Premier jasno ocenił wniosek opozycji ws. Ziobry. Wspomniał też posła Brejzę

  

W Sejmie dzisiaj opozycja domagała się dymisji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. W debacie na sali plenarnej udział wziął premier Mateusz Morawiecki. I nie pozostawił wątpliwości jakie jest jego stanowisko. "Wniosek jest bezprzedmiotowy" - stwierdził szef rządu, dodając: "dalsze reformowanie wymiaru sprawiedliwości jest potrzebne". Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra Ziobry.

Podczas sejmowej debaty nad wnioskiem PO-KO o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości, głos zabrał premier Mateusz Morawiecki.

"Rozumiem emocje po stronie ław opozycji. Wasz wniosek jest bezprzedmiotowy. Odnosicie się do rzeczywistości, którą szybko naprawiliśmy" - podkreślił.

"Bardzo dziwię się niektórym sformułowaniom z tego wniosku, ponieważ skupiacie się tylko na korespondencji ministra Piebiaka, a nie dostrzegacie jakże karygodnych sformułowań po stronie sędziów, którym przyklaskujecie. Znamienne jest to, że patrzycie jednostronnie na ten proces. Tak jak wcześniej nie dostrzegaliście wielkiej piramidy Amber Gold, większej niż piramida Cheopsa,  jak nie chcieliście dostrzegać wielkiej luki VAT-owskiej, tak wielkiej, jak wyciek ścieków warszawskich. Jednocześnie domagacie się od ministra sprawiedliwości pośrednio, by kontrolował telefony swoich podwładnych. No nie wiem, macie chyba jakieś autorytarne zapędy. Nie wiem, co powiedziałby jeden z komisarzy, na którego powołuje się często opozycja. My oczywiście nie dopuszczamy takich standardów. Trudno by szef instytucji kontrolował telefony wszystkich swoich podwładnych. Nie było to ani możliwe, ani nie są to nasze standard"

- mówił premier Morawiecki.

"Uderzcie się we własną pierś i postarajcie się wyeliminować mowę nienawiści z waszej narracji. Dlaczego schowaliście teraz pana Brejzę? Niech to pytanie na chwilę zawiśnie w powietrzu. Spuściliście głowy. W Inowrocławiu, dochodziło do czegoś dalece bardziej karygodnego. Używano tam instytucje publiczne przez wysokich funkcjonariuszy publicznych do hejtowania. Trudno wyobrazić sobie bardziej skandalicznego, karygodne zachowanie"

- podkreślił premier.

"Ten wniosek jest zdumiewający. Tak głęboko zepsute sposoby reagowania, zachowywania się, również po waszej stronie, również u sędziów, jest naganne. Reakcja powinna być natychmiastowa. My zajęliśmy się tym od razu. Wymiar sprawiedliwości był wielką kulą u nogi III Rzeczypospolitej"

- dodał szef rządu.

 

Morawiecki zaznaczył, że w czasach rządów PiS nie było ani jednego przykładu wpływu politycznego na sprawę sadową.

Zdaniem premiera trzeba było podjąć się gruntownej naprawy wymiaru sprawiedliwości.

"I my się tego podjęliśmy. A czy wam nie przeszkadzała sprawa dla tego środowiska niezwykle szkodliwa? Czy nie jest tak, że sędziowie sami siebie wybierali, sami siebie oceniali, sami siebie nagradzali, sami siebie dyscyplinowali?"

- pytał.

W ocenie Morawieckiego, reakcja Ziobry na doniesienia dotyczące tzw. afery hejtowania sędziów w Ministerstwie Sprawiedliwości była szybka. "Reakcja pana ministra Ziobry była właściwa i szybka na niewłaściwe zachowania" - zaznaczył szef rządu.

Wniosek opozycji o wotum nieufności wobec ministra Ziobro został odrzucony.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info

Wczytuję komentarze...

Brytyjczycy wesprą Fundację Auschwitz-Birkenau

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/peter89ba/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Brytyjski rząd zapowiedział dziś przekazanie miliona funtów Fundacji Auschwitz-Birkenau, aby w ten sposób pomóc w konserwacji obiektów byłego niemieckiego nazistowskiego obozu i zapewnić, że kolejne generacje będą mogły czerpać lekcje z Holokaustu.

Dotacja, którą ogłoszono w dniu 75. rocznicy wyzwolenia obozu przez wojska sowieckie, pochodzi ze środków MSZ oraz ministerstwa ds. społeczności i samorządów lokalnych.

"Kiedy byłem małym chłopcem często słyszałem rozdzierające serce opłakiwanie przez moją babcię członków rodziny, którzy zginęli w Auschwitz"

- powiedział minister spraw zagranicznych Dominic Raab, którego ojciec, czeski Żyd, przybył do Wielkiej Brytanii po układzie monachijskim. "Rząd wspiera Fundację Auschwitz-Birkenau, ponieważ nigdy nie wolno nam zapomnieć o najciemniejszym momencie historii i musimy edukować przyszłe pokolenia, aby nigdy się on nie powtórzył" - dodał.

"Dzisiaj, w Dniu Pamięci o Holokauście i w 75. rocznicy wyzwolenia obozów, Wielka Brytania stoi ramię w ramię z naszymi żydowskimi rodakami. Jako ojciec dzieci, których pradziadkowie cierpieli i przeżyli obozy koncentracyjne Holokaustu, wiem, jak ważne jest, aby przyszłe pokolenia miały świadomość historii ocalałych. Ta darowizna przyczyni się do zachowania tego miejsca, abyśmy nigdy nie zapomnieli grozy Holokaustu. Nie możemy i nie pozwolimy, aby takie zło powtórzyło się ponownie" - oświadczył z kolei minister ds. społeczności i samorządów lokalnych Robert Jenrick, którego żona jest Żydówką.

Fundacja Auschwitz-Birkenau zarządza bieżącą konserwacją terenu byłego obozu Auschwitz-Birkenau, w tym infrastruktury obozowej i wszystkich przedmiotów osobistych ofiar. Jak według spisu darczyńców na stronie internetowej Fundacji, dotychczas rząd Wielkiej Brytanii przekazał jej 2,1 miliona funtów. Ponadto kilkanaście dni temu dotację w wysokości 300 tys. funtów zapowiedziały władze miejskie Londynu.

Każdego roku teren byłego obozu Auschwitz odwiedza ok. 300 tys. obywateli brytyjskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts