TSUE uderza w monopol Gazpromu

  

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. gazociągu OPAL jest pozytywnym zaskoczeniem z punktu widzenia polskich interesów. Polska wygrała spór z Komisją Europejską, która zdaniem trybunału zapomniała o zasadzie solidarności i pozwoliła Gazpromowi słać więcej gazu do Europy Środkowo-Wschodniej przez gazociągi Nord Stream i OPAL, bez zważania na to, że taki rozwój wypadków daje monopolistyczną przewagę rosyjskiemu gigantowi oraz szkodzi interesom i rozwojowi rynku w tym regionie, w tym Polsce.

Precedensowy wyrok TSUE – opatrzony klauzulą natychmiastowej wykonalności – nie tylko zmusza Rosjan do zmniejszenia dostaw przez OPAL, ale prawdopodobnie zmusi ich też do mniejszego wykorzystania odnogi planowanego gazociągu Nord Stream 2. To wszystko osłabia sztucznie utrzymywaną pozycję Gazpromu. Jest również uderzeniem w rosyjski plan porzucenia dostaw przez Ukrainę w 2020 r., który w ten sposób staje się coraz mniej realny. Co ciekawe, 20 września mają ponownie ruszyć rozmowy Komisji Europejskiej, Rosji i Ukrainy o przyszłości dostaw gazu przez ukraińskie terytorium. Tu również wyrok TSUE nie będzie bez znaczenia.

Autor jest redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts