2,5 tysiąca zaginionych po przejściu huraganu

/ / https://www.youtube.com/watch?v=sGjQJKKStrI

  

Około 2,5 tys. osób zarejestrowano jako zaginione na Bahamach po przejściu niszczycielskiego huraganu Dorian - poinformowały tamtejsze władze z zastrzeżeniem, że w tej liczbie mogą być uwzględnione osoby, które uciekły do ośrodków ewakuacyjnych.

"Lista (osób zaginionych) nie została jeszcze zweryfikowana pod kątem danych rządowych o osobach pozostałych w ośrodkach ewakuacyjnych lub ewakuowanych. Proces ten trwa"

- poinformował na konferencji prasowej w Nassau przedstawiciel krajowej agencji zarządzania kryzysowego Carl Smith.

W ośrodkach ewakuacyjnych przebywają nadal tysiące osób. Potwierdzony przez władze bilans ofiar śmiertelnych huraganu wynosi obecnie 50 osób, rząd ostrzega jednak, że liczba ta może jeszcze znacząco wzrosnąć.

Dorian spustoszył Bahamy na przełomie sierpnia i września jako jeden z najpotężniejszych huraganów w historii Karaibów; towarzyszyły mu wiatry wiejące z prędkością blisko 300 km na godzinę. Żywioł spowodował olbrzymie powodzie. Uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych zostało około 13 tys. domów.

Pod koniec ubiegłego tygodnia huragan dotarł do Kanady, ale ze znacznie mniejszą siłą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Jaka skala korupcji w Polsce? Najbardziej skorumpowana Somalia, najmniej Dania

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Polska zajęła 41 miejsce w rankingu obrazującym percepcję korupcji przygotowanym przez Transparency International. Według zestawienia sytuacja w naszym kraju jest lepsza niż np. w Czechach, Słowacji, czy na Węgrzech. Najniższa korupcja jest w Danii.

Opublikowany w czwartek raport to wskaźnik postrzegania korupcji w sektorze publicznym w 180 krajach na całym świecie. Wynika z niego, że sytuacja w 2019 roku pogarszała się lub nie zmieniła w ponad dwóch trzecich państw, w tym również w tych rozwiniętych.

Analiza Transparency International pokazuje, że mniej zdolne do walki z korupcją są te kraje, gdzie na wybory i finansowanie partii politycznych większy wpływ mają grupy interesów. Sześćdziesiąt procent krajów, które znacznie poprawiły swoje wskaźniki od 2012 roku, wzmocniło przepisy dotyczące finansowania kampanii.

Rządy muszą pilnie zająć się korupcyjną rolą dużych pieniędzy w finansowaniu partii politycznych i nadmiernym wpływem, jaki wywierają na nasze systemy polityczne

 - podkreśliła szefowa TI Delia Ferreira Rubio.

Raport w sprawie postrzeganego poziomu korupcji w sektorze publicznym przygotowany jest w oparciu o 13 ekspertyz oraz ankiety przeprowadzane wśród kadry kierowniczej. Indeks wykorzystuje skalę od zera (wysoce wysoko skorumpowany) do 100 (wolny od korupcji).

Polska w tym zestawieniu uzyskała ze zeszły rok 58 na 100 punktów, co dało jej 41 miejsce na równi z Cyprem i Kostaryką. W 2018 roku Polska była oceniana wyżej - zebrała wówczas 60 na 100 punktów i była na 36 miejscu na świecie.

Co ciekawe, zdaniem Transparency International może to być związane ze zmianami w wymiarze sprawiedliwości.

Kilka krajów, w tym Węgry, Polska i Rumunia, podjęło działania podważające niezależność sądów, co osłabia ich zdolność do ścigania przypadków korupcji na wysokim szczeblu

- napisano w raporcie.

Polska wypada nieco lepiej niż inne postkomunistyczne państwa regionu. Węgry znalazły się w najnowszym raporcie na 59 miejscu (rok wcześniej na 64), Rumunia na 70 (spadek z 61), Słowacja na 59 miejscu (z 57), a Czechy 44 (spadek z 38).

Najlepiej sytuacja jeśli chodzi o postrzeganą korupcję wygląda w rozwiniętych krajach. Na pierwszym miejscu znalazła się Dania, która zebrała 87 na 100 punktów na równi z Nową Zelandią. Następne na liście są Finlandia, Singapur, Szwecja, Norwegia, Holandia i Niemcy.

Listę najbardziej skorumpowanych krajów świata zamyka Somalia, przed Sudanem Południowym, Syrią i Jemenem.

Transparency International to globalna organizacja społeczeństwa obywatelskiego zajmująca się od 25 lat walką z korupcją. Od momentu powstania w 1995 roku Indeks Percepcji Korupcji (CPI) stał się wiodącym globalnym wskaźnikiem korupcji w sektorze publicznym.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts