Górale odpowiadają na próby usunięcia krzyża z Giewontu. "Dołączamy w ostatniej chwili"

/ pixabay.com/CC0/DzidekLasek

  

W sobotę 14 września na zakopiańskiej Równi Krupowej, skąd rozpościera się piękna panorama na Giewont, będzie miało miejsce modlitewne spotkanie w ramach akcji "Polska pod Krzyżem". Akcja organizowana jest w odpowiedzi na próby usunięcia krzyża z Giewontu po tragicznej, sierpniowej burzy, podczas której zginęły na szczycie cztery osoby.

- W związku z atakiem na krzyż po tragicznych wydarzeniach sierpniowych w Tatrach postanowiliśmy się włączyć w ostatniej chwili do modlitwy organizowanej przez świeckich

- mówi ks. Bogusław Filipiak, proboszcz i dziekan zakopiańskiego dekanatu.

Akcja "Polska pod Krzyżem" odbędzie się 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, w wielu miejscach Polski, w tym również w Zakopanem. Modlitewne spotkanie na Równi Krupowej rozpocznie się różańcem o godz. 14.00. Ponadto nastąpi powitanie pieśnią Matki Boskiej Ludźmierskiej, odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego i msza św. o godz. 15.00 oraz Droga Krzyżowa o godz. 17.00.

- Na zakończenie pierwszej części modlitewnego spotkania nastąpi osobiste odmówienie modlitwy, stawiającej krzyż w centrum życia każdego chrześcijanina i adoracja krzyża przez ucałowanie relikwii Krzyża Świętego. Prosimy, niech każdy przyniesie ze sobą swój mały, ale osobisty krzyż - apeluje ks. Filipiak.

Druga część uroczystości odbędzie w kościele św. Krzyża przy ul. Zamoyskiego i rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00. Następnie Adoracja Najświętszego Sakramentu do godzin porannych. Całość zakończy się Mszą św. o godz. 6.30 z uroczystości MB Bolesnej.

22 sierpnia nad Tatrami przeszła tragiczna burza. W okolicy szczytu Giewontu od uderzeń pioruna zginęły cztery osoby, a ponad 150 zostało rannych. Wśród poszkodowanych znalazł się ks. Jerzy Kozłowski, wikariusz parafii pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, który na szczycie Giewontu został trzykrotnie rażony piorunem. 

- Myślałem, że Pan Jezus mnie zabiera, zresztą prosiłem Go o to. Zadał mi pytanie, czy krzyż na Giewoncie zabija. Odpowiedziałem, że gdyby krzyż na Giewoncie miał zabijać, to my wokół niego powinniśmy być martwi, a ludzie niżej - powinni żyć, a było odwrotnie. Krzyż nas ochronił

- mówił ks. Kozłowski w nagraniu udostępnionym na kanale akcji "Polska pod Krzyżem" w serwisie YouTube.

14 września, w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, odbędzie się akcja modlitewna "Polska pod Krzyżem". Główne uroczystości zaplanowane są na lotnisku w Kruszynie k. Włocławka, ale każdy będzie mógł włączyć się do akcji w swoim miejscu zamieszkania – przy krzyżu misyjnym, przydrożnym czy kapliczce.

Podczas modlitwy „Polska nad Krzyżem”, na lotnisku we Włocławku stanie replika krzyża z Giewontu

Wydarzenie organizuje diecezja włocławska oraz Fundacja Solo Dios Basta, która wcześniej organizowała m.in. "Różaniec do granic" i "Wielką pokutę".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: KAI, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Po tragedii otwarto szlak na Giewont

/ / pxhere.com/teknikel/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Popularny szlak turystyczny na Giewont został we wtorek otwarty po remoncie. Na końcowym odcinku szlak został zniszczony podczas tragicznej w skutkach burzy, która przeszła nad Tatrami 22 sierpnia i od tego dnia był zamknięty.

Remont szlaku na kopułę szczytową Giewontu był planowany przez władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) od dłuższego czasu, ale tragiczna w skutkach burza przyspieszyła tę decyzję. Podczas sierpniowej burzy zniszczone zostały łańcuchy ułatwiające wejście na szczyt. Przez pioruny zostały też skruszone skały, po których wiedzie szlak.

"Przy szlaku zainstalowano nowe łańcuchy ułatwiające wejście na szczyt. Zostały one zamontowane w miejscu starych, zniszczonych lub zerwanych łańcuchów. Sama ścieżka została ułożona na nowo w starym śladzie. Dotychczasowa ścieżka była już mocno naruszona, nie tylko przez burzę, ale i przez na przykład schodzące tamtędy lawiny. Z kopuły szczytowej zostały usunięte luźne, niestabilne skały, które mogłyby być niebezpieczne dla turystów"

– poinformował leśniczy TPN Marcin Strączek–Helios.

22 sierpnia od uderzeń piorunów zginęły na Giewoncie 4 osoby w tym dwoje dzieci, a ponad 150 osób odniosło obrażenia. Dwoje ciężko rannych dzieci nadal przebywa w szpitalu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl