„Platforma Obywatelska dostaje gorączki, gdy dzielimy się z obywatelami efektami wzrostu gospodarczego”

Piotr Muller / TVP Info/print screen, #Jedziemy

  

Rząd zdecydował o podwyższeniu płacy minimalnej – opozycja krytykuje za ten ruch. Platforma Obywatelska mówi, że nie jest to dobre rozwiązanie. – Platforma Obywatelska dostaje gorączki, gdy dzielimy się dzielimy się efektami wzrostu gospodarczego ze wszystkimi obywatelami, również z tymi, którzy zarabiają najmniej – skwitował w rozmowie z Michałem Rachoniem w #Jedziemy rzecznik rządu Piotr Muller.

Podczas konwencji wyborczej PiS w Lublinie przedstawiony został "hattrick" Jarosława Kaczyńskiego. Zakłada on wyższe płace, podwójną trzynastą emeryturę w 2021 r., równe dopłaty dla rolników. Zgodnie z nim na koniec 2020 r/ pensja minimalna ma wynosić 3 tys. zł, a na koniec 2023 r. - 4 tys. zł. Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa 14,70 zł.

"Podwyższaliśmy pensję minimalną w ostatnich latach. Mam wrażenie, że w okresie wyborczym szczególnie Platforma Obywatelska dostaje gorączki, gdy konsekwentnie dzielimy się efektami wzrostu gospodarczego ze wszystkimi obywatelami, również z tymi, którzy zarabiają najmniej"

– powiedział.

Zwrócił uwagę, że 2600 zł jest kwotą brutto. „Nie miejmy jakichś wrażeń, że to są gigantyczne pieniądze, natomiast i tak dużo większe niż w ostatnich latach”.

– Mnie ta reakcja Platformy dziwi. A 4000 zł brutto – mówimy o perspektywie końcówki 2023 r. Wzrost płac w tym okresie będzie jeszcze wielokrotny, w związku z tym bierzmy pod uwagę, że to będzie zupełnie inne odniesienie niż do obecnej sytuacji na rynku pracy

– zadeklarował rzecznik rządu.

Część organizacji pracodawców odnosi się do kwestii wzrostu płac krytycznie. Mówią, że pensje powinny wzrastać, ale tylko tak szybko, jak wzrastają wskaźniki związane z efektywnością.

– Jeżeli chcemy w Polsce budować klasę średnią z prawdziwego zdarzenia, jeżeli  nie chcemy, żeby nie było takich dużych różnic społecznych, to udział procentowy płacy minimalnej w średniej płacy powinien się nieco zwiększać. To jest ambicją polskiego rządu, aby ten udział był wyższy niż dotychczas

- stwierdził Muller.

Ocenił, że na tym polega właśnie różnica między neoliberałami z czasów lat 90 i to, co było fundamentem III RP, a rządem PiS.

– My staramy się w zrównoważony sposób ten bilans zachować, ale w sposób bezpieczny. To trzeba podkreślić, to wszystko jest bezpieczne, również dla pracodawców

– podkreślił Piotr Muller.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Miażdżąca opinia TSUE ws. pytań polskich sędziów. "Niedopuszczalne. Subiektywne obawy"

/ europas.irtea.gr

  

"Pytania prejudycjalne sądów w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce należy uznać za niedopuszczalne" - wynika z opinii wydanej przez rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rzecznik dodaje, że "sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne".

"Wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, dotyczące krajowych przepisów wprowadzających nowy model postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów w Polsce, są niedopuszczalne. (...) Na podstawie informacji przedstawionych w postanowieniach odsyłających można stwierdzić, że sądy odsyłające żywią jedynie subiektywne obawy, które nie urzeczywistniły się w postaci wszczęcia postępowań dyscyplinarnych i pozostają hipotetyczne"

- ocenił rzecznik generalny TSUE.

Opinia dotyczy pytania sądu okręgowego z Łodzi o niezawisłość sędziowską w związku z wprowadzeniem w Polsce systemu dyscyplinarnego wobec sędziów. Skład rozpoznający obawiał się konsekwencji w razie wydania rozstrzygnięcia niekorzystnego dla Skarbu Państwa. W sprawie miasto Łowicz żąda bowiem od wojewody łódzkiego prawie 2,4 mln zł z tytułu otrzymania w latach 2005-2015 zbyt niskich zdaniem samorządu dotacji celowych.

Drugie pytanie dotyczy interpretacji prawa unijnego w zakresie niezależności postępowań dyscyplinarnych wobec sędziów w Polsce. Na początku września do TSUE wystąpił z nim Sąd Okręgowy w Warszawie.

Rzecznik generalny TSUE wydał dziś opinie w tych połączonych sprawach

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl