Niezwykła msza wśród gór. Za kilka tygodni stanie tam 18-metrowy krzyż

/ Fot. Archidiecezja Krakowska; diecezja.pl

  

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski wziął udział we mszy św. w Cortina d’Ampezzo w Dolomitach, w miasteczku, w którym często odpoczywał św. Jan Paweł II. Eucharystia, z udziałem włoskich, hiszpańskich i polskich duchownych, była sprawowana w miejscu, gdzie za miesiąc postawiony zostanie 18-metrowy krzyż. Rada Miasta Werony wręczyła polskiemu arcybiskupowi nagrodę „Jan Paweł II – Papież Sportowiec”.

Papież Jan Paweł II szczególnie ukochał góry. Włoskie Dolomity przez lata zastępowały mu rodzime Tatry. - Te góry prowadzą do powstania pragnienia w sercu, aby podnieść ducha ku temu, co wzniosłe - mówił papież-Polak o tym włoskim masywie. W hołdzie Janowi Pawłowi II w Dolomitach zostanie postawiony już niedługo 18-metrowy krzyż, wykonany przez włoskiego rzeźbiarza Andreę Trisciuzziego. 

W miejscu, w którym stanie krucyfiks, odprawiona została msza święta z udziałem włoskich, polskich oraz hiszpańskich duchownych. Uczestniczył w niej również metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, który do Włoch przybył na zaproszenie biskupa Werony, Giuseppe Zentiego

W homilii, metropolita krakowski rozwinął „teologię gór” Jana Pawła II. Zaznaczył, że Ojciec Święty doświadczał podczas swoich wędrówek fizycznych i duchowych aspektów zdobywania kolejnych szczytów.

– Było to najpierw doświadczenie trudu wyrywania się z nizin ku górze – co zawsze wiąże się z osobistym wysiłkiem, ale również ze szczególną duchową nagrodą, przeżywaną w chwili, gdy osiągnie się upragniony szczyt.

Papież Polak wielokrotnie zaznaczał, że góry to nie tylko wspaniałe widoki, ale prawdziwa szkoła życia i pokory, a także miejsce, w którym człowiek zmaga się z prawdą o samym sobie. Powtarzał również, że, trzeba patrzeć na świat „oczyma czystymi pełnymi zdumienia”.

– To czyste spojrzenie oczu, rodzące wewnętrzne zdumienie, daje najpierw człowiekowi możliwość przeżycia „ciszy kontemplacji”, która prowadzi do „oczarowania pięknem” przyrody. Z kolei właśnie to oczarowanie staje się dla człowieka warunkiem prawdziwego „odnalezienia siebie”.

Arcybiskup Jędraszewski zwrócił uwagę, że w górach duch człowieka niejako przekracza siebie, zwracając się w kierunku transcendencji. Biblia traktuje góry jako miejsce szczególnego spotkania z Bogiem, a Jan Paweł II podkreślał, że właśnie tam, człowiek ma możliwość usłyszeć wewnętrzne echo Bożego głosu: „Góry są wyrazistym symbolem wędrówki ducha, powołanego, aby wznosić się z ziemi ku niebu, ku spotkaniu z Bogiem (…) W ciszy tych gór Bóg objawia się i z wyżyn ukazuje błądzącym światło swej prawdy, aby mogli powrócić na drogę sprawiedliwości”.

Na zakończenie, metropolita zacytował fragment „Tryptyku rzymskiego”, w którym Ojciec Święty zawarł osobiste świadectwo rozumienia Boga jako Źródła:

„Jeśli chcesz znaleźć źródło, / musisz iść w góry, pod prąd./ Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, / wiesz, że ono musi tu gdzieś być –/ Gdzie jesteś, źródło?…  Gdzie jesteś, źródło?!/ Cisza…/ Strumieniu, leśny strumieniu, / odsłoń mi tajemnicę/ swego początku!/ (Cisza – dlaczego milczysz?/ Jakże starannie ukryłeś tajemnicę twego początku.)/ Pozwól mi wargi umoczyć/ w źródlanej wodzie/ odczuć świeżość, / ożywczą świeżość”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: diecezja.pl, www.trevisopress.it, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zarzuty dla byłych funkcjonariuszy CBŚP i CBA

/ pk.gov.pl

  

Jeden obecny i dwaj byli funkcjonariusze CBŚP oraz były funkcjonariusz CBA, których w poniedziałek zatrzymała ABW, usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym - poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Zatrzymania zostały przeprowadzone w poniedziałek na polecenie prokuratora Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego PK w ramach śledztwa prowadzonego przeciwko Danielowi Ś. i innym.

"Śledztwo dotyczy czynów o charakterze korupcyjnym oraz przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych" - podała prokuratura.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. o charakterze korupcyjnym. Podejrzanym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Jak dowiedziała się PAP w Prokuraturze Krajowej, prokurator rozważa skierowanie do sądu wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec podejrzanych.

Informację o przedstawionych zarzutach jako pierwsze podało RMF FM. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl