Lewicowy polityk przywrócony do kapłaństwa po 42 latach. Nosi miano "czerwonego księdza"

Jose Martins Junior / Por Ribeira Seca - Obra do próprio, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54992086

  

81-letni działacz lewicowy i były deputowany rządzącej w Portugalii Partii Socjalistycznej (PS) Jose Martins Junior został przywrócony do posługi kapłańskiej po trwającej 42 lata suspensie - poinformowały portugalskie media. Pochodzący z Madery ksiądz został zawieszony podczas pontyfikatu papieża Pawła VI.

Jak podały media, Martins Junior decyzją biskupa diecezji Funchal odzyskał możliwość pełnienia w sposób nieograniczony posługi kapłańskiej. Bp Nuno Bras zaprosił również "Czerwonego Księdza" - jak na Maderze nazywany jest Martins Junior - do celebrowania z nim obrzędów religijnych.

- Nie przeszkadza mi ten przydomek. Czerwony jest kolorem symbolizującym życie i działanie

 - powiedział maderski ksiądz.

W posłudze kapłańskiej został zawieszony w 1977 r. z powodu swojego zaangażowania politycznego i głoszenia lewicowych haseł, a także nieposłuszeństwa. Aby usunąć go siłą z budynku parafii, w której pracował, musiała interweniować policja.

Mimo że władze kościelne zakazały mu odprawiania mszy świętych i sprawowania innych sakramentów, Martins Junior kontynuował posługę dla grupki sympatyków. W dalszym ciągu głosił też lewicowe poglądy oraz krytykował władze Kościoła i Madery.

Po zawieszeniu w posłudze kapłańskiej Martins Junior włączył się aktywnie w życie polityczne tej portugalskiej wyspy. Należał do kilku lewicowych organizacji i partii politycznych. Po przejściu do centrolewicowej Partii Socjalistycznej wywalczył mandat deputowanego w regionalnym parlamencie.

Po utracie immunitetu deputowanego w 2007 r. był kilkakrotnie sądzony za nieposłuszeństwo wobec władz autonomicznych Madery, a także za nielegalne wykonywanie posługi kapłańskiej.

Na swoim blogu Martins Junior często występował przeciwko doktrynie Kościoła katolickiego, opowiadając się m.in. za legalizacją aborcji i eutanazji oraz za zniesieniem celibatu księży.

Krytycy twierdzą, że nieoczekiwany powrót Martinsa Juniora do sprawowania posługi kapłańskiej jest efektem "szybkiej i niespodziewanej" kariery księdza Jose Tolentino Mendoncy, pochodzącego z tej samej miejscowości, 20-tysięcznego Machico. 1 września kapłan ten został ogłoszony przez papieża Franciszka kardynałem.

53-letni Mendonca jest jednym z najmłodszych kardynałów Kościoła katolickiego. Jego kariera nabrała tempa, kiedy w 2018 r. poprowadził wielkopostne rekolekcje dla papieża Franciszka i głównych hierarchów Kurii Rzymskiej. Niedługo potem został ogłoszony arcybiskupem i mianowany zwierzchnikiem watykańskiego archiwum i biblioteki.

Tolentino Mendonca, który pisze wiersze i od lat 90. publikuje felietony na łamach liberalnego tygodnika "Expresso", twierdzi, że współczesny Kościół cierpi na "deficyt lewicowych katolików". Nowy portugalski kardynał piastował w przeszłości stanowisko zastępcy rektora Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Szef rady miasta jechał po alkoholu. Zapłaci grzywnę

/ Image by congerdesign from

  

10 tys. zł grzywny, 5 tys. zł na Fundusz Sprawiedliwości i zakaz prowadzenia pojazdów przez cztery lata – to kara, którą sąd wymierzył byłemu przewodniczącemu szczecińskiej rady miasta za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości. Wyrok nie jest prawomocny.

Policja zatrzymała Michała Wilkockiego w końcu kwietnia br. Badania wykazały, że kierował samochodem pod wpływem alkoholu. Usłyszał zarzut prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Wilkocki (Bezpartyjni) sprawował wówczas funkcję przewodniczącego szczecińskiej rady miasta.

Dwa dni później zrezygnował z funkcji przewodniczącego i ze wszystkich funkcji publicznych, o czym poinformował na swoim profilu facebookowym. Jako powód podał "nieodpowiedzialne zachowanie", jakiego dopuścił się, "prowadząc samochód pod wpływem alkoholu".

Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Szczecinie Michał Tomala, sąd zdecydował, że mężczyzna musi zapłacić 10 tys. zł grzywny, wpłacić 5 tys. zł "na wskazany przez sąd cel" (chodzi o Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej), otrzymał też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na cztery lata.

Wilkocki opublikował na swoim profilu facebookowym oświadczenie, w którym stwierdził, iż zna "wagę swojego czynu" i zdaje sobie sprawę z tego, "ile złego mógł przez takie zachowanie wyrządzić".

"Dziś wiem, że najważniejsze jest to, że nie doszło do żadnego wypadku i nikomu nic złego się nie stało, a konsekwencje ponoszę sam" - napisał. Wskazał też, że sam złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze, "zakaz prowadzenia pojazdów na okres 3 lat, 5 tys. zł grzywny, świadczenie w wysokości 5 tys. złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej". Według byłego radnego, prokurator zaakceptował ustalenia i skierował do sądu akt oskarżenia wraz z wnioskiem o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy i wymierzenie kary, ale – napisał Wilkocki - "przed rozprawą prokurator zmienił zdanie i odstąpił od wcześniejszego wniosku".

"Choć zmiana decyzji prokuratura, wobec mojego wniosku o dobrowolne poddanie się karze była dla mnie niezrozumiała, przyjąłem ją z pokorą, podobnie jak przyjąłem wyrok"

– podkreślił. "Oczywiście poddam się tej karze i w dalszym ciągu będę pracował, aby odzyskać stracone zaufanie" – dodał w oświadczeniu.

Wyrok nie jest prawomocny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl