Prezydent Łotwy chwali relacje z Polską

  

Polska i Łotwa mają wiele wspólnych interesów, m.in. w dziedzinie bezpieczeństwa, podobnie też patrzą na sytuację na Ukrainie i na relacje z Rosją - mówił prezydent Łotwy Egils Levits na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą. "Nasze relacje są wspaniałe" - dodał.

Levits zwracał m.in. uwagę, że "między Łotwą a Polską mamy mocne więzi historyczne", a przez stulecia tereny Łotwy były częścią Polski, więc dziedzictwo kulturowe Polski przeszło do dziedzictwa kulturowego Łotwy.

Ponadto, mówił, w kluczowym momencie Polska pomogła w wyzwoleniu Łotwy od Armii Czerwonej (chodzi o rok 1920). "W przyszłym roku będziemy obchodzić stulecie wyzwolenia Łotwy" - przypomniał. "W czasie tych walk swoje życie oddało ponad 500 (polskich) żołnierzy i Łotwa docenia ten wkład Polski w wyzwolenie naszego państwa" - dodał.

Zwracając uwagę, że teraz nawiązaniem do tej tradycji jest stacjonowanie batalionu NATO na Łotwie, prezydent Łotwy dziękował za wkład Polski w bezpieczeństwo jego kraju, który jest wkładem w bezpieczeństwo całego regionu.

Przekonywał, że Polska i Łotwa mają wspólne interesy w zakresie bezpieczeństwa, oba kraje są także zainteresowane tym, by sąsiedzi na wschodzie byli stabilnie rozwijającymi się krajami. Jak dodał, dotyczy to Białorusi i Ukrainy.

Zapewniał, że Łotwa wspiera nienaruszalność terytorialną Ukrainy. Podkreślał też, że w relacjach z Rosją należy wziąć pod uwagę stosunek Rosji do Ukrainy. "Nie może być tak, że zapominamy o tym co się stało i akceptujemy naruszenia ładu międzynarodowego" - powiedział. "We wszystkich relacjach z Rosją należy opierać się na prawach międzynarodowych" - przekonywał.

Egils Levits dodał, że z prezydentem Dudą omawiał też kwestie związane z Unią Europejską i też mają tu zgodne poglądy, m.in. że UE powinna zostać wzmocniona w kontekście globalnym. Polska i Łotwa, mówił, mają też spójne poglądy na politykę rolną i w spojrzeniu na przyszły budżet UE.

"Nasze relacje są wspaniałe" - podkreślał prezydent Levits. "Mam nadzieję, że to posłuży do zacieśnienia kontaktów między naszymi krajami" - dodał

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Miażdżąca opinia TSUE ws. pytań polskich sędziów. "Niedopuszczalne. Subiektywne obawy"

/ europas.irtea.gr

  

"Pytania prejudycjalne sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce należy uznać za niedopuszczalne" - wynika z opinii wydanej przez rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rzecznik dodaje, że "sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne".

"Wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, dotyczące krajowych przepisów wprowadzających nowy model postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce, są niedopuszczalne. (...) Na podstawie informacji przedstawionych w postanowieniach odsyłających można stwierdzić, że sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne"

- ocenił rzecznik generalny TSUE.

Opinia dotyczy pytania sądu okręgowego z Łodzi o niezawisłość sędziowską w związku z wprowadzeniem w Polsce systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Skład rozpoznający obawiał się konsekwencji w razie wydania rozstrzygnięcia niekorzystnego dla Skarbu Państwa. W sprawie miasto Łowicz żąda bowiem od wojewody łódzkiego prawie 2,4 mln zł z tytułu otrzymania w latach 2005-2015 zbyt niskich zdaniem samorządu dotacji celowych.

Drugie pytanie dotyczy interpretacji prawa unijnego w zakresie niezależności postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce. Na początku września do TSUE wystąpił z nim Sąd Okręgowy w Warszawie.

Rzecznik generalny TSUE wydał dziś opinie w tych połączonych sprawach

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl