Zaatakowano policjantów i dziennikarzy w Barcelonie

Zdjęcie ilustracyjne / twitter.com/alfonslopeztena

  

Grupa separatystycznych aktywistów zaatakowała wieczorem w środę pod siedzibą parlamentu Katalonii w Barcelonie strzegących budynku policjantów oraz transmitujących zamieszki dziennikarzy. Agresorom nie udało się wtargnąć do regionalnej izby.

Według policji do zamieszek doszło, gdy licząca ponad pół tysiąca osób grupa zwolenników niepodległości Katalonii podjęła próbę sforsowania barierek okalających regionalny parlament w Barcelonie. W celu rozpędzenia separatystycznych bojówkarzy funkcjonariusze użyli pałek.

W wydanym wieczorem komunikacie katalońska policja, tzw. Mossos d'Esquadra poinformowała, że agresorzy, w większości działacze Komitetów Obrony Republiki (CDR), obrzucili funkcjonariuszy kamieniami, butelkami oraz petardami.

Separatyści zaatakowali też transmitujących wydarzenia pod parlamentem dziennikarzy hiszpańskich mediów: telewizji TVE oraz Antena 3. Obie redakcje ujawniły, że w efekcie agresji zniszczony został sprzęt używany przez ich reporterów.

Według katalońskiej policji separatystyczni aktywiści, którzy wieczorem podjęli szturm na regionalny parlament, nie mieli żadnego związku ze środowymi akcjami organizacji separatystycznych ANC i Omnium Cultural. Zorganizowały one obchody święta Katalonii, tzw. Diadę, których głównym punktem był popołudniowy marsz w centrum Barcelony. Uczestniczyło w nim ponad 600 tys. osób, domagających się głównie uwolnienia 9 katalońskich polityków, aresztowanych za organizację niepodległościowego referendum w 2017 r.

“W środę wieczorem agresorzy pojawili się pod parlamentem spontanicznie, zwołując się wcześniej za pośrednictwem portali społecznościowych”

- ujawniła policja.

Manifestanci skandowali hasła przeciwne władzom Hiszpanii, a także domagali się natychmiastowego ogłoszenia przez kataloński rząd Quima Torry niepodległości regionu. Wznosili też obraźliwe hasła wobec polityków dwóch rządzących regionem ugrupowań: Republikańskiej Lewicy Katalonii (ERC) oraz bloku Razem dla Katalonii (JxCat). “Oszuści! Zdrajcy!” - krzyczeli manifestanci.

Od 2018 r. aktywiści z CDR zorganizowali kilkaset rozmaitych akcji protestu. Blokowali m.in. linie kolejowe oraz trasy szybkiego ruchu i autostrady na terenie całej Katalonii. Zazwyczaj ustawiali na nich barykady oraz podpalali opony. Wielokrotnie też dopuścili się wandalizmu wobec obiektów innych ugrupowań politycznych, bądź przedstawicielstw rządu Hiszpanii w regionie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kandydatka na kandydatkę w prezydenckim tonie. Kidawa-Błońska o... usuwaniu sędziów!

Małgorzata Kidawa-Błońska / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Małgorzata Kidawa-Błońska już szykuje się do przejęcia Pałacu Prezydenckiego? - Jako Prezydent doprowadzę do tego, że wszyscy nielegalnie wybrani sędziowie zostaną z Trybunału Konstytucyjnego usunięci - zapowiedziała w mediach społecznościowych. Problem w tym, że na razie nie jest prezydentem, tylko... kandydatką na kandydatkę.

Prezydent Andrzeja Duda przyjął dziś ślubowanie trzech nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Krystyny Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Steliny.

Decyzja ta doczekała się komentarza Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z Koalicji Obywatelskiej.

- Prezydent Duda nie miał na tyle odwagi, by przeciwstawić się tym kandydaturom. Jak widać ważniejszy od przestrzegania Konstytucji jest strach przed prezesem Kaczyńskim. Jako Prezydent doprowadzę do tego, że wszyscy nielegalnie wybrani sędziowie zostaną z TK usunięci

- napisała Kidawa-Błońska.

Warto podkreślić, że Małgorzata Kidawa-Błońska nie tylko nie jest jeszcze prezydentem, ale również nie jest nawet kandydatką na prezydenta, bowiem startuje dopiero w prawyborach w Platformie Obywatelskiej. Najpierw musi pokonać Jacka Jaśkowiaka, a później stanąć do wyborczej rozgrywki, w której rywalem będzie m.in. obecny prezydent RP Andrzej Duda. Sformułowanie "Jako prezydent doprowadzę do tego" to - mówiąc nomenklaturą sportową - poważny falstart.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl