Narasta spór o flagę "Wschodzącego Słońca"

/ By Wivern - 投稿者自身による作品, CC 表示-継承 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16874211

  

Narasta konflikt między Koreańskim Komitetem Olimpijskim a organizatorami igrzysk w Tokio w 2020 roku o flagę "Wschodzącego Słońca". Koreańczycy wystąpili oficjalnie do MKOl o wydanie całkowitego zakazu jej używania podczas przyszłorocznej imprezy.

Chodzi o flagę przedstawiającą czerwone słońce z 16 promieniami, rozciągającymi się na zewnątrz.

Korea Południowa swój wniosek motywuje faktem, że flaga "Wschodzącego Słońca" reprezentuje "militarystyczną i imperialną przeszłość Japonii". W petycji skierowanej do organizatorów napisano także, że w Korei ta flaga "postrzegana jest jako symbol agresji Japonii w czasie drugiej wojny światowej".

W odpowiedzi komitet organizacyjny Tokio 2020 wyjaśnił, że "flaga Wschodzącego Słońca jest szeroko stosowana w Japonii, nie ma wymiaru politycznego, nie może zatem zostać uznana za przedmiot zabroniony".

Ministerstwo Sportu Korei Południowej w oficjalnym piśmie wyraziło swoje rozczarowanie stanowiskiem organizatorów igrzysk i o wydanie zakazu oficjalnie poprosiło MKOl.

"Ta flaga przeciwstawia się pokojowemu duchowi igrzysk olimpijskich, gdyż jest symbolem imperialistycznej przeszłości Japonii. Przypomina krajom azjatyckim o 'historycznych ranach', jakie Japonia zadała krajom Azji"

- napisano w dokumencie.

Ministerstwo Sportu Korei Południowej podkreśliło, że zakaz jej używania wydała już wcześniej Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA), która w 2017 roku nałożyła sankcję na Japonię po tym, gdy kibice - wbrew zakazowi - używali jej podczas meczów kontynentalnej Ligi Mistrzów.

Stosunki dwustronne między tymi państwami od lat nie są dobre, mają na to wpływ zaszłości historyczne z czasów drugiej wojny światowej, gdy Japonia okupowała terytorium Korei.

Igrzyska w Tokio odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku. Poprzednio letnia olimpiada rozgrywana była w tym kraju w 1964 roku, a zimowe igrzyska w Sapporo w 1972 oraz Nagano w 1998.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Premier spotkał się z programistami. "Dzięki waszej wiedzy i wyobraźni świat będzie lepszy"

Zdjęcie ilustracyjne / @PremierRP

  

Dzięki waszej wiedzy i wyobraźni świat będzie lepszy – powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki do uczestników festiwalu programistów HackYeah 2019.

Szef rządu rozmawiał z programistami, którzy w trakcie dwudniowego festiwalu mierzą się z zadaniami dotyczącymi ochrony środowiska, komunikacji oraz bezpieczeństwa.

„Chcemy żeby takie grupy pasjonatów, ludzi, którzy czują obywatelskie powołanie do przedstawiania rozwiązań trudnych problemów, mogły w swoim świecie prezentować rozwiązania różnych spraw, które nas nurtują”

- powiedział Morawiecki.

Przypomniał, że gdy kierował Ministerstwem Finansów, resort także korzystał z rozwiązań zaproponowanych przez programistów.

„Poprosiliśmy o udział waszych różnych zespołów w rozwiązaniu problemów finansowych. Te rezultaty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Wtedy zrozumieliśmy, jak wielki potencjał tkwi w głowach i entuzjazmie. Wasza praca nad podatkami skutkowała tym, że np. wdrożyliśmy projekt Bez PIT dla Młodych”

- mówił premier.

Premier wyraził radość z powodu tego, iż z hackatonów tworzy się ogólnopolski i międzynarodowy oddolny ruch obywatelski. „Ruch kreatywnego rozwiązywania problemów” - powiedział Morawiecki. „Problemów kolei, mobilności, przemieszczania się, jakości usług kolejowych, problemów finansowych, problemów braku wody” - wymieniał.

„Jestem przekonany, że przez waszą wyobraźnię, waszą wiedzę świat będzie lepszy” - powiedział premier do uczestników festiwalu.

Festiwal programowania HackYeah 2019 odbywa się od soboty do niedzieli w Centrum targowo-wystawiennicze - Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. W ramach festiwalu zorganizowano m.in. spotkanie z Edwardem Olowo-Okere z Banku Światowego oraz Justyną Orłowską z GovTech Polska. Dotyczyło ono tego, w jaki sposób innowacje i nowe technologie powinny być wdrażane w sektorze publicznym według najlepszych praktyk stosowanych przez Bank Światowy.

Wykład dotyczący budowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz podejmowanych przez nie działań wygłosił wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl