Niezwykła msza wśród gór. Za kilka tygodni stanie tam 18-metrowy krzyż

/ Fot. Archidiecezja Krakowska; diecezja.pl

  

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski wziął udział we mszy św. w Cortina d’Ampezzo w Dolomitach, w miasteczku, w którym często odpoczywał św. Jan Paweł II. Eucharystia, z udziałem włoskich, hiszpańskich i polskich duchownych, była sprawowana w miejscu, gdzie za miesiąc postawiony zostanie 18-metrowy krzyż. Rada Miasta Werony wręczyła polskiemu arcybiskupowi nagrodę „Jan Paweł II – Papież Sportowiec”.

Papież Jan Paweł II szczególnie ukochał góry. Włoskie Dolomity przez lata zastępowały mu rodzime Tatry. - Te góry prowadzą do powstania pragnienia w sercu, aby podnieść ducha ku temu, co wzniosłe - mówił papież-Polak o tym włoskim masywie. W hołdzie Janowi Pawłowi II w Dolomitach zostanie postawiony już niedługo 18-metrowy krzyż, wykonany przez włoskiego rzeźbiarza Andreę Trisciuzziego. 

W miejscu, w którym stanie krucyfiks, odprawiona została msza święta z udziałem włoskich, polskich oraz hiszpańskich duchownych. Uczestniczył w niej również metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, który do Włoch przybył na zaproszenie biskupa Werony, Giuseppe Zentiego

W homilii, metropolita krakowski rozwinął „teologię gór” Jana Pawła II. Zaznaczył, że Ojciec Święty doświadczał podczas swoich wędrówek fizycznych i duchowych aspektów zdobywania kolejnych szczytów.

– Było to najpierw doświadczenie trudu wyrywania się z nizin ku górze – co zawsze wiąże się z osobistym wysiłkiem, ale również ze szczególną duchową nagrodą, przeżywaną w chwili, gdy osiągnie się upragniony szczyt.

Papież Polak wielokrotnie zaznaczał, że góry to nie tylko wspaniałe widoki, ale prawdziwa szkoła życia i pokory, a także miejsce, w którym człowiek zmaga się z prawdą o samym sobie. Powtarzał również, że, trzeba patrzeć na świat „oczyma czystymi pełnymi zdumienia”.

– To czyste spojrzenie oczu, rodzące wewnętrzne zdumienie, daje najpierw człowiekowi możliwość przeżycia „ciszy kontemplacji”, która prowadzi do „oczarowania pięknem” przyrody. Z kolei właśnie to oczarowanie staje się dla człowieka warunkiem prawdziwego „odnalezienia siebie”.

Arcybiskup Jędraszewski zwrócił uwagę, że w górach duch człowieka niejako przekracza siebie, zwracając się w kierunku transcendencji. Biblia traktuje góry jako miejsce szczególnego spotkania z Bogiem, a Jan Paweł II podkreślał, że właśnie tam, człowiek ma możliwość usłyszeć wewnętrzne echo Bożego głosu: „Góry są wyrazistym symbolem wędrówki ducha, powołanego, aby wznosić się z ziemi ku niebu, ku spotkaniu z Bogiem (…) W ciszy tych gór Bóg objawia się i z wyżyn ukazuje błądzącym światło swej prawdy, aby mogli powrócić na drogę sprawiedliwości”.

Na zakończenie, metropolita zacytował fragment „Tryptyku rzymskiego”, w którym Ojciec Święty zawarł osobiste świadectwo rozumienia Boga jako Źródła:

„Jeśli chcesz znaleźć źródło, / musisz iść w góry, pod prąd./ Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, / wiesz, że ono musi tu gdzieś być –/ Gdzie jesteś, źródło?…  Gdzie jesteś, źródło?!/ Cisza…/ Strumieniu, leśny strumieniu, / odsłoń mi tajemnicę/ swego początku!/ (Cisza – dlaczego milczysz?/ Jakże starannie ukryłeś tajemnicę twego początku.)/ Pozwól mi wargi umoczyć/ w źródlanej wodzie/ odczuć świeżość, / ożywczą świeżość”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: diecezja.pl, www.trevisopress.it, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prof. Nowak demaskuje cyniczną grę Kremla: Władimir Putin śni sen Stalina

Władimir Putin / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Najważniejszym elementem dla Putina jest po prostu utrzymanie władzy. Obecna antypolska kampania propagandowa służy odwróceniu uwagi rosyjskiej opinii publicznej od kłopotów wewnętrznych samej Rosji – mówi w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie” prof. Andrzej Nowak, historyk Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Historyk odnosząc się do wymierzonej w Polskę kampanii propagandowej Rosji nie ma wątpliwości, że jest to element większego planu Kremla.

W Rosji zawsze trwa jakaś kampania nienawiści wymierzona w jakiegoś precyzyjnie wyselekcjonowanego wroga. To zjawisko systemowe. Teraz jest to kampania przeciwko Polsce.
- tłumaczy prof. Nowak.

W rozmowie opublikowanej na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” historyk szczegółowo analizuje działania propagandowe Kremla i zwraca uwagę, na prowadzoną przez Rosję grę.

Ta jest interesująca z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że pojawił się w niej nowy akcent – skupienie uwagi na Polsce jako kraju odpowiedzialnego za Holokaust, jako sile zasadniczo antysemickiej. Wiadomo, jak powszechny jest taki obraz Polski w bardzo wpływowych środowiskach medialnych, także akademickich, zarówno na zachodzie Europy, jak i w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony kampania ta łączy się bezpośrednio z grą, którą Rosja w tej chwili toczy wokół Izraela. Jest też konsekwencją katastrofalnej polityki Obamy, która doprowadziła do bezkarnego wprowadzenia Rosji do Syrii, z wycofaniem się Stanów Zjednoczonych po kolejnej decyzji, tym razem prezydenta Trumpa, oddającej Kurdów na łaskę Turcji. Kurdowie byli przyczółkiem wpływów amerykańskich w tym regionie, a więc Rosja umocniła tam swoją pozycję.
- wyjaśnia prof. Andrzej Nowak.

Ponadto w ocenie prof. Nowaka „Rosja wykorzystuje swoją silniejszą pozycję w regionie, w którym zmniejszyła się obecność USA, ale wykorzystuje też inny niekorzystny dla nas czynnik wewnętrzny - półtora miliona obywateli Izraela, którzy są rosyjskimi Żydami, wychowanymi w duchu sowieckiej nienawiści do Polski, połączonej ze stereotypem Polski jako siedliska antysemityzmu”.

To jest ogromny elektorat. W tej chwili decydujący w polityce izraelskiej, w którym bardzo łatwo odwołać się do ślepej, niewrażliwej na fakty nienawiści do Polski.
- wyjaśnia historyk.

Według prof. Andrzeja Nowaka „wspomniany czynnik polityki wewnętrznej Izraela i konieczność odwoływania się do elektoratu Żydów rosyjskich sprawia, że trudniej będzie utrzymać kurs, w ramach którego Polska i Izrael będą współpracowały jako ważni sojusznicy Stanów Zjednoczonych”.

Nowak zwrócił uwagę, że „to wpływa na grę amerykańską i znacząco osłabia pozycję Polski, dla której partnerstwo polityczne z Izraelem jest bardzo ważne”.

Nie jest to dobre też dla Stanów Zjednoczonych, które nie mają zbyt wielu sojuszników w Europie. Rosyjska gra osłabia zatem geopolityczny trójkąt: Stany Zjednoczone–Izrael–Polska.
- podkreśla prof. Nowak.

Cały wywiad ukazał się na łamach dzisiejszego numeru „Gazety Polskiej Codziennie”

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts