Wałęsa, Hartman, Sikorski wśród gości Igrzysk Wolności. Sobolewski: "To będą igrzyska hejtu"

/ fot. Jan Sroda/Gazeta Polska

  

Głównym organizatorem łódzkiej imprezy pod hasłem "Igrzyska Wolności" jest Fundacja Industrial, wydawca magazynu „LIBERTÉ!” z Leszkiem Jażdżewskim na czele. W tegorocznej edycji, odbywającej się w dniach 13-15 września, dobór panelistów nie pozostawia wątpliwości, w jakim kierunku będzie ona przebiegała. - Będą to prawdopodobnie igrzyska hejtu - ocenił w programie "Koniec systemu" Krzysztof Sobolewski z PiS. Jednocześnie, Prawo i Sprawiedliwość organizować będzie w najbliższy weekend w Łodzi konwencję, której głównym tematem będzie rodzina.

Igrzyska Wolności są organizowane w Łodzi przez wydawcę magazynu „LIBERTÉ!” od pięciu lat. W pierwszej edycji, która odbyła się na początku czerwca 2014 roku, partnerami strategicznymi były: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Książki oraz niemiecka Fundacja Wolności im. Friedricha Naumanna, która jest powiązana z niemiecką partią FDP. Tylko z MKiDN na organizację czterodniowych „Igrzysk Wolności” wpłynęło 280 tys. złotych. Pozostałe pieniądze zostały przekazane z MSZ i niemieckiej fundacji. Rok później, partnerem strategicznym wydarzenia, obok MSZ i Fundacji Wolności, zostało Narodowe Centrum Kultury. 

Gdy nastąpiła zmiany ekipy rządzącej, impreza w 2016 została zrealizowana dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta Łodzi. Nie było już podmiotów rządowych, które finansowałyby to przedsięwzięcie, pojawiła się natomiast jako partner fundacja Open Society Foundations, której założycielem i przewodniczącym jest George Soros. Tradycyjnie partnerem była także niemiecka Fundacja Wolności im. Friedricha Naumanna. W 2017 roku do partnerów IW dołączyły m.in. Orange, Atlas Network, Centrum im. prof. Bronisława Geremka, Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom (współorganizator proaborcyjnych marszów – tzw. czarnych protestów) oraz marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

W ubiegłym roku partnerami były te same podmioty co rok wcześniej, a w tym roku obok fundacji Open Society Foundations George Sorosa i Fundacji Wolności im. Friedricha Naumanna pojawiły się Google, Ikea, Elf – The European Liberal Forum, czyli Europejskie Forum Liberalne (ELF), które jest oficjalnym think tankiem i polityczną fundacją Europejskiej Partii Liberalnej ALDE. 

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 13-15 września w Łodzi. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m.in. Lech Wałęsa, Sławomir Nitras, Joanna Mucha, Elżbieta Bieńkowska, Radosław Sikorski, Eliza Michalik, Paweł Rabiej czy Jan Hartman.

- Spektrum gości jest bardzo szerokie i zmierza w jednym kierunku – mam wrażenie, że im bardziej agresywny język, tym większe przyzwolenie by ci paneliści wzięli w ten właśnie weekend udział w Igrzyskach Wolności - powiedziała Dorota Kania w programie "Koniec systemu", w którym jej rozmówcą był szef Komitetu Politycznego PiS, Krzysztof Sobolewski. Dodała, że równocześnie swoją konwencję programową w Łodzi zapowiedziało Prawo i Sprawiedliwość.

- Z jednej strony będą to prawdopodobnie igrzyska hejtu, jeśli wymienione osoby będą brały w tym wydarzeniu udział. Jeśli uważają, że tym językiem coś osiągną i zdobyć dodatkowe punkty procentowe, zbliżyć swoją formację do zwycięstwa w wyborach, to się bardzo mylą, co udowodniły wybory do PE, ale niech w tym przeświadczeniu trwają, niech brną w to dalej. My jako PiS w sobotę będziemy mieli pierwszą konwencję tematyczną, co jest konsekwencją konwencji programowej. Centrum tematycznej naszej konwencji będzie rodzina

- stwierdził Sobolewski.

WIĘCEJ INFORMACJI o Igrzyskach Wolności i ich finansowaniu - JUŻ JUTRO w tygodniku "Gazeta Polska"!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Telewizja Republika, niezalezna.pl, telewizjarepublika.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Lawina w Himalajach. Trwa akcja ratunkowa

Himalaje / pixabay.com/Simon

  

Siedem osób - czterech Południowych Koreańczyków i trzech Nepalczyków - zaginęło w lawinie, która zeszła w masywie mierzącej 8091 m n.p.m Annapurny w Himalajach - poinformowały nepalskie władze. Akcja ratunkowa trwa.

Lawina zeszła na wysokości ok. 3200 m n.p.m., w pobliżu obozu bazowego do wejścia na Annapurnę, po silnych opadach śniegu w piątek.

"Po zejściu lawiny nie ma kontaktu z czterema Południowymi Koreańczykami i trzema Nepalczykami. Wczoraj wieczorem (w sobotę) na miejsce wysłano ekipę ratunkową"

- powiedział agencji AFP przedstawiciel nepalskiego ministerstwa turystyki Mira Dhakal.

Szef lokalnej policji Dan Bahadur Karki przekazał, że zła pogoda utrudnia akcję ratunkową. "Zespół jest już w drodze. Mamy też helikopter gotowy do startu, jeśli pogoda się poprawi" - poinformował.

Czterech zaginionych Koreańczyków należało do zespołu nauczycieli-wolontariuszy, którzy pracowali z dziećmi w Nepalu - podały źródła południowokoreańskie. MSZ w Seulu poinformowało, że do Nepalu zostanie wysłany pomocniczy zespół ratunkowy.

Annapurna, jeden z 14 ośmiotysięczników, to góra szczególnie podatna na lawiny i trudna technicznie; ginie na niej więcej ludzi niż na najwyższym szczycie świata Mount Evereście (8848 m n.p.m.) - wskazuje AFP. W październiku 2014 r. właśnie w masywie Annapurny doszło do największej tragedii w historii Nepalu - na popularnej trasie trekkingowej w wyniku burzy śnieżnej zginęły 43 osoby. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts