Posłowie upamiętnili kapelana "Wyklętych"

Popiersie ks. Władysława Gurgacza w Parku Jordana w Krakowie / By Skabiczewski - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=36710581

  

Posłowie poparli uchwałę upamiętniającą kapelana oddziału Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, skazanego na śmierć przez władze komunistyczne ks. Władysława Gurgacza. Sejm docenił "Jego zasługi dla Narodu Polskiego i wkład w krzewienie patriotyzmu".

Za uchwałą głosowało dzisiaj 404 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ksiądz Władysław Gurgacz, ps. Ojciec, Sem, urodził się 2 kwietnia 1914 roku w Jabłonicy Polskiej. Kształcił się w gimnazjum w Krośnie i Korczynie, po czym wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Starej Wsi. W 1942 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Od 1945 roku był kapelanem szpitalnym w Gorlicach, a następnie - u sióstr służebniczek w Krynicy.

"W tym czasie zasłynął ze wspierania żołnierzy powstania antysowieckiego i opieki duszpasterskiej nad nimi oraz z odważnych antykomunistycznych kazań i nauk rekolekcyjnych. Był bezkompromisowy w sprawach wiary oraz mocno piętnował reżim komunistyczny. W 1947 roku związał się z oddziałem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, a następnie został jego kapelanem w poczuciu obowiązku otoczenia żołnierzy duchową opieką. Dbał o to, by żołnierze podziemia niepodległościowego unikali sytuacji, w którym musieliby używać broni. Oddział, którego bazą była Hala Łabowska na Sądecczyźnie, przetrwał do połowy 1949 roku, zachowując sympatię i wsparcie okolicznych mieszkańców"

- głosi uchwała.

Ksiądz Gurgacz został ujęty przez komunistów w Krakowie w lipcu 1949 roku po nieudanej akcji rekwizycyjnej oddziału przeprowadzonej w banku państwowym. Kapłan w niej nie uczestniczył, chciał jednak podzielić los tych, nad którymi sprawował opiekę duchową. W czasie przesłuchań ksiądz Gurgacz przeciwstawiał się zarzutom stawianym jemu i jego kolegom z konspiracji. Nie zdołano wymusić na nim zeznań obciążających członków organizacji.

W ostatnim słowie stwierdził:

"Obecny rząd nie jest rządem polskim, tylko to są uzurpatorzy nasłani przez Kreml"

. Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie skazał księdza Władysława Gurgacza oraz żołnierzy oddziału Stefana Balickiego, ps. Bylina, i Stanisława Szajnę, ps. Orzeł, na karę śmierci. Zostali oni zamordowani 14 września 1949 roku w więzieniu na Montelupich w Krakowie. Ich ciała złożono na cmentarzu Rakowickim.

"W 70. rocznicę śmierci księdza Władysława Gurgacza Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając Jego zasługi dla Narodu Polskiego i wkład w krzewienie patriotyzmu, oddaje hołd temu wielkiemu człowiekowi oraz składa cześć Jego pamięci"

- podkreślono w uchwale.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ofensywa dyplomatyczna Polski dała efekty. Tomasz Sakiewicz o niespełnionym zamyśle Putina

Tomasz Sakiewicz / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Wygląda na to, że polska ofensywa dyplomatyczna i informacyjna dała rezultaty. Putin nie zdecydował się, przynajmniej w oficjalnym przemówieniu, na atak na Polskę - tak dzisiejsze przemówienia na Światowym Forum Holokaustu komentuje redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz. Według niego, niezwykle istotne było przemówienie wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a.

Uwaga wielu obserwatorów zwrócona była dziś na Jerozolimę i na Światowe Forum Holokaustu, na które nie pojechał prezydent Polski Andrzej Duda. Organizatorzy nie przewidzieli bowiem dopuszczenia polskiego prezydenta do głosu, choć przemawiał prezydent Rosji. Władimir Putin tym razem skupił się na szukaniu współwinnych Holokaustu, wskazując na Litwę czy Ukrainę. Jego przemówienie było oczywiście fałszerstwem historii i gloryfikacją Armii Czerwonej oraz ZSRS.

[polecam:https://niezalezna.pl/307434-putin-atakuje-wspolwinnych-zaglady-litwa-ukraina-holokaustu-nie-byloby-bez-ich-wsparcia]

Oligarcha Mosze Kantor w swoim przemówieniu wychwalał Rosję, jako... "ostoję w walce z antysemityzmem". 

[polecam:https://niezalezna.pl/307431-nazisci-nie-niemcy-a-rosja-ostoja-w-walce-z-antysemityzmem-kantor-przemowil-w-jad-waszem

Bardzo mocne słowa wypowiedział natomiast wiceprezydent USA Mike Pence, który wspomniał o Polsce, jako o jednej z największych ofiar Holokaustu. O mieście Oświęcim, gdzie mieścił się obóz koncentracyjny Auschwitz, mówił:

- Obóz mieścił się w Oświęcimiu, tak nazywało się to miasto. Planem było unicestwić kulturę polską. Naziści nadali polskiemu miastu niemiecką nazwę, dlatego obóz nazywał się obozem w Auschwitz.

O komentarz do dzisiejszych przemówień w instytucie Jad Waszem poprosiliśmy Tomasza Sakiewicza - dziennikarza i publicystę, redaktora naczelnego "Gazety Polskiej". 

- Wygląda na to, że polska ofensywa dyplomatyczna i informacyjna dała rezultaty. Putin nie zdecydował się, przynajmniej w oficjalnym przemówieniu, na atak na Polskę. To, że wybiela siebie i historię Sowietów to raczej nic nadzwyczajnego. Bardzo dobre przemówienie Pence'a, który uświadomił, że to Polacy byli ofiarą i dlatego mordowano Żydów w Polsce, bo Polacy byli jedną z największych ofiar razem z Żydami. To Forum, jeżeli w zamyśle Putina miało uderzyć w Polskę, tego zadania na pewno nie spełniło

- powiedział w rozmowie z Niezalezna.pl.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts