Lewicowy polityk przywrócony do kapłaństwa po 42 latach. Nosi miano "czerwonego księdza"

Jose Martins Junior / Por Ribeira Seca - Obra do próprio, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54992086

  

81-letni działacz lewicowy i były deputowany rządzącej w Portugalii Partii Socjalistycznej (PS) Jose Martins Junior został przywrócony do posługi kapłańskiej po trwającej 42 lata suspensie - poinformowały portugalskie media. Pochodzący z Madery ksiądz został zawieszony podczas pontyfikatu papieża Pawła VI.

Jak podały media, Martins Junior decyzją biskupa diecezji Funchal odzyskał możliwość pełnienia w sposób nieograniczony posługi kapłańskiej. Bp Nuno Bras zaprosił również "Czerwonego Księdza" - jak na Maderze nazywany jest Martins Junior - do celebrowania z nim obrzędów religijnych.

- Nie przeszkadza mi ten przydomek. Czerwony jest kolorem symbolizującym życie i działanie

 - powiedział maderski ksiądz.

W posłudze kapłańskiej został zawieszony w 1977 r. z powodu swojego zaangażowania politycznego i głoszenia lewicowych haseł, a także nieposłuszeństwa. Aby usunąć go siłą z budynku parafii, w której pracował, musiała interweniować policja.

Mimo że władze kościelne zakazały mu odprawiania mszy świętych i sprawowania innych sakramentów, Martins Junior kontynuował posługę dla grupki sympatyków. W dalszym ciągu głosił też lewicowe poglądy oraz krytykował władze Kościoła i Madery.

Po zawieszeniu w posłudze kapłańskiej Martins Junior włączył się aktywnie w życie polityczne tej portugalskiej wyspy. Należał do kilku lewicowych organizacji i partii politycznych. Po przejściu do centrolewicowej Partii Socjalistycznej wywalczył mandat deputowanego w regionalnym parlamencie.

Po utracie immunitetu deputowanego w 2007 r. był kilkakrotnie sądzony za nieposłuszeństwo wobec władz autonomicznych Madery, a także za nielegalne wykonywanie posługi kapłańskiej.

Na swoim blogu Martins Junior często występował przeciwko doktrynie Kościoła katolickiego, opowiadając się m.in. za legalizacją aborcji i eutanazji oraz za zniesieniem celibatu księży.

Krytycy twierdzą, że nieoczekiwany powrót Martinsa Juniora do sprawowania posługi kapłańskiej jest efektem "szybkiej i niespodziewanej" kariery księdza Jose Tolentino Mendoncy, pochodzącego z tej samej miejscowości, 20-tysięcznego Machico. 1 września kapłan ten został ogłoszony przez papieża Franciszka kardynałem.

53-letni Mendonca jest jednym z najmłodszych kardynałów Kościoła katolickiego. Jego kariera nabrała tempa, kiedy w 2018 r. poprowadził wielkopostne rekolekcje dla papieża Franciszka i głównych hierarchów Kurii Rzymskiej. Niedługo potem został ogłoszony arcybiskupem i mianowany zwierzchnikiem watykańskiego archiwum i biblioteki.

Tolentino Mendonca, który pisze wiersze i od lat 90. publikuje felietony na łamach liberalnego tygodnika "Expresso", twierdzi, że współczesny Kościół cierpi na "deficyt lewicowych katolików". Nowy portugalski kardynał piastował w przeszłości stanowisko zastępcy rektora Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Schetyna przywódcą "partii wiecznej opozycji"? "Trudno wskazać drugiego tak przegranego polityka"

/ fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Trudno wskazać w ciągu ostatnich 30 lat tak przegranego polityka jak Grzegorz Schetyna. Wszystkie projekty, które tworzył jednak przegrywały wybory, także w wymiarze relacji międzyludzkich. Wszyscy przejrzeli, także PSL, także Lewica intencje Schetyny, który nie chciał integracji opozycji, chciał schrupać PSL i SLD i stworzyć jeden obóz pod swoim przywództwem - powiedział w programie "7x24" Marcin Ociepa, nowo wybrany poseł z obozu Zjednoczonej Prawicy.

Powyborcze komentarze zdominowały dyskusję w programie Katarzyny Gójskiej "7x24". Komentując wyniki ubiegłotygodniowych wyborów, Marcin Ociepa z Porozumienia, nowo wybrany poseł, oceniając wynik Platformy Obywatelskiej stwierdził, że "największym dramatem partii jest jej przywódca".

- Trudno wskazać w ciągu ostatnich 30 lat tak przegranego polityka jak Grzegorz Schetyna. Wszystkie projekty, które tworzył jednak przegrywały wybory, także w wymiarze relacji międzyludzkich. Wszyscy przejrzeli, także PSL, także Lewica intencje Schetyny, który nie chciał integracji opozycji, chciał schrupać PSL i SLD i stworzyć jeden obóz pod swoim przywództwem

- ocenił Ociepa.

- Grzegorz Schetyna usłyszał, że "kapitan schodzi ze statku ostatni". Platforma tonie, a on planuje na tym okręcie pozostać. (...) Jeśli PO ma być partią wiecznej opozycji, to Schetyna jest idealnym kandydatem na jej przywódcę

- dodał poseł-elekt. Podkreślił, że przywódca PO jest "największym dramatem" partii.

- Do parlamentu weszła lewica, która będzie podgryzać PO z lewej strony, weszło PSL, które buduje się jako nowe centrum i będzie odcinać powietrze PO. Platforma jest na równi pochyłej i trudno będzie jej z tego potrzasku - przez przywództwo Schetyny - wyjść

- podsumował Marcin Ociepa

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl