Ekipa von der Leyen lepsza od Junckera

Zdjęcie ilustracyjne / NakNakNak CC0

  

W portugalskich i hiszpańskich mediach dominuje dziś przekonanie, że zaproponowany przez Ursulę von der Leyen skład przyszłej Komisji Europejskiej jest lepszy od ekipy obecnego szefa KE Jean-Claude'a Junckera.

W ocenie lizbońskich dzienników “Publico” i “Diario de Noticias” zaletą KE pod kierownictwem niemieckiej polityk jest większa liczba kobiet wśród komisarzy. Wskazują też na mniej kontrowersyjne zachowania von der Leyen w porównaniu do Junckera.

“Publico” zaznacza, że po raz pierwszy Komisją Europejską pokieruje kobieta, a “równouprawnienie” dotyczy też samej Portugalii, która desygnowała do KE kandydatkę. Gazeta cieszy się z faktu, iż Elisa Ferreira, jedna z rekordowego 13-osobowego grona kobiet w KE, obejmie w ekipie von der Leyen “ważną tekę” spójności i reform.

Portugalska telewizja TVI wskazuje, że korzystniejsza dla ekipy von der Leyen jest też sytuacja w Unii Europejskiej, szczególnie we Włoszech, gdzie powstał nowy, jak podkreśla stacja, “proeuropejski rząd”. “Matteo Salvini na jakiś czas trafił do zamrażarki. To, jak długo w niej pozostanie, zależy od rozwiązania kryzysu z imigrantami wciąż napływającymi do Włoch i Grecji” - odnotowała TVI.

Według portugalskiej telewizji wypracowanie programu solidarności z Włochami i Grecją w polityce migracyjnej może być kluczowe dla działalności KE kierowanej przez von der Leyen.

“Tylko w taki sposób można utrzymać niechętnych UE polityków, takich jak Salvini, z dala od władzy. Na razie Włochy, jeden z najważniejszych członków Unii, zostały przywrócone Europie”

- podsumowała TVI.

Pozytywnie ekipę von der Leyen ocenia w środę większość hiszpańskich mediów. Przeważa opinia, że nowa KE powinna uzyskać poparcie większości deputowanych Parlamentu Europejskiego.

Dziennik “El Mundo” wskazuje, że w nowym unijnym gabinecie uprawnienia szefa europejskiej dyplomacji, którą po zatwierdzeniu KE ma kierować dotychczasowy szef MSZ Hiszpanii Josep Borrell, nie zostaną znacząco rozbudowane.

Madrycka gazeta przypomina, że pomimo lipcowych zapewnień premiera Hiszpanii Pedro Sancheza o rzekomym rozszerzeniu kompetencji szefa europejskiej dyplomacji m.in. o sprawy polityki migracyjnej, Borrell nie powiększy swoich uprawnień w porównaniu z poprzedniczką, Włoszką Federicą Mogherini.

“Borrell nie uzyska ani kwestii dotyczących migracji, pomocy humanitarnej, ani spraw związanych z Afryką” - podsumował stołeczny dziennik powołując się na źródła dyplomatyczne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Po tragedii otwarto szlak na Giewont

/ / pxhere.com/teknikel/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Popularny szlak turystyczny na Giewont został we wtorek otwarty po remoncie. Na końcowym odcinku szlak został zniszczony podczas tragicznej w skutkach burzy, która przeszła nad Tatrami 22 sierpnia i od tego dnia był zamknięty.

Remont szlaku na kopułę szczytową Giewontu był planowany przez władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) od dłuższego czasu, ale tragiczna w skutkach burza przyspieszyła tę decyzję. Podczas sierpniowej burzy zniszczone zostały łańcuchy ułatwiające wejście na szczyt. Przez pioruny zostały też skruszone skały, po których wiedzie szlak.

"Przy szlaku zainstalowano nowe łańcuchy ułatwiające wejście na szczyt. Zostały one zamontowane w miejscu starych, zniszczonych lub zerwanych łańcuchów. Sama ścieżka została ułożona na nowo w starym śladzie. Dotychczasowa ścieżka była już mocno naruszona, nie tylko przez burzę, ale i przez na przykład schodzące tamtędy lawiny. Z kopuły szczytowej zostały usunięte luźne, niestabilne skały, które mogłyby być niebezpieczne dla turystów"

– poinformował leśniczy TPN Marcin Strączek–Helios.

22 sierpnia od uderzeń piorunów zginęły na Giewoncie 4 osoby w tym dwoje dzieci, a ponad 150 osób odniosło obrażenia. Dwoje ciężko rannych dzieci nadal przebywa w szpitalu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl