- W związku z atakiem na krzyż po tragicznych wydarzeniach sierpniowych w Tatrach postanowiliśmy się włączyć w ostatniej chwili do modlitwy organizowanej przez świeckich

- mówi ks. Bogusław Filipiak, proboszcz i dziekan zakopiańskiego dekanatu.

Akcja "Polska pod Krzyżem" odbędzie się 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w wielu miejscach Polski, w tym również w Zakopanem. Modlitewne spotkanie na Równi Krupowej rozpocznie się różańcem o godz. 14.00. Ponadto nastąpi powitanie pieśnią Matki Boskiej Ludźmierskiej, odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego i msza św. o godz. 15.00 oraz Droga Krzyżowa o godz. 17.00.

- Na zakończenie pierwszej części modlitewnego spotkania nastąpi osobiste odmówienie modlitwy, stawiającej krzyż w centrum życia każdego chrześcijanina i adoracja krzyża przez ucałowanie relikwii Krzyża Świętego. Prosimy, niech każdy przyniesie ze sobą swój mały, ale osobisty krzyż - apeluje ks. Filipiak.

Druga część uroczystości odbędzie w kościele św. Krzyża przy ul. Zamoyskiego i rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. Następnie Adoracja Najświętszego Sakramentu do godzin porannych. Całość zakończy się Mszą św. o godz. 6.30 z uroczystości MB Bolesnej.

22 sierpnia nad Tatrami przeszła tragiczna burza. W okolicy szczytu Giewontu od uderzeń pioruna zginęły cztery osoby, a ponad 150 zostało rannych. Wśród poszkodowanych znalazł się ks. Jerzy Kozłowski, wikariusz parafii pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, który na szczycie Giewontu został trzykrotnie rażony piorunem. 

- Myślałem, że Pan Jezus mnie zabiera, zresztą prosiłem Go o to. Zadał mi pytanie, czy krzyż na Giewoncie zabija. Odpowiedziałem, że gdyby krzyż na Giewoncie miał zabijać, to my wokół niego powinniśmy być martwi, a ludzie niżej - powinni żyć, a było odwrotnie. Krzyż nas ochronił

- mówił ks. Kozłowski w nagraniu udostępnionym na kanale akcji "Polska pod Krzyżem" w serwisie YouTube.

14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, odbędzie się akcja modlitewna "Polska pod Krzyżem". Główne uroczystości zaplanowane są na lotnisku w Kruszynie k. Włocławka, ale każdy będzie mógł włączyć się do akcji w swoim miejscu zamieszkania – przy krzyżu misyjnym, przydrożnym czy kapliczce.

Podczas modlitwy „Polska nad Krzyżem”, na lotnisku we Włocławku stanie replika krzyża z Giewontu

Wydarzenie organizuje diecezja włocławska oraz Fundacja Solo Dios Basta, która wcześniej organizowała m.in. "Różaniec do granic" i "Wielką pokutę".