Uchodźcy dali nową siłę Kościołowi w Turcji. "Są życiodajnym zastrzykiem"

Obóz syryjskich uchodźców w Turcji / By Voice of America News: Scott Bobb reports from the Suruç, Turkey/ Kobane, Syrian border; "Turkish Border Towns Hosting Thousands of Kobani Refugees". - https://www.youtube.com/watch?v=V-QFVCnd7Po, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/ind

  

Chrześcijańscy uchodźcy z Syrii i Iraku są życiodajnym zastrzykiem dla Kościoła w Turcji. Dzięki nim wspólnota katolicka z nową siłą inicjuje działalność misyjną na terenach, na których narodził się Kościół. Rośnie także liczba muzułmanów proszących o chrzest.

- Obecne siły Kościoła katolickiego w Turcji są zbyt małe, by sprostać wyzwaniom jakie stają przed tamtejszą wspólnotą. Brakuje przede wszystkim kapłanów, sióstr zakonnych, a także świeckich katechistów

- mówi bp Paolo Bizzetti.

Wikariusz apostolski Anatolii zauważa, że Kościół w tym regionie przyzwyczaił się do trwania w swych granicach i tak naprawdę od dziesięcioleci nie podejmował konkretnych działań misyjnych.

Podczas gdy katolicy coraz bardziej zamykali się w swych kościołach i klasztorach, prężną działalność prowadzili protestanci, którzy ufundowali w Anatolii 120 nowych wspólnot.

- Dziś w Turcji chrześcijańskie książki oraz transmisje radiowe i telewizyjne, które mówią o Jezusie to przede wszystkim dzieło protestantów – mówi bp Bizzeti, odpowiedzialny za ogromną diecezję graniczącą z Irakiem, Syrią i Iranem.

Podkreśla, że przebudzenie wspólnoty katolickiej dokonało się dzięki zaangażowaniu humanitarnemu na rzecz uchodźców. W tym celu w kraju reaktywowano Caritas. Katolicy, którzy wiele wycierpieli w Syrii i Iraku są też głównym motorem ożywienia misyjnego. Sami chcą być formowani, na co tamtejszemu Kościołowi brakuje sił personalnych. Wyzwaniem są też migranci z Iranu i Afganistanu, którzy dzięki protestantom usłyszeli o Jezusie i teraz chcą przyjąć chrzest.

Ponieważ brakuje kapłanów posługujących się językiem farsi, otwarto internetowe radio, przez które prowadzona jest katecheza i pogłębiona ewangelizacja. Bp Bizzeti wyznaje, że obecnie na terenie Anatolii mieszka co najmniej 3 tys. muzułmanów, którzy rozpoczęli katechumenat. Rośnie też liczba wyznawców islamu, którzy nie chcą wyrzekać się religii swych ojców, ale zależy im na głębszym poznaniu chrześcijaństwa.

Wikariusz apostolski Anatolii wskazuje na obiektywne trudności w działalności Kościoła w Turcji. Wolność religijna wciąż nie jest w pełni respektowana, a instytucje katolickie nie zostały dotąd uznane prawnie przez państwo.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Prezydent był wielkim nieobecnym". Politycy przychylnie o decyzji A. Dudy ws. uroczystości w Jad Waszem

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Telewizja Republika

  

Nieobecność polskiego prezydenta dostrzeżono w największych zachodnich mediach. Cała prasa międzynarodowa opisała treść oświadczenia pana premiera Mateusza Morawieckiego. Parlament Europejski jasno potępił pakt Stalin-Hitler. To nasz sukces - ocenił w studio "7x24" europoseł Adam Bielan, odnosząc się do nieobecności polskiego prezydenta podczas czwartkowego forum w Jerozolimie.

W Jad Waszem w Jerozolimie odbyło się Światowe Forum Holokaustu z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W inaugurujących wystąpieniach głos zabrali m.in. wiceprezydent USA Mike Pence, prezydent Rosji, Władimir Putin czy prezydent Francji Emmanuel Macron. Organizatorzy uroczystości nie wyrazili zgody na wystąpienie polskiego prezydenta Andrzeja Dudy.

„Jest rzeczą bardzo smutną, że dziś zafałszowanie historii, z którym mamy do czynienia ze strony Putina, zyskuje przestrzeń. Nikt już nie mówi, co wydarzyło się między 1 września 1939 roku a czerwcem 1941 roku. Biorąc pod uwagę wszystko to, co wiemy, dobrze jednak, że nie wziął (prezydent Andrzej Duda -red.) w tym udziału” - rozpoczęła poseł Piekarska z Inicjatywy Polskiej.

„Robienie hucpy politycznej ze strony Rosji jest dla mnie nie do zaakceptowania. Europa przestała zauważać już to, co dzieje się na Ukrainie. To sprawa równie przykra” - dodała.

[polecam:https://niezalezna.pl/307451-jest-komentarz-prezydenta-dudy-ws-forum-w-izraelu-jestem-wdzieczny-wiceprezydentowi-usa]

Doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz wskazał, że „zagraniczna polityka rosyjska jest funkcją polityki wewnętrznej”.

Dziś tamtejsze władze agresywnie występują na forum międzynarodowym, celem maskowania głębokich problemów gospodarczych, egzystencjonalnych dla obywateli Rosji

- ocenił.

Dodał, że „próba zastąpienia uroczystości w Auschwitz, uroczystościami w Yad Vashem, jest elementem rosyjskiej polityki informacyjnej”.

Dobrze, że prezydent Duda nie udał się do Jerozolimy. Nie było innego wyjścia” - przyznał poseł Bartoszewski. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego wskazał jednak, że „Polska dokonała pewnego grzechu zaniechania”.

To decyzja premiera Morawieckiego, by zlikwidować Narodową Radę Oświęcimską. W skład tej rady wchodzili nie tylko Polacy, ale też dyrektor Jad Waszem, szef światowego Kongresu Żydów, którego dziś zwalcza Mosze Kantor, dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, rozmaici ludzie, którzy przeżyli

- mówił polityk Koalicji Polskiej.

Do słów Władysława Teofila Bartoszewskiego nie przychylił się europoseł Adam Bielan. Wskazał, że „ta impreza (forum w Yad Vashem -red.) była organizowana za rosyjskie pieniądze, a więc nie było możliwości, by pan prezydent Duda zabrał tam głos”.

Nasz ambasador Marek Magierowski starał się o to od wielu miesięcy. Nieobecność polskiego prezydenta dostrzeżono jednak w największych zachodnich mediach. Cała prasa międzynarodowa opisała treść oświadczenia pana premiera Mateusza Morawieckiego. Parlament Europejski jasno potępił pakt Stalin-Hitler. To nasz sukces

- ocenił europoseł Adam Bielan.

"Prezydent Andrzej Duda był wielkim nieobecnym. Brak wypowiedzi było lepsze niż to, co mogło się tam nam przydarzyć" - podsumował poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Kaleta.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts