też nowotwory, w których to przeżycie poprawiło się nawet o ponad 10 proc." – dodał Walewski.

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów Polaków. W naszym kraju żyje około milion osób, u których zdiagnozowano lub wyleczono nowotwór. Rocznie notuje się ok. 160 tys. zachorowań na raka, z czego w każdym roku umiera 100 tys. pacjentów. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts