Prof. Binienda przywitany przez studentów

W Polsce jest wielu wybitnych naukowców, którzy mogliby pomóc w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej, niestety większość z nich po prostu się boi - powiedział prof.

W Polsce jest wielu wybitnych naukowców, którzy mogliby pomóc w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej, niestety większość z nich po prostu się boi - powiedział prof. Wiesław Binienda podczas wykładu na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uczony wygłosił tam wykład pt. "Analiza numeryczna i efekty badań katastrofy smoleńskiej za pomocą symulatora LS-DYNA".

Na kolejne już spotkanie z prof. Wiesławem Biniendą, który na tydzień przyleciał do Polski ze Stanów Zjednoczonych, znów przyszło wielu słuchaczy.

Podczas wykładu w gmachu Audytorium Maximum Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego naukowiec przedstawił najnowsze wyniki swoich badań dotyczących przyczyn katastrofy smoleńskiej. Odpowiedział też na dziesiątki pytań, często bardzo szczegółowych, podkreślając, że "nie podawałby wyników, gdyby nie był ich pewny na 100 proc.".

Ekspert sejmowego zespołu Antoniego Macierewicza przypomniał także, iż podczas niedawnej międzynarodowej konferencji naukowej w Pasadenie (USA) jego obliczenia nie spodobały się tylko jednemu spośród 200 naukowców z całego świata. Naukowiec ten przyleciał z... Rosji.

Prof. Binienda przeprowadził szereg symulacji, korzystając ze specjalistycznego programu LsDyna3D; "uderzał" wirtualnie kadłubem o ziemię pod różnymi kątami i w różnych pozycjach. Co więcej, wielokrotnie, stosował zawyżone parametry, zwiększając np. średnicę pnia brzozy, która rzekomo miała oderwać fragment skrzydła.  Naukowiec nawet sam kupił potrzebną mu do analizy brzozę. Żaden wynik nie okazał się jednak zbieżny z wersją rozpowszechnianą przez tzw. komisję Millera oraz rosyjski MAK.

Prof. Wiesław Binienda jest dziekanem wydziału inżynierii Uniwersytetu Akron w stanie Ohio oraz członkiem grupy ekspertów ds. badań katastrof lotniczych takich instytucji i firm jak NASA, FAA oraz Boeing. Tygodniowa wizyta profesora w Polsce rozpoczęła się w poniedziałek od wykładu na XX Francusko-Polskim Seminarium Mechaniki na Politechnice Warszawskiej i spotkania zorganizowanego przez warszawski klub "Gazety Polskiej", na które przyszło blisko tysiąc osób.fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

 

 

 Źródło:

wg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo