Ekipa von der Leyen lepsza od Junckera

Zdjęcie ilustracyjne / NakNakNak CC0

  

W portugalskich i hiszpańskich mediach dominuje dziś przekonanie, że zaproponowany przez Ursulę von der Leyen skład przyszłej Komisji Europejskiej jest lepszy od ekipy obecnego szefa KE Jean-Claude'a Junckera.

W ocenie lizbońskich dzienników “Publico” i “Diario de Noticias” zaletą KE pod kierownictwem niemieckiej polityk jest większa liczba kobiet wśród komisarzy. Wskazują też na mniej kontrowersyjne zachowania von der Leyen w porównaniu do Junckera.

“Publico” zaznacza, że po raz pierwszy Komisją Europejską pokieruje kobieta, a “równouprawnienie” dotyczy też samej Portugalii, która desygnowała do KE kandydatkę. Gazeta cieszy się z faktu, iż Elisa Ferreira, jedna z rekordowego 13-osobowego grona kobiet w KE, obejmie w ekipie von der Leyen “ważną tekę” spójności i reform.

Portugalska telewizja TVI wskazuje, że korzystniejsza dla ekipy von der Leyen jest też sytuacja w Unii Europejskiej, szczególnie we Włoszech, gdzie powstał nowy, jak podkreśla stacja, “proeuropejski rząd”. “Matteo Salvini na jakiś czas trafił do zamrażarki. To, jak długo w niej pozostanie, zależy od rozwiązania kryzysu z imigrantami wciąż napływającymi do Włoch i Grecji” - odnotowała TVI.

Według portugalskiej telewizji wypracowanie programu solidarności z Włochami i Grecją w polityce migracyjnej może być kluczowe dla działalności KE kierowanej przez von der Leyen.

“Tylko w taki sposób można utrzymać niechętnych UE polityków, takich jak Salvini, z dala od władzy. Na razie Włochy, jeden z najważniejszych członków Unii, zostały przywrócone Europie”

- podsumowała TVI.

Pozytywnie ekipę von der Leyen ocenia w środę większość hiszpańskich mediów. Przeważa opinia, że nowa KE powinna uzyskać poparcie większości deputowanych Parlamentu Europejskiego.

Dziennik “El Mundo” wskazuje, że w nowym unijnym gabinecie uprawnienia szefa europejskiej dyplomacji, którą po zatwierdzeniu KE ma kierować dotychczasowy szef MSZ Hiszpanii Josep Borrell, nie zostaną znacząco rozbudowane.

Madrycka gazeta przypomina, że pomimo lipcowych zapewnień premiera Hiszpanii Pedro Sancheza o rzekomym rozszerzeniu kompetencji szefa europejskiej dyplomacji m.in. o sprawy polityki migracyjnej, Borrell nie powiększy swoich uprawnień w porównaniu z poprzedniczką, Włoszką Federicą Mogherini.

“Borrell nie uzyska ani kwestii dotyczących migracji, pomocy humanitarnej, ani spraw związanych z Afryką” - podsumował stołeczny dziennik powołując się na źródła dyplomatyczne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Juszczyszyn nie daje za wygraną ws. list do KRS. Nałożył grzywnę... na szefową Kancelarii Sejmu

/ Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Sędzia Paweł Juszczyszyn rozpoczął rozpoznawanie sprawy, w której domaga się ujawnienia list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa w nowym składzie. Nie stawiła się na nią ani szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska, ani jej pełnomocnik. Dodatkowo sędzia nałożył 6 tys. zł grzywny na Kaczmarską. To kara za to, że nie ujawniła ona sądowi list poparcia do KRS.

Na rozprawę stawił się pełnomocnik powoda tj. towarzystwa, które kupiło dług osoby prywatnej, Joanny S.

Wobec braku przedstawiciela Kancelarii Sejmu sędzia Juszczyszyn zreferował, że w sprawie chodzi o umowę pożyczki, jaką z firmą udzielającą szybkich pożyczek zawarła bezrobotna Joanna S. z Lidzbarka Warmińskiego. Kobieta wzięła 2 tys. zł pożyczki, firma naliczyła jej drugie tyle prowizji. Gdy kobieta przestała spłacać pożyczkę firma pożyczkowa sprzedała jej dług kancelarii zajmującej się odzyskiwaniem długów, a ta firma wystąpiła do sądu.

Sąd w Lidzbarku uznał, że kobieta ma spłacić 943 zł., odstąpił od spłaty prowizji uznając ją za rażąco wysoką.

Joanna S. odwołała się od wyroku, bo chciała rozłożenia spłaty 943 zł na raty, a sąd tego nie uczynił.

Juszczyszyn podał, że chce zbadać listy poparcia do KRS ponieważ sędzia, który wydał w tej sprawie wyrok w pierwszej instancji, rozpoznawał sprawę sam, a by on powołany przez prezydenta na wniosek KRS w obecnym składzie.

[polecam:https://niezalezna.pl/307416-szefowa-kancelarii-sejmu-nie-stawi-sie-na-wezwanie-sedziego-juszczyszyna-bardzo-mi-przykro]

Juszczyszyn zreferował też historię odmowy wydania mu list przez Kancelarię Sejmu. Pełnomocnik powoda zapytany, co sądzi o postawie Kancelarii Sejmu odpowiedział, że brak było podstaw prawnych do odmowy dla sądu wglądu w listy poparcia do KRS.

Sędzia poinformował, że prosił o udostępnienie list poparcia do KRS podpisanych przez obywateli i sędziów.

"Sąd oczekiwał także przedstawienia oświadczeń o wycofaniu takiego poparcia złożonych przez obywateli i sędziów"

- podał Juszczszyn.

Tym samym Juszczyszyn dał do zrozumienia, że chciał sprawdzić, czy sędzia Maciej Nawacki, prezes sądu rejonowego w Olsztynie i członek KRS, dołączył do listy swojego poparcia oświadczenia sędziów, którzy najpierw mu poparcia udzielili, a następnie je wycofali. Czworo sędziów olsztyńskiego sądu wydało oświadczenia, że Nawackiemu cofnęli udzielone wcześniej poparcie.

Dodatkowo sędzia Paweł Juszczyszyn nałożył grzywnę za to, że Kaczmarska odmówiła mu zapoznania się z listami poparcia do KRS.

[polecam:https://niezalezna.pl/307056-podroz-w-blasku-fleszy-juszczyszyn-przybyl-do-warszawy-i-wyjechal-z-niczym-cofnieto-mu-delegacje]

Juszczyszn podał, że powoływanie się przez Kaczmarską na decyzję UODO przy odmówienie udostępnienia list poparcia do KRS jest błędne. Wskazał, że decyzja UODO nie ma zastosowania w przypadku postępowania sądowego. Powołał się przy tym na decyzję Naczelnego Sądu Administracyjnego i pismo samego prezesa UODO.

"Listy poparcia do KRS są informacją publiczną"

- twierdzi sędzia Juszczyszyn.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts